Papadimos: Řecko musí dokončit výměnu dluhopisů do 10. března

Atény – Řecko musí dovršit výměnu dluhopisů v rámci plánu seškrtání svého dluhu u soukromých věřitelů zhruba do 10. března, jak v úterý večer zdůraznil řecký premiér Lukas Papadimos. Současně jeho vláda poslala do parlamentu návrh zákona, který k výměně dluhopisů donutí i ty investory, kteří s ní nesouhlasí. Ovšem část řeckých dluhopisů, které se řídí britským právem, budou Atény měnit až v dubnu.

Záměr vyměnit dosavadní státní dluhopisy za nové s podstatně nižší hodnotou je součástí druhého záchranného programu pro Řecko v hodnotě 130 miliard eur (3,3 bilionu korun). Jeho konečnou podobu, díky které se zřejmě Řecko vyhne neřízenému bankrotu, v noci z pondělí na úterý dojednali a schválili ministři financí zemí eurozóny.

V případě, že Řecko dokončí výměnu dluhopisů do termínu určeného Papadimosem, zajistí si od mezinárodních oficiálních věřitelů nové peníze. Ty potřebuje do 20. března, kdy má splatit dluhopis v hodnotě 14,5 miliardy eur.

Lukas Papadimos, řecký premiér

„Děláme jen to, co musíme, tedy zavést program efektivně a v co nejrychlejším čase. Vláda se k tomu zavázala a já jsem přesvědčen o tom, že i nově zvolená vláda se plně přihlásí k tomuto programu, protože je to v zájmu řeckého lidu.“

Ministr financí Evangelos Venizelos později řekl, že část řeckých dluhopisů, které se řídí britským právem, budou Atény měnit až na začátku dubna. „Výměna řeckých státních dluhopisů, které se řídí britským právem, se uskuteční začátkem dubna,“ řekl ministr zákonodárcům. Venizelos v úterý řekl, že Atény mají zájem proces výměny dluhopisů zahájit dnes.

Soukromí věřitelé odpustí Řecku 53,5 procenta dluhů

Soukromí investoři ztratí na nominální hodnotě nových dluhopisů podle úterní dohody 53,5 procenta a jejich celková ztráta se bude pohybovat kolem 74 procent. Navržený zákon stanoví, že pokud se k plánu výměny přihlásí držitelé dvou třetin dluhopisů, pak vstoupí v platnost takzvaná doložka o společném postupu věřitelů (CAC), která umožní přinutit k výměně i všechny ostatní. „Je to 66 procent,“ potvrdil hranici pro vstup CAC v platnost jeden z vládních ministrů pro agenturu Reuters.

Řecko
Zdroj: ČT24

Dluh Řecka se díky výměně dluhopisů sníží o více než 100 miliard eur z celkových zhruba 350 miliard eur. Seškrtání dluhů je klíčové k tomu, aby se do roku 2020 snížilo zadlužení země z nynějších více než 160 procent na 120,5 procenta hrubého domácího produktu. To si jako podmínku své účasti na záchranném balíku vymínil MMF.

Věřitelé: Lepší něco než nic

Valná část věřitelů na výměnu dluhopisů přistoupí, protože je to pro ně lepší, než kdyby Řecko skončilo bankrotem a oni nedostali nic. Přitom řada hedgeových fondů na výměně příliš neztratí, protože jednak kupovaly řecké obligace na trhu za mnohem nižší než nominální hodnotu, a navíc si na ně koupily pojistky proti jejich nesplacení CDS. Pokud vstoupí v platnost doložka CAC, budou CDS podle analytiků zcela jistě aktivovány.

Pokud chce Řecko dostat evropské peníze, musí schválit i nepopulární snížení minimální mzdy. Konkrétně o 22 procent na zhruba 750 eur. Snižování se dotkne i platů úředníků, což se ale nelíbí tamním odborům.

Nahrávám video
Řecké dluhopisy
Zdroj: ČT24

„Nová smlouva o půjčce a to, co jsme kvůli ní museli slíbit, bude mít pro řeckou společnost a vyhlídky naší země katastrofální následky. Povede to k chudobě lidí, prohloubení recese a problémů, které máme. Bojujeme tedy za jinou politiku, takovou, která povede naši zemi k růstu,“ prohlásil viceprezident Svazu úředníků Ilias Vrettakos.

Nabourají plnění plánu předčasné volby? Mohly by se posunout

Plnění podmínek záchranného plánu by mohly zkomplikovat volby, které se mají v Řecku konat v dubnu. Šéf řecké pravicové Nové demokracie a pravděpodobně vítěz dubnových předčasných voleb Antonis Samaras se už nechal slyšet, že seznam škrtů, k nimž se Řecko zavázalo, by se měl po volbách přepracovat a měly by se vyjednat lepší podmínky.

Obavy o to, co by se v takovém případě dělo, zaznívají nejen z Bruselu, ale i ze samotného Řecka. Tamní ministr životního prostředí Jorgos Papakonstantinu naznačil, že předčasné parlamentní volby se nemusí uskutečnit v předpokládaném dubnovém termínu. Vláda už podle něj o změně termínu voleb uvažuje.

