Newyorský soud schválil plán fúze amerických leteckých společností

New York - Newyorský konkurzní soud dnes schválil plán fúze amerických leteckých společností US Airways a American Airlines. Firmy tak překonaly jednu z překážek k plánovanému vytvoření největšího leteckého přepravce na světě. Souhlas konkurzního soudu byl zapotřebí, protože AMR Corp., která je mateřskou společností American Airlines, je od listopadu v režimu bankrotové ochrany před věřiteli. Spojení oznámené v polovině února musí ještě schválit antimonopolní orgány a akcionáři US Airways.

„Fúze je vynikající výsledek. Nedomnívám se, že by proti tomu někdo vznášel námitky,“ řekl soudce Sean Lane ke svému rozhodnutí. Neschválil ale odstupné 20 milionů dolarů (403 milionů Kč) pro odcházejícího výkonného šéfa American Airlines Toma Hortona. Proti odstupnému mělo výhrady i ministerstvo spravedlnosti, hlavní antimonopolní regulátor v USA.

American Airlines jsou nyní podle počtu cestujících čtvrtou největší leteckou společností na světě a US Airways patří desáté místo. Při spojení by vznikla společnost, která by s kombinovanými 167 miliony přepravených pasažérů v roce 2011 překonala jedničku Delta Air Lines, jež přepravila přes 161 milionů pasažérů.

Fúze obou společností v hodnotě asi 11 miliard dolarů (222 miliard Kč) vytvoří největšího leteckého přepravce na světě z hlediska počtu cestujících. Sloučená skupina ponese název American Airlines, bude vlastnit přes 900 letadel a zaměstnávat zhruba 95 000 lidí.

Nová společnost by měla na základě údajů za loňský rok tržby 38,70 miliardy dolarů. Mírně by tak předstihla United Continental, která utržila 37,15 miliardy USD.

Spojením US Airways a American Airlines podle expertů vrcholí konsolidace letecké přepravy v USA. Fúzi už dříve oznámily společnosti Delta Airlines a Northwest Airlines, dále společnost United Airlines s aerolinkami Continental Airlines a letecké společnosti Southwest a Airtran.

American Airlines je součástí společnosti AMR. Firma US Airways začala o fúzi usilovat již začátkem loňského roku poté, co se AMR v listopadu 2011 uchýlila pod bankrotovou ochranu před věřiteli. Ti budou vlastnit 72 procent sloučené společnosti. Zbývajících 28 procent připadne akcionářům US Airways.

Vizitky amerických aerolinií US Airways a American Airlines:

American Airlines

  • Vznik: 1930 (jako American Airways)
  • Sídlo: Fort Worth (Texas)
  • Hospodářské výsledky: Za celý loňský rok vykázala mateřská firma aerolinií AMR ztrátu 1,9 miliardy dolarů, hlavně kvůli nákladům na restrukturalizaci. Bez těchto nákladů by ztráta činila 130 milionů dolarů, což představuje proti roku 2011 zlepšení o 932 milionů dolarů. Tržby dosáhly 23 979 miliardy dolarů.
  • Počet cestujících (2011): 106 013 737
  • Počet zaměstnanců: 88 500
  • Počet letadel: 617 (900 celá AMR)
  • Destinace: 250 (AMR)
  • Počet letů denně: 3 400 (AMR)
  • Aliance: oneworld
  • Internet: http://www.aa.com

- V roce 2003 se tehdejší světová jednička na poslední chvíli vyhnula bankrotu díky dohodě o snížení platů a omezení letů a úspěšně dokončila restrukturalizační plán.

- V listopadu 2011 požádala mateřská AMR o ochranu před věřiteli, když za předchozí dekádu ztratila více než deset miliard dolarů, a od té doby se snaží vrátit k ziskovosti prostřednictvím snižování nákladů a rušení ztrátových linek.

- Nyní jsou American Airlines s více než 106 miliony přepravených pasažérů čtvrtými největšími aeroliniemi na světě.

US Airways

  • Vznik: 1937 (jako All American Aviation)
  • Sídlo: Tempe (Arizona)
  • Hospodářské výsledky: Za celý rok 2012 zisk firmy bez mimořádných položek činil rekordních 537 milionů dolarů. Tržby se zvýšily o 5,9 procenta na 13,8 miliardy dolarů.
  • Počet cestujících (2012): 62 524 816
  • Počet zaměstnanců: 32 213 (k 1. lednu 2013)
  • Počet letadel: 631
  • Destinace: 198
  • Počet letů denně: 3 000
  • Aliance: Star Alliance (v rámci dohody o fúzi by se spojený podnik měl připojit k alianci oneworld)
  • Internet: http://www.usairways.com

- Aerolinie požádaly v srpnu 2002 o ochranu před věřiteli, ze které se dostaly v březnu 2003. O stejný režim požádaly v září 2004 a vyšly z něj v září 2005, kdy dokončily fúzi se společností America West Airlines.

