Nezaměstnanost v USA stoupla na 26leté maximum

Washington - Míra nezaměstnanosti ve Spojených státech se v srpnu dostala na nejvyšší úroveň za 26 let - vyskočila na 9,7 procenta z červencových 9,4 procenta. Informaci dnes přineslo americké ministerstvo práce. Zaměstnavatelé v USA minulý měsíc zrušili 216 000 pracovních míst. Analytici přitom předpokládali, že míra nezaměstnanosti stoupne pouze na 9,5 procenta. Počítali však s výraznějším úbytkem počtu pracovních míst o 225 000.

Od začátku hospodářské recese v prosinci 2007 přišla americká ekonomika o 6,9 milionu pracovních míst. Bez práce je tak v současnosti 17,9 milionu Američanů. Vysoká nezaměstnanost má negativní dopad na spotřebitelskou důvěru a snižuje domácí poptávku. To naznačuje, že oživení největší světové ekonomiky bude pouze pomalé. Spotřebitelské výdaje se na ekonomické aktivitě USA podílí více než dvěma třetinami. „Je to další neuspokojivá zpráva, která naznačuje, že trh práce zaostává na cestě z recese za průmyslem,“ uvedl ekonom Zach Pandl z makléřské společnosti Nomura Securities.

Ve druhém čtvrtletí se hrubý domácí produkt Spojených států snížil v přepočtu na celý rok o procento po propadu o 6,4 procenta v předchozích třech měsících. Americké hospodářství tak poprvé od začátku záznamů v roce 1947 klesalo čtyři čtvrtletí za sebou. Mnozí analytici však věří, že největší ekonomika světa se ve třetím čtvrtletí vrátí k růstu.

Vydáno pod