Na vyšším DPH budou tratit spotřebitelé, stát i obchodníci

Praha – Sjednocení daně z přidané hodnoty na dvacet procent, tedy na dvojnásobek oproti současnému stavu obchodníci nemohou absorbovat. Jejich průměrný zisk totiž už nyní podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Zdeňka Juračky dosahuje pouze jednoho procenta. Zvýšení DPH se tak plně promítne v cenách potravin. Lidé tedy sníží spotřebu a stát na zvýšení sazby nevydělá. Plánované zvyšování sazby se nelíbí ani Potravinářské komoře. Podle jejích odborníků totiž způsobí pokles výroby potravin v České republice a propouštění zaměstnanců v potravinářství. To si ale politici nemyslí. Ekonomičtí ministři se dnes shodli na tom, že by se měla sazba sjednotit co nejrychleji, nejlépe již na konci letošního roku. Slibují si od toho zhruba 58 miliard korun ročně. Podle premiéra Petra Nečase (ODS) půjde celý výnos na důchody.

Vyšší DPH také sníží zaměstnanost

Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Zdeněk Juračka:

„Výsledkem (sjednocení sazby) bude, že zvýšení DPH se plně promítne do spotřebitelských cen a tomu bude odpovídat následný a očekávaný pokles tržeb maloobchodu.“

Reportáž Jana Spilky (zdroj: ČT24)

Na potraviny se nyní vztahuje snížená desetiprocentní sazba DPH. Juračka se však obává, že při zvýšení sazby z deseti na 20 procent budou lidé méně utrácet a obchodníkům klesnou tržby. „V konečném efektu se s vysokou mírou pravděpodobnosti sníží inkaso DPH u potravin a dojde zřejmě i ke snížení zaměstnanosti v maloobchodním sektoru. To povede ke zvýšení nároků na podporu v nezaměstnanosti,“ upozornil Juračka.

„Prakticky ve všech evropských zemích s výjimkou Dánska a Slovenska je aplikována na potraviny snížená DPH, v řadě zemí i ve dvojí výši - snížená na potraviny a dále snížená nebo i nulová na vybrané základní potraviny,“ tvrdí mluvčí komory Dana Večeřová. Například na Slovensku se podle ní po zavedení jednotné sazby daně propadl prodej některých druhů potravin až o 30 procent a tamní obyvatelé začali jezdit potraviny hromadně nakupovat do příhraničních oblastí v sousedních zemích.

Zvýšení sazby navíc podle Večeřové nejspíš způsobí růst dovozu potravin do ČR. V loňském roce přitom bylo do Česka dovezeno zemědělských výrobků a potravin téměř za 141 miliard korun, což bylo nejvíce v historii. „Výsledkem tedy bude významné a dlouhodobé, popřípadě i trvalé narušení trhu v ČR s ekonomickými dopady do podnikatelské sféry i objemu inkasovaných daní, s trvalým poškozením konkurenceschopnosti českého potravinářského průmyslu a zemědělství,“ uvedla Večeřová.

Sjednocení sazeb podle analytiků zvýší výdaje každého Čecha o 250 až 300 korun měsíčně. U důchodců, kteří utrácejí především za bydlení a potraviny, by měl být podle nich dopad do výdajů zřejmě ještě vyšší. Podle odhadu institutu CERGE-EI však bude dopad zvýšení DPH na průměrnou domácnost činit více než 400 korun za měsíc.

Některé potraviny se budou dále danit deseti procenty

Jednotná vyšší sazba se přitom některým základním potravinám vyhne. Patří mezi ně například mléko, brambory, chléb, ryby, zelenina, dětská mléčná výživa, potraviny pro diabetiky či pro bezlepkovou dietu. U nich by DPH zůstala na deseti procentech. Tento systém daňových výjimek u potravin však Juračka označil za nešťastný.

Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Zdeněk Juračka:

„Mám obavu, že by měla k tomu následovat vyhláška s přesným popisem položek potravin, co patří a co ne do snížené sazby. Lepší by už snad i bylo, aby žádné výjimky v tomto případě neexistovaly. […] Bude se muset předělat pokladní software, nemluvě o velké řadě případů, kdy se doklad vypisuje a počítá ručně.“

Potravináři dávají svazu za pravdu. Podivují se například, proč se má snížená sazba vztahovat jen na konzumní mléko, jehož spotřeba trvale klesá, a ne na ostatní mléčné výrobky. Otázkou je prý také, proč nemá být nižší sazba zachovaná u nezpracovaného ovoce mírného pásma - na rozdíl od zeleniny, včetně například v Česku ne příliš rozšířeného chřestu či artyčoků.

