Moody's nevidí úvěrové hodnocení EU dobře

Sydney - Ratingová agentura Moody's Investors Service zhoršila výhled úvěrového hodnocení Evropské unie ze stabilního na negativní. Naznačila, že by mohla snížit i samotný rating EU ze současné úrovně AAA, pokud se rozhodne přikročit ke zhoršení úvěrového hodnocení Německa, Francie, Británie a Nizozemska. Nejvyšší možnou známku AAA si evropská sedmadvacítka drží už 13 let.

Zhoršení výhledu zvyšuje tlak na Evropskou centrální banku (ECB), aby na svém čtvrtečním zasedání představila podrobnosti nového plánu nákupu státních dluhopisů. Ten má pomoci snížit úvěrové náklady silně zadlužených členských zemí eurozóny.

„Negativní výhled ratingu EU odráží negativní výhledy ratingů členských států, které jsou velkými přispěvateli do rozpočtu EU, tedy Německa, Francie, Británie a Nizozemska. Ty se dohromady podílejí zhruba 45 procenty na rozpočtových příjmech EU,“ uvedla Moody's. Dodala, že rating EU bude mimořádně citlivý na změny úvěrového hodnocení těchto čtyř zemí.

Kdo si drží nejvyšší stupeň?
Zdroj: ČT24

„Je rozumné předpokládat, že úvěrová spolehlivost EU se bude vyvíjet v souladu s úvěrovou spolehlivostí jejích nejsilnějších klíčových členských států,“ upozornila Moody's. Právě úvěrové hodnocení významných členských států je podle analytika Luboše Mokráše ohroženo všeobecně nižší ekonomickou výkonností těchto zemí, jejich závislostí na exportu (zejména v případě Německa) a dluhovou krizí v eurozóně.

Na Česko by to nemělo mít vliv

Analytik Next Finance Martin Prokop se nicméně domnívá, že snížení ratingového výhledu EU by na Českou republiku nemělo mít vliv. „Pro ČR je podstatné, jaký rating bude mít samotná ČR. Ať už z hlediska financování státního dluhu, či z hlediska rizikovosti země pro investory,“ uvedl v rozhovoru pro ČT.

ECB nyní v rámci boje s dluhovou krizí plánuje opatření ke snížení úvěrových nákladů Španělska a Itálie. Její šéf Mario Draghi začátkem minulého měsíce uvedl, že banka pracuje na mechanismu, který jí umožní intervenovat na otevřeném trhu a nakupovat státní dluhopisy.

O situaci v eurozóně jednal i francouzský prezident François Hollande s italským premiérem Mariem Montim. Oba státníci vyzvali právě Evropskou centrální banku (ECB), aby zasáhla proti „neodůvodněně vysokým“ úvěrovým nákladům, které trhy uvalují na země jako Španělsko.

Hollande navíc žádá, aby do konce roku vznikl společný dohled nad finančním sektorem v EU. „Chceme se dopracovat ke třetí etapě, která začne na konci roku a která vyústí v bankovní unii a prohloubí hospodářskou a monetární unii,“ prohlásil Hollande. Způsoby řešení evropské dluhové krize proberou státníci na summitu EU v polovině října.

Nahrávám video
Moody's hodnotí EU
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Sankcionovaný čínský tanker i přes blokádu USA proplul Hormuzským průlivem

Čínský tanker, který podléhá sankcím Spojených států, navzdory americké blokádě proplul Hormuzským průlivem. Podle agentury Reuters to ukazují údaje o lodní dopravě od poskytovatelů dat LSEG, MarineTraffic a Kpler. Je to první loď, která touto vodní cestou proplula a opustila Perský záliv od začátku americké blokády tohoto strategického námořního bodu.
10:37Aktualizovánopřed 51 mminutami

Vláda na středu zvýší cenové stropy paliv

Maximální ceny paliv, které určuje stát, ve středu vzrostou. Benzin bude možné prodávat za 42,10 koruny za litr, o 43 haléřů dráž než v úterý. Maximální cena nafty se zvýší o 64 haléřů na 45 korun za litr. Vyplývá to z cenového věstníku, který během odpoledne zveřejnilo ministerstvo financí. Úřad denně stanovuje ceny od minulého týdne, měl by v tom pokračovat přinejmenším do konce měsíce.
před 3 hhodinami

Aerolinky žádají EU o pomoc s dopady války na Blízkém východě

Největší evropské aerolinky žádají Evropskou unii, aby jim ulevila od dopadů války na Blízkém východě, informují agentury Bloomberg a Reuters s odvoláním na příslušný dokument sdružení Airlines 4 Europe (A4E). Mezi jeho členy jsou například Lufthansa, Air France-KLM nebo majitel British Airways společnost IAG. Aerolinky po Bruselu žádají, aby zavedl dočasná opatření, jež by jim pomohla překonat případný nedostatek leteckého paliva a vyšší náklady způsobené americko-izraelskou válkou s Íránem.
12:03Aktualizovánopřed 4 hhodinami

První kroky k zestátnění ČEZu udělá stát na valné hromadě firmy v červnu, řekl Babiš

První kroky k zestátnění energetické společnosti ČEZ provede stát na letošní valné hromadě firmy v červnu. Novinářům to řekl premiér Andrej Babiš (ANO), konkrétní opatření ale nespecifikoval. Potvrdil, že nadále platí vládní plán na plné ovládnutí ČEZu, podle něj je to nutné pro lepší kontrolu vývoje cen energií a dalšího rozvoje energetického sektoru. Zestátnění chce stihnout do konce volebního období v roce 2029.
11:49Aktualizovánopřed 5 hhodinami

EU chce podpořit domácí produkci oceli, sníží dovoz a zvýší clo nad kvóty

Evropská unie v pondělí dosáhla předběžné dohody s cílem o zhruba polovinu snížit dovoz oceli a zavést padesátiprocentní clo na nadměrný dovoz. V noci na úterý o tom informovala agentura Reuters s tím, že EU tak chce ochránit vlastní ocelářský průmysl před nadprodukcí ve třetích zemích.
před 9 hhodinami

Konflikt na Blízkém východě zvedá ceny letenek, zdražit mohou i letní dovolené

Nejen do cen letenek, ale i letních dovolených se může promítnout dražší letecké palivo, za nímž stojí konflikt na Blízkém východě. Cestovní kanceláře zatím plošně nezdražují, růst cen zhruba o desetinu je ale do budoucna možný. Dálkové lety jsou už nyní dražší i o tisíce korun.
před 12 hhodinami

Neudržitelné, tratíme miliony. Zemědělci si stěžují na nízké výkupní ceny mléka

Na zemědělce dopadají nízké výkupní ceny mléka, za litr dostávají aktuálně zhruba o tři koruny méně než před rokem. Někteří chovatelé se už dostávají pod hranici výrobních nákladů. Situace je podle agrárníků dlouhodobě neudržitelná. Na jejím vzniku se podílelo i uvalení čínských cel na evropské mléčné výrobky.
před 22 hhodinami

Vláda schválila návrh zákona, který umožní snáze regulovat ceny pohonných hmot

Vláda Andreje Babiše (ANO) na pondělním jednání schválila návrh zákona, který umožní operativně regulovat marže a ceny paliv nařízením vlády, uvedla ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Už dříve sdělila, že kabinet ve sněmovně plánuje návrh zákona projednat ve stavu legislativní nouze. Ministři schválili i vládní nařízení, podle kterého životní minimum vzroste od října, nikoliv od května.
včeraAktualizovánovčera v 17:55
Načítání...