OPEC: Americká břidlice potlačí ceny ropy dolů ještě minimálně dva roky

Londýn – Těžba ropy v zemích, které nejsou součástí Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), navzdory nízkým cenám i nadále poroste. A to minimálně do roku 2017. Uvedli to samotní členové kartelu v návrhu zprávy o dlouhodobé strategii OPEC, k němuž se dostala agentura Reuters. Z materiálu tedy vyplývá, že by měl být na trhu stále převis nabídky nad poptávkou, což žene ceny ropy dolů.

„Od června 2014 zažily ceny ropy výrazný pokles, který je dostal na ještě nižší úroveň než krize v roce 2008. Nabídka ze zemí mimo OPEC však stále vykazuje určitý růst,“ píše se v pracovní verzi zprávy. Ceny ropy tlačí dolů hlavně velký rozmach těžby z břidlicových ložisek ve Spojených státech.

  • Cena severomořské ropy Brent se v lednu v důsledku vysoké nabídky na trhu propadla až na 45,19 dolaru za barel, což byla nejnižší úroveň za téměř šest let. Loni v červnu se přitom Brent prodával až za 115 dolarů za barel.

OPEC se loni v listopadu rozhodl, že na pokles cen nebude reagovat snižováním produkce. Místo toho podle analytiků zvolil strategii zvyšování dodávek s cílem získat zpět ztracený podíl na trhu a zpomalit konkurenční těžbu z břidlicových ložisek, která vyžaduje vyšší náklady. Jenže těžba z břidlicových ložisek poklesu cen odolává lépe, než mnozí původně předpokládali. „Všeobecně lze říci, že u těžebních polí mimo OPEC, která jsou již v provozu, nepovedou ani výrazně nízké ceny k omezování produkce,“ píše se v návrhu zprávy OPEC.

V roce 2010 ještě nebyla břidlice konkurencí

Kartel zveřejňuje zprávu o své dlouhodobé strategii jednou za pět let. V roce 2010 ještě zpráva nehovořila o těžbě z břidlicových ložisek jako o vážné konkurenci. Nyní se ale kartel například pozastavuje i nad tím, že přestává platit letité pravidlo, podle něhož byly takzvané lehčí typy ropy dražší než typy bohatší na síru. Lehká ropa se totiž zpravidla zpracovává levněji. Ropa, která se nyní těží z nových ložisek v USA, se řadí většinou k lehčím typům.

Členské země OPEC budou o své těžební politice jednat příští pátek ve Vídni. Panarabský list Al-Haját dnes s odvoláním na zdroj z kartelu uvedl, že OPEC pravděpodobně opět nepřikročí ke snížení těžby. Saúdská Arábie, která je klíčovým členem kartelu, podle tohoto zdroje nehodlá obětovat svůj tržní podíl kvůli zájmům jiných zemí.

Právě Saúdská Arábie loni v listopadu zablokovala snahy některých méně vlivných členů OPEC o snížení těžebního limitu, které by podpořilo ceny. Levná ropa obecně způsobuje chudším členům OPEC finanční problémy, protože jim do rozpočtu nepřináší tolik peněz, kolik tyto země očekávaly.