Nečas: Restrukturalizace dluhu by asi byla pro Řecko lepší

Katovice/Berlín - Podle českého premiéra Petra Nečase je otázkou, zda řízená restrukturalizace dluhu Řecka není rozumnější než nalévání dalších prostředků bez naděje na splacení. Prohlásil to dnes na Evropském ekonomickém kongresu v Katovicích. O nutnosti restrukturalizovat řecké dluhy je přesvědčena velká většina ekonomů. Připouští ji i německá kancléřka Angela Merkelová. Avšak podle té by nemělo k řízenému bankrotu žádné země eurozóny dojí dřív než v roce 2013, jinak by na to šeredně doplatila celá Evropská unie.

Nečas řekl, že si nelze nalhávat, že jakýkoliv otřes na mezinárodních finančních trzích, jaký by vyvolala restrukturalizace řeckého dluhu, tedy snížení celkové dlužní zátěže této země, by neměl vliv na situaci v eurozóně i v oblasti střední Evropy. „Otázkou je, zda řízená restrukturalizace není rozumnějším řešením než nalévání dalších a dalších prostředků bez naděje na splacení dluhu,“ uvedl předseda české vlády.

Mekrelová: Žádná restrukturalizace před rokem 2013

Telefonát Miroslava Karase (zdroj: ČT24)

Podle Merkelové nepřipadá restrukturalizace dluhu Řecka ani jiné členské země EU v úvahu dříve, než v roce 2013. „Vyvolalo by neuvěřitelné pochyby o naší věrohodnosti, kdybychom změnili pravidla uprostřed prvního úvěrového programu,“ prohlásila kancléřka. Upřesnila, že před nastartováním Evropského stabilizačního mechanismu (ESM) za dva roky nesmí být soukromí investoři vtaženi do restrukturalizace, kdy by si dlužníci snížili hodnotu svých závazků odložením splátek, snížením úroků nebo dokonce zkrácením jistiny. Kdyby k něčemu takovému došlo, vedlo by to podle Merkelové k rozsáhlému odlivu kapitálu od státních dluhopisů v eurozóně.

Merkelová rovněž odmítla úvahy o tom, že by země jako Řecko mohly vystoupit z eurozóny. Takový krok nemá žádný právní podklad a podle ní by byl proti zájmům všech zemí měnové unie včetně Německa.

Řecko jedná o další finanční injekci

Zadlužené Řecko nyní vyjednává s Evropskou unií a Mezinárodním měnovým fondem, zda splňuje podmínky pro získání páté tranše mezinárodní pomoci. Dohoda o pomoci byla uzavřena před rokem, její celková suma je 110 miliard eur (zhruba 2,7 bilionu korun).

Mezinárodní instituce mají uvolnit z úvěru příští měsíc 12 miliard eur. Bude to již pátá splátka. Peníze jsou pro Řecko důležité, protože bude příští měsíc na splnění svých finančních závazků potřebovat 13,7 miliardy eur.

Pomoc pro Řecko byla od začátku podmíněna tvrdými úsporami a reformami. Tyto sliby se ale Řecku nedaří realizovat. Atény tak zřejmě budou muset podepsat novou dohodu, která jim bude klást mnohem přísnější podmínky. Mezinárodní měnový fond zatím podporuje stanovisko Evropské komise a Evropské centrální banky, že pro Řecko není restrukturalizace veřejného dluhu vhodná.

Odborníci v záchranu Řecka bez bankrotu příliš nevěří

Řada odborníků ovšem tvrdí, že se jí černá ovce eurozóny nevyhne. Potvrdily to i výsledky ankety agentury Reuters, ve které odpovídalo 28 ekonomů a 15 manažerů fondů. Pouze tři z dotázaných míní, že se země restrukturalizaci dluhu vyhne. Obecná shoda platí rovněž v tom, že jakýkoli krok přijde spíše později než dříve. Na 80 procent dotázaných předpokládá, že restrukturalizace do října nepřijde. Téměř polovina uvedla, že na takové opatření dojde za déle než rok.

Angela Merkelová
Zdroj: ČTK/AP/Clemens Bilan