Nejvíce letos zbohatl zakladatel internetového obchodu Amazon.com Jeff Bezos. Celkově ale boháči zchudli

Největší světoví boháči letos nepatrně zchudli. Nejbohatších 400 lidí planety přišlo v tomto roce o 19 miliard dolarů (468 miliard korun). Vyplývá to z indexu miliardářů, který zpracovává agentura Bloomberg. Je to první takový pokles za tři roky. Stojí za ním klesající ceny komodit a náznaky zpomalující čínské ekonomiky, což vyplašilo investory po celém světě.

Miliardářský index zachycuje změny ve velikosti jmění nejbohatších lidí světa, a to na každodenní bázi. K celoročnímu poklesu v něm došlo poprvé od roku 2012, kdy se začal sestavovat. „Obavy ohledně přetlaku ropy, mírných spotřebitelských výdajů a ohledně Číny, pukající jako talíř a strhávající s sebou komodity, se postaraly o to, že investoři dostali strach,“ uvedl miliardář Ken Fisher, zakladatel investiční společnosti Fisher Investments, která spravuje aktiva v objemu přes 65 miliard dolarů.

Největší propad v žebříčku letos zažil mexický telekomunikační magnát Carlos Slim Helú.

Nejbohatší Mexičan Carlos Slim Helú, který ovládá mobilního operátora América Móvil, byl ještě na jaře 2013 nejbohatším člověkem na světě, v tomto roce se ale propadl na páté místo. Regulátoři se totiž dále pokoušeli rozdělit jeho telekomunikační byznys, který ovládá většinu mexických pevných linek a mobilního volání. Slim přišel v této souvislosti skoro o dvacet miliard dolarů, napsal Bloomberg.

Zakladatel Microsoftu Bill Gates
Zdroj: ISIFA/EPA/Ian Langsdon

Nejbohatší člověk světa, spoluzakladatel softwarové společnosti Microsoft Bill Gates, přišel za celý rok o tři miliardy dolarů. Třetí nejbohatší člověk planety, americký investor Warren Buffett, ztratil 11,3 miliardy dolarů, když jeho investiční společnost Berkshire Hathaway dosáhla letos prvního záporného ročního výdělku od roku 2011.

Menší Gatesovo jmění a pokračující vzestup oděvního kolosu Inditex pomohly jeho zakladateli Amanciu Ortegovi stát se druhým nejbohatším mužem na Zemi. Ortega, který je od června 2012 nejbohatším Evropanem, rozšířil letos svůj majetek o více než 12 miliard dolarů, a přeskočil v žebříčku Slima i Buffetta. Na Gatese, jehož čisté jmění činí zhruba 83,6 miliardy USD, mu schází asi deset miliard USD, napsal Bloomberg v článku, který vychází ze stavu k pondělnímu závěru obchodování na newyorské burze.

Zdaleka nejvíce v rámci tohoto indexu letos zbohatl zakladatel největšího světového internetového obchodu Amazon.com Jeff Bezos.

Jmění zakladatele Amazon.com Jeffa Bezose se rozrostlo více než dvojnásobně na 59 miliard dolarů, což jej posunulo vzhůru o 16 příček na čtvrté místo v indexu. Rodák z amerického Nového Mexika za to vděčí ziskům svojí firmy, které potěšily investory.

 • Čisté jmění (v mld. USD)                 Změna čistého jmění za rok *                                                                                                                                     
  1. Bill Gates                      83,6                              -3,4
  2. Amancio Ortega        73,2                           +19,8
  3. Warren Buffett           62,5                            -15,3
  4. Jeff Bezos                     59,3                        +107,3
  5. Carlos Slim                   53                                27,0
  6. Charles Koch               50,4                             +0,2
  7. David Koch                   50,4                             +0,2
  8. Mark Zuckerberg       46,1                           +33,6
  9. Larry Page                    40,1                             34,9
  10. Larry Ellison              39,9                           - 18,3
 • Zdroj: Bloomberg 
 • *  k 28. 12. 2015 v %

Nejbohatší muž Hongkongu Yeung Kin nashromáždil jmění ve výši deseti miliard dolarů díky továrně Biel Crystal, kde se vyrábí skleněné kryty pro iPhony i další chytré telefony. A naopak nejbohatší Rusové dále chudli. Loni přišli o 55 miliard dolarů v důsledku uvalení západních sankcí kvůli ruské anexi Krymu v březnu 2014.  Letos v květnu dosáhli maxima ve výši 212 miliard dolarů, aby pak uzavřeli rok chudší o osm miliard dolarů. 

Celkově ovládá nejbohatších 400 lidí světa podle tohoto indexu dohromady 3,9 bilionu USD (více než 96 bilionů korun). Je to více než hrubý domácí produkt každého státu světa kromě tří největších světových ekonomik, totiž Spojených států, Číny a Japonska.