Praha dala 29 milionů za audity divadel, úspory ale nepřinesou

Praha - Pražský magistrát zaplatil 29 milionů korun za audity divadel a dalších kulturních organizací. K plánovaným úsporám ale zatím nevedly. Auditoři neodhalili závažná pochybení a navrhli spíše dílčí opatření. Podle radního pro oblast kultury Ondřeje Pechy (ODS) poslouží také jako podklady při udělování dotací a grantů. Výsledky auditu dnes projednali radní hlavního města. Ředitel magistrátu Martin Trnka si přitom při jeho zadávání sliboval snižování nákladů.

„Výsledkem není žádný zlomový krok, který by zavedl nějaká zásadní opatření, dává velmi dobrý náhled na fungování našich příspěvkových organizací,“ informoval dnes Trnka.

Podle Trnky auditoři poukázali na fakt, že magistrátní příspěvkové organizace jsou méně finančně soběstačné než soukromé společnosti. Zatímco organizace hlavního města z vlastních zdrojů pokryjí 15 až 40 procent nákladů, u soukromých to je 40 až 80 procent. Ty totiž mohou shánět i jiné zdroje příjmů, než které mají z prodeje vstupenek a dotací magistrátu. Hlavní město proto uvažuje o přeměně příspěvkových organizací na obecně prospěšné společnosti.

Audity na pražských kamenných i menších scénách (zdroj: ČT24)

Trnka dodal, že rozdíl v soběstačnosti je dán i jiným repertoárem. Soukromé organizace se totiž více orientují na zisk a vybírají si podle toho repertoár. Kromě výběru rentabilnějších představení auditoři doporučili také častější a lepší využívání kulturních prostor v době divadelních prázdnin. Vhodné by rovněž bylo nasazení nových technologií při výdeji nebo objednávání vstupenek. To by ale vyžadovala dodatečné investice, které by institucím muselo poskytnout hlavní město.

Ondřej Pecha, radní pro kulturu za ODS

„Vstupenky by se něměly zdražovat, ale co se týká sezony, ale mohly by se odlišovat, v zimě dražší, v létě levnější.“

Magistrát si audit objednal v souvislosti s událostmi první poloviny loňského roku, kdy hlavní město snížilo přísun peněz divadlům, která zřizuje. Praha po velkých protestech divadelníků částky dorovnala na úroveň předchozího roku, svůj krok ale podmínila tím, že se dotčené organizace podrobí prověrce.

Audit pro magistrát zpracovala firma KPMG. S prověrkou příspěvkových divadel začala loni v dubnu, původně měla být skončena v červenci a Praha měla zaplatit devět milionů korun. Magistrát se ji ale rozhodl rozšířit o další instituce, které u hlavního města žádají o granty. Podle tiskového oddělení magistrátu stál audit příspěvkových organizací 15,3 milionu korun, organizací žádajících o granty 13,6 a Hudebního divadla Karlín 1,5 milionu. Celkem auditoři prověřili 20 institucí včetně Národního divadla či Divadla Spejbla a Hurvínka.