Nemocná Amerika se pomalu uzdravuje

Washington – I když ekonomická aktivita Spojených států zůstává stále na nízké úrovni, oživení se už v zemi usídlilo a územně se rozšiřuje. Vyplývá to z pravidelné zprávy americké centrální banky (Fed) nazývané Béžová kniha. Spotřebitelé během vánočních a novoročních svátků utráceli více než před rokem, avšak stále výrazně méně než na konci roku 2007.

Ve Spojených státech mírně ožívá průmyslová aktivita a propadat se přestal i prodej automobilů, který patřil k oblastem, na něž krize dolehla nejtíživěji. Situace na trhu práce byla i přes zlepšování ekonomiky na přelomu roku nadále slabá, třebaže oblasti spravované bankami v New Yorku a St. Louis zaznamenaly mírné zvýšení zájmu o najímání nových sil. Růst mezd a cen zůstal všude utlumený.

Béžová kniha se skládá z hlášení 12 okrsků Federálního rezervního systému. Na svém zasedání se s ní pak zabývá výbor pro měnovou politiku Fedu. Tu nejnovější bude probírat na konci ledna, že by se promítla do výše úroků, se ovšem nečeká. „Lze očekávat, že úrokové sazby zůstanou na nynějších hodnotách 0 až 0,25 procenta minimálně po dobu 6 měsíců, dokud se nezačne zlepšovat trh práce a počet nezaměstnaných bude ubývat,“ míní analytik finanční skupiny FIO Robin Koklar.

Americká ekonomika se v loňském třetím čtvrtletí vymanila z poklesu, který trval čtyři čtvrtletí. Hrubý domácí produkt se ovšem podle konečných údajů z minulého měsíce zvýšil jen o 2,2 procenta, což bylo výrazně pod historicky průměrným růstovým tempem prvních čtvrtletí od konce recese.

Vydáno pod