- Nyní jsou US Airways s více než 60 miliony přepravených pasažérů desátými největšími aeroliniemi na světě.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Europarlament podpořil půjčku Ukrajině, dohodu s Mercosurem poslal k soudu

Evropský parlament (EP) schválil první návrh nutný pro spuštění půjčky Ukrajině za devadesát miliard eur (2,2 bilionu korun). Peníze bude moci Ukrajina použít na financování svých potřeb v letošním a příštím roce. Poskytnutí půjčky dojednali unijní lídři na prosincovém summitu EU v Bruselu. Europoslanci také chtějí, aby obchodní dohodu s uskupením Mercosur přezkoumal Soudní dvůr EU.
před 3 mminutami

Reportéři ČT: Stát se pře kvůli lomu ČSA s Tykačovou firmou o stovky milionů

Už několik měsíců trvá spor státu s těžařskou firmou Severní energetická Pavla Tykače. Jde v něm o stovky milionů korun za rekultivace lomu ČSA na Mostecku. Region se po desetiletích těžby postupně vrací k přírodě. Zdejší obce tedy netrpělivě vyčkávají, zda a kolik peněz nakonec dostanou na svůj další rozvoj jako bolestné za roky, kdy byly těžbou zasaženy. Ve sporu jde mimo jiné i o ceny pozemků v místě lomu, za jejichž převedení na stát chce Severní energetická 150 milionů korun. Stát má teď k dispozici vyjádření znalce, podle kterého naopak tyto pozemky mají cenu pouhých pěti milionů korun. Pro Reportéry ČT natáčela Jana Neumannová.
před 8 hhodinami

Cestovní kanceláře registrují stále větší zájem vozíčkářů o dovolené

Cestovní kanceláře nabízejí hotely, u kterých garantují, že jsou vhodné i pro vozíčkáře. Na jejich testování spolupracují s centrem Paraple. Zhruba deset až patnáct procent lidí v Česku se potýká s nějakou formou omezení, jejich zájem o cestování ale roste. Výběr destinací a cena se přitom od klasické nabídky neliší. Jde zejména o Egypt, za kterým se umístily Turecko a Řecko. Průměrná cena zájezdu za loňský rok se podle asociace agentur pohybovala kolem 37 tisíc korun za osobu na osm dnů. Mimo sezonu lze ale odcestovat i za dvanáct tisíc.
před 18 hhodinami

Českem loni proudilo o čtvrtinu víc plynu, část šla na tranzit

Zahraniční dodávky plynu do Česka loni výrazně stouply. Podle poradenské společnosti EGU vzrostl čistý dovoz meziročně o čtvrtinu na téměř sedm miliard kubíků. Stojí za tím vyšší spotřeba, těžba ze zásobníků i rostoucí tranzit komodity na Slovensko a do Polska.
před 18 hhodinami

Analytici se ohlížejí za rokem Trumpa v úřadu

Americký prezident Donald Trump se přesně před rokem vrátil do Bílého domu. Sliboval ekonomický růst, tvrdou protiimigrační politiku, cla, zeštíhlení federální vlády nebo rychlý konec ruské invaze na Ukrajinu. Za prvním rokem druhého Trumpova mandátu se postupně ohlížejí analytici a redaktoři ČT.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami

Ministerstvo financí zlepšilo letošní výhled ekonomiky

Ministerstvo financí zlepšilo letošní výhled české ekonomiky. Hrubý domácí produkt (HDP) podle zveřejněné predikce vzroste o 2,4 procenta, v listopadu ministerstvo čekalo růst 2,2 procenta. Průměrná inflace za letošní rok by měla dosáhnout 2,1 procenta, proti předchozí predikci je odhad nižší o 0,2 procentního bodu.
19. 1. 2026Aktualizováno19. 1. 2026

Služby trápí nedostatek pracovníků, shodli se hosté Událostí, komentářů z ekonomiky

Zdražování služeb v Česku zůstává nad průměrem celkové inflace a podobný vývoj experti očekávají i v letošním roce. O inflaci ve službách, jejím dopadu na podnikání a budoucím vývoji v Událostech, komentářích z ekonomiky debatovali hlavní ekonom České bankovní asociace Jaromír Šindel, viceprezident Svazu prodejců a opravářů motorových vozů Jiří Tůma a majitel kadeřnictví a člen Asociace kosmetických a kadeřnických oborů Tomáš Arsov. Debatou provázela Vanda Kofroňová.
19. 1. 2026

Čína hlásí růst ekonomiky o pět procent

Čínská ekonomika v loňském roce vzrostla o pět procent, oznámil podle zpravodajských agentur čínský statistický úřad. Údaj je tak podle agentury Reuters v souladu s vládním cílem. V posledním čtvrtletí loňského roku čínské hospodářství vykázalo meziroční růst o 4,5 procent. Údaje jsou mírně nad očekávání analytiků.
19. 1. 2026Aktualizováno19. 1. 2026
Načítání...