Na nového operátora čeká nejlukrativnější pásmo 800 MHz

Praha - Český telekomunikační úřad (ČTÚ) se rozhodl vyhradit pro nového operátora nejlukrativnější dražené pásmo 800 MHz. Zároveň byla zvýšena vyvolávací cena ze 7,4 na 8,75 miliardy korun. Předchozí aukce kmitočtů pro rychlé mobilní sítě LTE byla zrušena, neboť se protahovala a cena dosáhla nereálných 20 miliard korun - to by však paradoxně znamenalo zvýšení cen pro konečné zákazníky.

ČTÚ zvýšil motivaci pro příchod nového operátora

„ČTÚ navrženými podmínkami výběrového řízení zvýšil motivaci pro příchod nového operátora, když při zachování limitu dosažitelného množství spektra nově vyhradil i část spektra v pásmu 800 MHz,“ potvrdil předseda ČTÚ Pavel Dvořák. Nově navrhované doprovodné podmínky, včetně některých závazků pro úspěšné účastníky výběrového řízení, podle něj současně vytváří předpoklad pro rychlý rozvoj nových sítí a nabídky nových mobilních služeb.

Nové podmínky:

  • Zajištění pro čtvrtého mobilního operátora vedle bloku frekvencí v pásmu 1 800 MHz i 2x10 MHz v pásmu 800 MHz. Zbylé frekvence v pásmu 800 MHz tak budou stačit pouze pro dva nynější operátory.
  • Další novinkou je zavedení sankcí za rušení příhozů v aukci a snížení počtu zrušených příhozů ze čtyř na dva.
  • Zvýšení počtu aukčních kol za den.
  • Zvýšení maximálního příhozu z 2,5 na pět procent vyvolávací ceny.

Telefónica nevidí podle svého mluvčího Hanyho Farghaliho důvod pro vyhrazení části spektra v pásmu 800 MHz pro nového operátora a pokládá ho za diskriminační. „Tento krok neodpovídá průběhu ukončené aukce, kde spolu soupeřili čtyři rovnocenní hráči,“ potvrdil Farghali.

Loga českých operátorů
Zdroj: ČT24

Rozvojová kritéria, tedy termíny pro spuštění sítí a pokrytí území, se proti původní aukci nezměnila. Stejně tak bude platit i povinnost majitelů vydražených kmitočtů umožnit národní roaming, tedy pustit ostatní operátory do své sítě.

Veřejná konzultace má trvat do 8. května. Vlastní výběrové řízení by chtěl úřad vyhlásit v červnu, aby se prodej kmitočtů uskutečnil ještě letos. Výnos z aukce ČTÚ předpokládá v jednotkách miliard korun.

Předchozí aukci frekvencí v pásmech 800, 1 800 a 2 600 MHz v březnu ČTÚ zrušil, protože se kvůli nevhodně nastaveným podmínkám protahovala a cena se vyšplhala podle úřadu na nereálných 20 miliard korun. To by podle ČTÚ kvůli ekonomické náročnosti znamenalo zvýšení koncových cen a zpomalení budování nových sítí.

Aukce se účastnili současní operátoři T-Mobile, Telefónica, Vodafone a nově PPF Mobile Services, která tak chtěla vstoupit na český mobilní trh.

Vydáno pod