Nejistota kolem výše DPH trvá, řada lidí stráví Vánoce v práci

Praha - Téměř dvě pětiny firem omezí kvůli nejistotě kolem sazeb DPH vánoční dovolené. V práci zůstanou především zaměstnanci finančních oddělení, marketingu a prodeje. Jako problém vnímá nejistotu kolem DPH až 88 procent podniků. Vyplývá to z průzkumu Komory certifikovaných účetních. Firmy trápí případné rychlé úpravy softwaru, ceníků, ale i samotný dopad vyšší DPH na náklady firem.

Podle průzkumu, jehož se zúčastnilo 223 finančních manažerů a účetních českých firem, mají firmy nejčastěji problémy s úpravou softwaru, aby včas odpovídal novým zákonným požadavkům. Týká se to téměř sedmdesáti procent firem. Úprava ceníků je problémem pro 54 procent dotázaných. Téměř 47 procent účastníků průzkumu se také obává dopadu zvýšení DPH na náklady firem. Respondenti dále uvádějí jako problém úpravu marketingových materiálů, protože nejsou schopni zveřejnit finální spotřebitelské ceny na letácích.

Zaměstnanci nedostanou včas instrukce

Další z obávaných dopadů je podle průzkumu neschopnost firem instruovat zaměstnance prodeje pro obchodní jednání. „Nejistota ohledně cen produktů a služeb má tedy velmi pravděpodobně konkrétní dopad na uzavírání zakázek, a tedy obchodní výsledky firem,“ uvedla komora.

Ilustrační foto
Zdroj: isifa/LN/František Vlček

Nejistota kolem výše DPH má dopad na podnikatele

„Nemyslím si, že zvýšení DPH o procento je zásadním problémem velmi špatné nálady mezi podnikateli. Velkým problémem posledního kvartálu je totální nezájem veřejnosti cokoli nakupovat. A postoj státu, který hledí jen na to, jak by naplnil státní kasu, zlepšení nepřispívá. Obchod už dělám 20 let a musím říct, že současná situace není dobrá,“ říká Jiří Štolpa, majitel prodejny Twinsport.

„Za posledních 15 let v tuto chvíli pracujeme ve čtvrtém režimu DPH a teď se na nás chystá další, to je prostě nesmyslné,“ uvedl vedoucí Pivovarského klubu Pavel Dočkal.

Ani jednoznačné vyřešení sazeb DPH již k 1. lednu přitom vícenáklady firem spojené s nejistotou nesníží. „Varianty rozpočtů, ceníků a nabídek se připravují již hodnou chvíli. Čas strávený jejich přípravou firmám již nikdo nevrátí. S rozhodnutím o nové výši DPH řada těchto materiálů bohužel skončí v koši,“ uvedl místopředseda Komory certifikovaných účetních Karel Smetana.

Ilustrační foto
Zdroj: Petr Študent/ISIFA

Daňový balíček během pár dnů ve sněmovně

Poslanecká sněmovna by měla přehlasovat veto Senátu k balíčku daňových změn tento týden. Změny mimo jiné počítají od příštího roku se zvýšením sazeb DPH o jeden procentní bod na 15 a 21 procent. Následně má na podpis patnáct dní prezident. Česku tak podle daňových poradců reálně hrozí, že budou v jednom měsíci platit různé sazby DPH. Na počátku ledna totiž může začít platit již dříve schválená jednotná sazba daně 17,5 procenta. Ta se pak během měsíce změní na plánovaných 15 a 21 procent.

Jaké klady podle podnikatelů daňový balíček přináší

• Nezvedá se daň z příjmu, zůstala na 19 procentech.

• Byly uhájeny daňové paušály. „Udělala se z toho mantra. Musíme respektovat ty, kteří zde tvoří hodnoty,“ řekl předseda představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR Karel Havlíček.

„Co se týče zelené nafty, tak se to jakžtakž podařilo dohandlovat tak, že příští rok se bude vracet alespoň 40 procent,“ prohlásil Havlíček. Pro rok 2014 je to zatím tak, že bude zrušena. Letos mají čeští farmáři nárok na vrácení 60 procent spotřební daně, kterou zaplatili při nákupu nafty spotřebované při zemědělských činnostech. Po zrušení zelené nafty v roce 2014 by platili téměř o 11 korun za litr více.

Zápory

• Problém je ve stavebnictví - padá totiž už několik let po sobě. Klesá zhruba o 8 procent každý rok. „Některé stavební firmy mají za posledních 5 let odpad zakázek až o 50 procent, což je hrozivé číslo,“ doplňuje Havlíček. Velkou vráskou je i to, že na stavebnictví jsou navázány řemeslnické profese i služby. Ve finále to znamená, že vyšší daně stavebnictví ještě více přiškrtí.

• Stavebnictví je přímo propojené s investicemi, což je právě ta oblast růstu HDP, která má největší problémy.