DPH je pro rozpočet nejužitečnější daní

V současnosti užíváme v Česku dvě sazby DPH. Základní sazba činí dvacet procent. Snížená desetiprocentní sazba se nyní vztahuje vedle potravin například na léky, ubytovací služby, vodu, knihy, hromadnou dopravu, kulturu a sociální péči. DPH je zdaleka nejvýznamnější formou daňových příjmů veřejných rozpočtů. Loni stát na dani z přidané hodnoty vybral 270 miliard korun, což je 39 procent celkového inkasa daní, podotkl analytik Patria Finance David Marek.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Žadatelé dostanou peníze předem, řekl Hladík k Nové zelené úsporám

Zásadní novinkou programu Nová zelená úsporám pro energeticky úsporné renovace domů je, že žadatelé dostanou peníze předem. Řekl to ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL), který spolu s ředitelem Státního fondu životního prostředí ČR Petrem Valdmanem upravený program představil na výstavě Infotherma, jež v pondělí začala v Ostravě. Ohlásili rovněž první výzvu v oblasti takzvaných zelených plynů Greengas určenou pro výrobu vodíku v elektrolyzéru.
14:43Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Česko a Vietnam uzavřely strategické partnerství, chtějí zintenzivnit obchod

Posílení obchodních vztahů, ale také užší spolupráci ve vědě a výzkumu mezi Českem a Vietnamem si slibují premiér Petr Fiala (ODS) a jeho vietnamský protějšek Pham Minh Chinhem od strategického partnerství, na které obě země povýšily své vzájemné vztahy. Politici to oznámili v pondělí po jednání ve Strakově akademii.
před 3 hhodinami

Lyžařské pobyty v zahraničí podražily, přesto je o ně velký zájem

Zimní pobyty na horách v zahraničí letos meziročně podražily až o desetinu. Přesto jsou na dobu jarních prázdnin téměř vyprodané. Potvrzují to cestovní kanceláře. Hlavní důvod, proč každým rokem jezdí především do Alp a Vysokých Tater čím dál víc Čechů, je jistota sněhu. Jen v Rakousku by jich letos měly trávit volno skoro dva miliony. Cestovat letecky začínají i do vzdálenějších oblastí, jako je Turecko nebo Bulharsko, kde je levněji.
před 11 hhodinami

Až dvě třetiny potravin a drogerie nakoupí Češi ve slevách

Až pětašedesát procent potravin a drogerie nakoupí Češi ve slevách. I když se chuť utrácet zákazníkům pomalu vrací, u řady věcí stále ceny pečlivě sledují. Ne všechny nabídky jsou ale skutečně výhodné. Špatný výpočet akční ceny je jedním z nejčastějších pochybení při kontrolách.
před 21 hhodinami

Kala: NKÚ s kontrolou vynakládání peněz na digitalizaci stavebního řízení počká

Nejvyšší kontrolní úřad se zatím nebude zabývat vynakládáním prostředků ministerstva pro místní rozvoj na digitalizaci stavebního řízení. Jeho prezident Miloslav Kala to řekl v Otázkách Václava Moravce. Avizováno je podle něj šetření Evropské komise, forenzní audit nového ministra pro místní rozvoj Petra Kulhánka (STAN) a je také podáno několik trestních oznámení. NKÚ má kontrolu připravenou, ale chce s ní počkat.
včera v 16:21

Rozpočet 2025 bude nutné dle opozice předělat. Není to reálné, podotkl Jurečka

Opozice považuje rozpočet na letošní rok za nerealisticky sestavený a míní, že ho bude nutné předělat. Vláda podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) ale nebude muset zákon o státním rozpočtu měnit. Řekl to v Otázkách Václava Moravce. Kabinet letos počítá se schodkem 241 miliard, zhruba o třicet miliard nižším než byl loňský deficit.
včera v 15:18

TikTok obnovil služby v USA po Trumpově slibu zrušení zákazu

Čínská sociální síť TikTok začala obnovovat své služby ve Spojených státech. Reaguje tak na prohlášení zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa, že po svém pondělním nástupu do úřadu vydá nařízení, které umožní fungování TikToku. Síť v USA přerušila provoz v sobotu večer místního času a uživatelé dostali zprávu, že aplikaci kvůli zákazu nelze používat.
včeraAktualizovánovčera v 14:48

Kontejnery na papír jsou plné použitých krabic z e-shopů

Použitých krabic v modrých kontejnerech rychle přibývá. Je to především kvůli oblibě lidí nakupovat v e-shopech. Snížit množství obalů mají od příštího roku nová unijní pravidla.
včera v 07:00
Načítání...