Palm uvedl na trh telefon Pre, chce konkurovat iPhonu

New York/San Francisco - Americká společnost Palm uvedla v sobotu na americký trh přístroj Pre, který patří do kategorie takzvaných chytrých telefonů. Palm doufá, že se mu podaří získat zpět část ztraceného tržního podílu na úkor přístroje iPhone, který vyrábí společnost Apple, a komunikátoru Blackberry od společnosti Research In Motion.

Před zahájením prodeje se před některými prodejnami vytvářely fronty, podle agentury Reuters ale nešlo o žádné davy. Cena přístroje Pre byla stanovena na 199,99 USD (asi 3 811 Kč), ale jen pro zákazníky, kteří podepíšou s operátorem Sprint Nextel smlouvu o využívání služeb alespoň na dobu dvou let. Jinak by stál přístroj o 100 dolarů více.

Přístroj Pre je považován za stěžejní produkt nejen pro firmu Palm, ale i pro operátora Sprint. Část příznivců předpokládá, že právě Pre bude tím přístrojem, který dokáže snížit poptávku po telefonech iPhone. Někteří z těch, kteří si přišli Pre koupit, sice uvažovali o nákupu telefonu iPhone, ale pak se prý rozhodli počkat.

Sprint Nextel je třetím největším mobilním operátorem v USA. Úspěch telefonu Pre je pro podnik důležitý především proto, že má zastavit odchod klientů a přilákat zákazníky od konkurence. To je hlavně od operátorů AT&T a Verizon Wireless. Konkurenční telefon iPhone v USA prodávají pouze partneři AT&T.

Nový iPhone 3G přichází i do Česka.
Zdroj: Apple