Nigerijský prezident ustoupil protestům, cena benzinu klesne

Abuja – Týden od zahájení generální stávky a nepokojů kvůli vysokým cenám pohonných hmot v Nigérii dnes prezident Goodluck Jonathan oznámil okamžité snížení ceny benzinu asi o třetinu. Ceny pohonných hmot v Nigérii začátkem roku stouply na dvojnásobek poté, co vláda zrušila systém subvencí. Při střetech demonstrantů s policií bylo minulý týden zabito nejméně 15 lidí.

Cena benzinu po zrušení systému dotací v novém roce stoupla z 0,45 dolaru za litr na nejméně 0,94 dolaru za litr (asi 19 korun). Zdvojnásobila se také cena většiny potravin a stouply náklady na dopravu. Odbory po vyhlášení generální stávky pohrozily ve čtvrtek zastavením ropné produkce v zemi, která je největším africkým vývozcem této suroviny. Za nutnou podmínku k vyjednávání požadovaly snížení cen na úroveň před Novým rokem.

O snížení ceny Jonathan informoval v prohlášení odvysílaném nigerijskou státní televizí poté, co se v neděli večer sešel s představiteli odborů. Cena benzinu podle něj klesne na 0,60 dolaru (asi 12 korun) za litr. „Vzhledem k tíživé situaci, kterou Nigerijci museli projít, vláda po uvážení a konzultacích schválila snížení cen benzinu,“ prohlásil prezident. Informoval ale, že Abuja bude v plné deregulaci ropného sektoru pokračovat.

Odbory po schůzce s prezidentem v noci na dnešek uvedly, že z bezpečnostních důvodů odvolají pouliční protesty, generální stávku ale neruší. Střety s policií v minulém týdnu stály demonstranty několik životů, na 600 lidí bylo podle informací Červeného kříže zraněno.

Reportáž Jana Spilky (zdroj: ČT24)

Ropná velmoc s nedostatkem ropy

Nigérie je nejlidnatějším africkým státem. Většina ze 160 milionů obyvatel však žije za méně než dva dolary na den. Ropa, která v posledních týdnech prudce zdražovala, je přitom pro Nigerijce životně důležitá. Nepotřebují ji jen pro své automobily, ale velmi často i pro generátory, které mnohé domy a firmy používají jako náhradu nespolehlivých dodávek elektrické energie.

Nigérie je největším africkým producentem ropy. Denně vytěží více než 2 miliony barelů. Téměř veškerou její spotřebou ropných produktů ale uspokojují dovozy, protože místní rafinerie kvůli rozkrádání, nekompetentnímu řízení, korupci a častým výbuchům násilí v ropných oblastech nefungují.