Monti sbírá od Italů tipy, jak ušetřit

Řím - Italský premiér Mario Monti sbírá na internetu od občanů tipy, jak by jeho vláda mohla snížit výdaje. Jde o součást snahy italské vlády omezit veřejné výdaje. Italská vláda se zavázala ušetřit do konce roku 4,2 miliardy eur (přes 100 miliard korun).

Lidé mohou posílat své tipy prostřednictvím formuláře na webových stránkách italské vlády. Od pondělního oznámení výzvy odeslala své tipy zhruba tisícovka lidí. „Všichni občané mohou prostřednictvím formuláře Vyjádřete svůj názor posílat návrhy, upozorňovat na plýtvání, pomoci odborníkům s dokončením analýzy a s hledáním zbytečných výdajů,“ vybízí občany Montiho vláda, která chce prostřednictvím internetu do politiky vnést větší transparentnost a zlepšit komunikaci s občany.

Monti Itálii na konci minulého roku naordinoval úsporný program zahrnující zvyšování daní nebo důchodovou reformu a nyní chce omezit vládní výdaje, aby mohl oddálit plánované další zvýšení daně z přidané hodnoty.

Mario Monti (*19. března 1943, Varese) je italský ekonom, politik a akademik. Od listopadu 2011 je předsedou Vlády Itálie a zároveň ministrem financí své vlády. V letech 1995–2004 byl evropským komisařem nominovaným vládou Silvia Berlusconiho, jehož později v roli premiéra nahradil.

Vysoké vládní výdaje rmoutí Italy o to více, že nevěří politikům, z nichž mnozí jsou podezřelí z korupce a plýtvání veřejnými prostředky. „Nejčastěji si občané stěžují na náklady politické mašinerie a na neplacení daní,“ říká Gianluca Sgueo, který na úřadu vlády řídí tým zpracovávající podněty občanů. Ti vládě každý měsíc napíšou kolem pěti tisíc e-mailů a dopisů.

Tento týden Monti ustavil tým vládních ekonomických poradců, jejichž úkolem je odhalit oblasti, v nichž je prostor na snížení vládních výdajů. V čele tohoto týmu stojí krizový manažer Enrico Bondi, jenž se osvědčil při ozdravení bankrotujícího potravinářského koncernu Parmalat.