Pohřební firmy svádí boj na nože

Praha - Pohřebních služeb v Česku přibývá a vedou tvrdý konkurenční boj. Přitom ceny za smuteční obřady se za posledních pět let v některých případech až zdvojnásobily, a stále více Čechů si tak klasický pohřeb už nemůže dovolit. Běžný smuteční ceremoniál vyjde zhruba na 15 až 20 tisíc korun.

Některé firmy se snaží upoutat pozůstalé tím, že sledují nejnovější trendy. Ostatní ale sází na jiné přesvědčovací metody. „Snaží se kontaktovat pozůstalé a přesvědčit je, aby si šli objednat pohřeb k nim,“ vysvětluje ředitel Pohřebního ústavu hlavního města Prahy Julius Mlčoch. 

Není přitom výjimkou, že firmy jdou i cestou úplatku. Pohřebních ústavů je totiž čím dál více, ale zemřelých zhruba stejně. „To je právě to, když si necháte zavolat pohřební službu od záchranky. To je prvotní krok, kterého se musíte vyvarovat,“ zdůrazňuje předseda Asociace pohřebních služeb ČR Jaroslav Mangl. 

Nemocnice mohou uzavřít „exkluzivní“ smlouvu 

Není výjimkou, že i zdravotní zařízení mají jednu jedinou konkrétní pohřební firmu, se kterou spolupracují. Například karvinská nemocnice při úmrtí některého z pacientů ihned volá jen jednu firmu. „To, že jsme uzavřeli smlouvu na základě výběrového řízení, tak beru, že je vše v pořádku a že to není znevýhodňování té či které firmy,“ brání se ale ředitel Karvinské hornické nemocnice Ivan Stejskal. 

Pohřební byznys (zdroj: ČT24)

Rodina zesnulého v Karviné pak dostane do ruky leták s adresou pohřební služby, kde si má tělo vyzvednout. Pozůstalí nemusejí u stejné firmy objednat i samotný obřad nebo kremaci. Protože jsou ale často úmrtím někoho blízkého vyvedeni z míry, to poslední, na co myslí, je další převážení nebožtíka jinam. 

Jaroslav Mangl, předseda Asociace pohřebních služeb ČR

„Na vesnici je to (pohřeb) zhruba o nějakých deset až patnáct procent dražší než ve městě.“

Ještě horší je ale situace na vesnicích. Tam obvykle existuje jen jediná firma, která si ceny pohřbů diktuje. Ne každý má ale peníze, aby mohl pohřeb vůbec zajistit. A stát tak platí pořád více. Jen loni to bylo kolem devíti milionů korun. Tedy desetkrát více než v roce 2007. Stát má povinnost zesnulého pohřbít, když se o něj do 98 hodin od úmrtí nikdo nepřihlásí. Pohřeb je pak velmi skromný, většinou jen kremace bez obřadu. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Polské nábytkářství zažívá krizi, sektor opustily desetitisíce lidí

Polský nábytkářský sektor, jeden z největších na celém světě, čelí hluboké krizi. Jen vloni ho muselo opustit dvacet tisíc zaměstnanců. Na vině jsou vysoký kurz zlotého, ceny energií, ale také obcházení evropských sankcí ze strany ruských firem.
před 10 hhodinami

Lidí v exekuci nadále ubývá

Počet lidí v exekuci loni meziročně klesl o více než třicet tisíc. Loni tak bylo zatíženo exekucí přibližně 615 tisíc lidí. Vyplývá to z nejnovějších dat Institutu prevence a řešení předlužení. Dlužníků přitom ubývá dlouhodobě. Hlavními důvody snižujícího se množství exekucí jsou postupné právní úpravy a proces oddlužení, díky kterému se každý rok zbaví exekuce desítky tisíc lidí.
před 10 hhodinami

Podnikatelé prezidenta Trumpa obklopují z oportunismu, míní Koubský

Vztah nového amerického prezidenta Donalda Trumpa a miliardáře Elona Muska, který povede úřad pro efektivitu, komentoval v pořadu 90' ČT24 redaktor Deníku N Petr Koubský. Podle něj je vztah obou mužů těžko odhadnutelný, protože oba jsou velmi nepředvídatelní, rychle se rozhodují a „často velmi zvláštně.“ Trumpovo obklopení podnikateli z technologického světa Koubský vnímá jako jejich snahu zajistit si přízeň vlády kvůli státním zakázkám.
před 11 hhodinami

Senátoři by tento týden mohli vrátit sněmovně až tři vládní předlohy

Přestože má koalice v horní komoře jasnou většinu, senátoři by mohli tento týden vrátit sněmovně až tři vládní předlohy. Konkrétně jde o úpravy energetického a vysokoškolského zákona a také o další normy pro ukrajinské uprchlíky. Výhrady v rozhovorech pro ČT připustily všechny senátorské kluby.
před 20 hhodinami

V Česku se loni vyrobilo rekordních 1,453 milionu aut

Výroba osobních aut v Česku v předchozím roce vzrostla meziročně o 3,9 procenta na rekordních 1,453 milionu vozů. Produkce elektrických aut naopak klesla o 16 procent na 151 162 elektromobilů a plug-in hybridů. Více než 93 procent vyrobených automobilů firmy vyvezly. Export vozidel tak v meziročním srovnání zaznamenal 4,5procentní nárůst, oznámilo Sdružení automobilového průmyslu.
včeraAktualizovánovčera v 13:45

Výroba elektřiny v Česku dál klesá, oslabují hlavně uhelné elektrárny

České energetické zdroje loni vyprodukovaly 68,7 terawatthodiny elektřiny, což je meziročně o čtyři procenta méně. Důvodem tohoto trendu je především nižší produkce uhelných elektráren, vyplývá ze zprávy oborových webů oEnergetice.cz a Ušetřeno.cz za rok 2024. Loňská výroba byla podle propočtů ČTK nejnižší přibližně od roku 2001.
včera v 09:26

Žadatelé dostanou peníze předem, řekl Hladík k Nové zelené úsporám

Zásadní novinkou programu Nová zelená úsporám pro energeticky úsporné renovace domů je, že žadatelé dostanou peníze předem. Řekl to ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL), který spolu s ředitelem Státního fondu životního prostředí ČR Petrem Valdmanem upravený program představil na výstavě Infotherma, jež v pondělí začala v Ostravě. Ohlásili rovněž první výzvu v oblasti takzvaných zelených plynů Greengas určenou pro výrobu vodíku v elektrolyzéru.
20. 1. 2025Aktualizováno20. 1. 2025

Česko a Vietnam uzavřely strategické partnerství, chtějí zintenzivnit obchod

Posílení obchodních vztahů, ale také užší spolupráci ve vědě a výzkumu mezi Českem a Vietnamem si slibují premiér Petr Fiala (ODS) a jeho vietnamský protějšek Pham Minh Chinhem od strategického partnerství, na které obě země povýšily své vzájemné vztahy. Politici to oznámili v pondělí po jednání ve Strakově akademii.
20. 1. 2025
Načítání...