O lidi s více dluhy by se měl starat jeden exekutor, navrhuje ministerstvo

O lidi, na které je uvaleno více exekucí, by se nově měl starat pouze jeden exekutor. Ministerstvo spravedlnosti to navrhuje v novele exekučního řádu, již poslalo do připomínkového řízení. Cílem novely je podle ministra Roberta Pelikána (ANO) snížit náklady, které jdou na vymáhání exekucí.

„Navrhujeme zavést princip jeden dlužník, jeden exekutor,“ uvedl novelu Pelikán. Podle něj by se tím měla zlepšit nynější situace, kdy se o jednoho dlužníka „stará“ více exekutorů a často dělají stejné úkony. Tím by se měly snížit náklady. O dlužníka se podle Pelikána bude starat exekutor na základě teritoriálního principu, tedy ten, který je k němu nejblíže.

Novela zákona také podle Pelikána předpokládá zastavení starých exekucí, jež nemají výsledek a nedaří se vymoci ani náklady. Jde o případy, kdy dlužníci například nemají žádný majetek.

Nyní podle Pelikána exekutoři tyto exekuce zastavovat nechtějí, protože jsou závislí na věřitelích. „Vystavovali by se tím konkurenci jiných, kteří by něco takového neudělali, a pro věřitele je výhodné, aby mu exekuce běžela i tehdy, kdy vůbec nic nepřináší a jenom vytváří náklady,“ řekl Pelikán. Novela tak má z možnosti zastavení exekuce udělat pro exekutory povinnost.

obrázek
Zdroj: ČT24

Další novinkou v novele je podle Pelikána to, že věřitelé budou muset složit zálohu na náklady exekuce. Bude sloužit k pokrytí nákladů exekuce v případě, kdy se ukáže, že dlužník nemá majetek. „Jednak to umožní zlevnit systém v budoucnu, to znamená snížit náklady exekuce. A zejména by to mělo vytvořit ekonomickou motivaci pro to, aby si věřitel ověřil, zda je vůbec nějaká naděje, že se nějaké peníze z dlužníka dostanou,“ dodal Pelikán.

Ministerstvo je s exekutory několik měsíců ve sporu kvůli plánovanému snížení tarifního platu o třetinu a minimální odměny z 3000 na 2000 korun. Změna by měla nastat 1. ledna. Podle Pelikána by dnes představená změna zákona měla exekutorům pomoci. „Bezvýsledné exekuce je trápí. Mnohačetné exekuce jsou problém, na který si dlouhodobě stěžují. Nemožnost brát si zálohy od věřitelů je zase něco, co je hrozně důležité,“ řekl Pelikán. Změna zákona podle něj má celý systém zlevnit a zefektivnit.

Vydáno pod