Jorgos Papakonstantinu

„Bylo by dobré, kdyby vláda Lukase Papadimose získala víc času. Lidé musí cítit, že se něco mění.“

Termín předčasných voleb byl už jednou změněn. Původně se měly konat 19. února. Nynější přechodná vláda však prodloužila dobu svého mandátu o dva měsíce a měla vypsat předčasné volby na konec dubna.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Tchaj-wanu je dle Vondráčka věnována nadstandardní pozornost. Vztahy se musí udržovat, říká Demetrashvili

Vláda zamítla předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi (ODS) cestu speciálem na Tchaj-wan, kam měl jet s podnikatelskou delegací. Podle předsedy sněmovního zahraničního výboru Radka Vondráčka (ANO) je Tchaj-wanu věnována až nadstandardní pozornost. S tím nesouhlasí bývalý ministr zahraničí Jan Lipavský (za ODS), podle kterého má Vystrčil na cestu vládním speciálem nárok. Předsedkyně sněmovního ústavně-právního výboru Renata Vesecká (Motoristé) nevidí důvod, proč by Vystrčil měl jet zrovna nyní. Podle poslankyně Kateriny Demetrashvili (Piráti) se diplomatické vztahy musí udržovat, tím spíš, když jsou dobré. Nedělní debatu vedl Martin Řezníček.
před 8 hhodinami

Bednář hájí vrácení důchodové hranice na 65 let. Budeme evropskou výjimkou, míní Pivoňka Vaňková

Hosté Událostí, komentářů z ekonomiky probrali plánované změny v důchodovém systému. Člen senátního výboru pro sociální politiku Martin Bednář (ANO) obhajoval vládní změny zaměřené spíše na stávající důchodce než na ty budoucí a zdůraznil předvídatelnost důchodového systému. Podle místopředsedkyně sněmovního výboru pro sociální politiku Pavly Pivoňky Vaňkové (STAN) je důležité důchodový systém stabilizovat a připravit ho právě pro budoucí generace. Diskuzi moderovala Nina Ortová.
před 10 hhodinami

Česko má podle Havlíčka smluvně zajištěny dodávky leteckého paliva na celou sezonu

Česká republika má smluvně zajištěny dodávky leteckého paliva pro celou sezonu, řekl v diskusním pořadu televize CNN Prima News ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO). Zároveň ale nevyloučil, že některé aerolinky mohou kvůli nedostatku paliva v zahraničí rušit lety do Česka. Plynulé dodávky leteckého petroleje pro český trh v minulých dnech potvrdili i distributoři.
před 12 hhodinami

Nejméně dvě obchodní lodě zasáhla palba u znovu uzavřeného Hormuzského průlivu

Teherán v sobotu opět uzavřel Hormuzský průliv, důvodem je pokračující americká námořní blokáda jeho přístavů, uvedlo podle agentury AFP velitelství íránských ozbrojených sil. Následně se nejméně dvě obchodní lodě dostaly pod palbu, když se pokusily průlivem proplout, napsala agentura Reuters s odkazem na bezpečnostní zdroje. Teherán průliv dočasně otevřel v pátek. Americký prezident Donald Trump v noci na sobotu řekl, že blokádu ponechá, pokud nebude s Íránem uzavřena mírová dohoda.
18. 4. 2026Aktualizováno18. 4. 2026

USA o měsíc prodloužily výjimku na nákup sankcionované ruské ropy na tankerech

Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa v pátek prodloužila výjimku, která zemím na přibližně jeden měsíc umožňuje nakupovat sankcionovanou ruskou ropu a ropné produkty naložené na tankerech. Stalo se tak dva dny poté, co prohlásila, že tak neplánuje učinit. V sobotu to napsala agentura Reuters, podle níž se vláda snaží udržet pod kontrolou světové ceny energií, které kvůli izraelsko-americké válce proti Íránu zahájené na konci února prudce vzrostly.
18. 4. 2026Aktualizováno18. 4. 2026

Ceny ropy prudce klesly, akcie posílily

Ceny ropy na světových trzích prudce klesly poté, co Írán oznámil, že Hormuzský průliv je zcela otevřen plavbě obchodních lodí. Klíčovou úžinou za normálních okolností proudí zhruba pětina světových dodávek ropy. Její blokáda ze strany Teheránu po americko-izraelském útoku na Írán vedla k citelnému zdražení, kdy ceny opakovaně překročily sto amerických dolarů za barel.
17. 4. 2026Aktualizováno17. 4. 2026

Soud zrušil vítěznou arbitráž Česka proti Synotu a zároveň zakázal další

Nizozemský soud zrušil arbitrážní rozhodnutí z roku 2023, podle kterého Česko uspělo ve sporu o 3,6 miliardy korun proti kyperským firmám ze skupiny Synot. Zároveň jim ale zakázal znovu vést proti Česku arbitráž, uvedlo ministerstvo financí, které považuje rozsudek za příznivý pro Česko. Spor s firmami WCV Capital Ventures Cyprus Limited a Channel Crossings Limited se týkal zrušení povolení pro provozování videoloterijních terminálů. Synot se seznamuje s rozhodnutím a konzultuje jej s právníky.
17. 4. 2026Aktualizováno17. 4. 2026

O víkendu nejvyšší ceny paliv opět mírně klesnou

Maximální ceny paliv, které denně určuje stát, o víkendu opět mírně klesnou. Nejvyšší povolená cena nafty se oproti pátku sníží o 23 haléřů na 43,13 koruny za litr. Benzin bude možné prodávat za 41,33 koruny za litr, tedy o tři haléře levněji. Jde o ceny pro nadcházející tři dny včetně pondělí, o víkendu se měnit nebudou. Vyplývá to z cenového věstníku, který zveřejnilo ministerstvo financí.
17. 4. 2026Aktualizováno17. 4. 2026
Načítání...