• Maloobchodníci přijdou o část svých zákazníků, nebude to však nějak dramatické. „Když přibrzdíme poptávku po maloobchodním zboží a službách, potom je třeba napnout síly v exportu a investování. Minimálně optimistickou atmosférou musíme podporovat tuzemské i zahraniční investory, jinak HDP růst příliš nebude,“ řekl Havlíček.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Vláda zahájí přípravné kroky k zestátnění ČEZu, řekl Havlíček

Vláda dál počítá s výkupem akcií ČEZu, proces bude trvat rok a půl až dva. V rozhovoru pro Týden v politice to uvedl první vicepremiér Karel Havlíček (ANO). Přesný postup ministr průmyslu a obchodu nekomentoval – s ohledem na to, že jde o cenotvorné informace. Přípravné kroky by ale podle něj mohly začít v následujících měsících.
před 7 hhodinami

Brusel chce kritickou infrastrukturu bez čínské stopy, píše FT

Evropská komise (EK) plánuje postupné vyloučení čínských technologií z kritické infrastruktury v Evropské unii. Dotknout by se to mělo například telekomunikačních sítí, solární energetiky či bezpečnostních skenerů. Informoval o tom deník Financial Times (FT) s odvoláním na zdroje z Komise.
včera v 08:25

Soud ve vedlejší kauze kolem ČKD Praha DIZ zprostil obžaloby Speychala

Městský soud v Praze zprostil obžaloby z daňových úniků někdejšího majitele strojírenské firmy ČKD Praha DIZ Petra Speychala. Dalších pět lidí uznal vinnými, kromě trestů vězení jim uložil i peněžité tresty a zákazy činnosti. Obžalovaní vinu před soudem odmítli. Páteční rozsudek není pravomocný, lze proti němu podat odvolání k pražskému vrchnímu soudu. Speychal je obžalovaný i v hlavní kauze kolem ČKD Praha DIZ, v té soud dosud nerozhodl.
16. 1. 2026

Vláda chce podpořit výrobu léků v Česku. Chybí lidé, varují firmy

Vláda chce podpořit výrobu léků v tuzemsku a zároveň přilákat zahraniční investory. Důvodem jsou hlavně opakované výpadky některých medikamentů. Podle zástupců farmaceutických firem ale v Česku není dostatek kvalifikovaných pracovníků. A za nízké považují také úhrady, které zdravotní pojišťovny za léčiva platí.
16. 1. 2026

Banky poskytly loni hypotéky za 406 miliard korun, druhý největší objem za 30 let

Banky a stavební spořitelny poskytly loni hypoteční úvěry za 406 miliard korun, což je meziroční nárůst o 48 procent. Jde o druhý největší objem za 30 let hypotečního trhu v Česku, nejvyšší byl v roce 2021. Nové úvěry bez refinancování stouply loni o 41 procent na 321 miliard korun, což znamenalo také druhý nejsilnější rok. Úrokové sazby v prosinci zůstaly v průměru pod 4,5 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a stavební spořitelny poskytující hypotéky na trhu.
16. 1. 2026

K vymáhání dotací po Agrofertu nám chybí klíčový dokument, tvrdí resort zemědělství

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) ještě nezačal vymáhat po holdingu Agrofert vrácení dotací z doby, kdy byl vlastník Agrofertu premiér Andrej Babiš (ANO) ve střetu zájmů. Píše o tom server Seznam Zprávy. Ministerstvo zemědělství podle serveru tvrdí, že mu chybí klíčový dokument. Podle Babiše Agrofert nic nedluží.
15. 1. 2026Aktualizováno15. 1. 2026

Rozpočet asi nesplní zákon, je to bezprecedentní, varuje rozpočtová rada

Návrh rozpočtu na letošní rok bude velmi pravděpodobně v rozporu se zákonem o rozpočtové odpovědnosti, uvedli představitelé Národní rozpočtové rady (NRR). Podle nich je taková situace bezprecedentní. Zákon stanovuje maximální možný deficit. Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) dříve řekla, že bude obtížné udržet schodek pod třemi sty miliardami korun. Vláda by měla rozpočet schvalovat 26. ledna. Podle rady se také naplnila její varování ohledně loňského rozpočtu.
15. 1. 2026Aktualizováno15. 1. 2026

Podpora biometanu se mění, stát chce rozhýbat výrobu

Letos se mění provozní podpora stanic na výrobu biometanu. Nově ji stát vyhlásí formou aukce, ve které uspěje žadatel o nejnižší dotace. Úřady tím chtějí rozhýbat rekonstrukce i nové stavby, neboť biometan by jako částečná náhrada zemního plynu mohl pokrýt desetinu tuzemské spotřeby. Podle oborového sdružení CZ Biom ale bude i tak těžké splnit plány, jejichž cílem je produkovat do roku 2030 půl miliardy metrů krychlových biometanu ročně.
13. 1. 2026
Načítání...