Ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (za ANO) odvolala k pondělí 18. února ředitele Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) Jiřího Slováka. Od úterý ho ve funkci nahradí Jan Prachař (37), který už úřad v letech 2011 až 2014 vedl. Ministerstvo průmyslu a obchodu to v pátek oznámilo v tiskové zprávě. Slováka odvolání trochu překvapilo; ministerstvo poslalo minulý týden na SÚRAO kontrolu.
Ministryně Nováková odvolala šéfa Správy úložišť radioaktivních odpadů Slováka
Rada SÚRAO na konci ledna opět nerozhodla o snížení počtu vytipovaných míst pro budoucí hlubinné úložiště radioaktivního odpadu v ČR z devíti na čtyři. Předseda rady a náměstek ministryně René Neděla tehdy uvedl, že rada chce mimo jiné počkat na geofyzikální data, jež mají být k dispozici příští rok.
Na začátku února Nováková řekla, že ministerstvo průmyslu chce do konce letošního roku předložit věcný návrh zákona o zapojení obcí do výběru lokality pro budoucí úložiště.
Příčinou pádu (ne)komunikace?
„Zlepšení komunikace s obcemi, v jejichž katastrech se uvažuje o vybudování hlubinného úložiště jaderného odpadu, jejich zřetelné zapojení do rozhodovacího procesu, představení budoucnosti a rozvojové perspektivy, výrazně vyšší aktivita SÚRAO při průzkumných pracích a řada dalších témat, to jsou klíčové priority, které od nového ředitele Správy úložišť radioaktivních odpadů očekávám,“ uvedla v pátek ministryně.
Postup státu při hledání úložiště dlouhodobě kritizuje Platforma proti hlubinnému úložišti, která sdružuje 32 obcí a měst a 14 spolků. Mluvčí Platformy Martin Schenk označil odvolání Slováka za pozitivní krok. Platforma posílala ministryni dopis a vyzývala ji, ať ředitele odvolá. „V podstatě splnila náš požadavek a asi správně usoudila, že komunikace ze strany SÚRAO k obcím a občanům je prostě katastrofální,“ řekl Schenk.
Mezi zvažované lokality pro hlubinné úložiště patří Kraví hora na Žďársku, Čertovka na pomezí Ústeckého a Plzeňského kraje, Březový potok poblíž Horažďovic v Plzeňském kraji, Magdaléna na Táborsku, Čihadlo na Jindřichohradecku, Hrádek na Jihlavsku, Horka na Třebíčsku a další dvě místa nedaleko jaderných elektráren – Na Skalním u Dukovan a Janoch u Temelína.
Úložiště, v němž by měly být trvale v hloubce půl kilometru uloženy tisíce tun vyhořelého paliva z jaderných elektráren, má v ČR vzniknout do roku 2065. Náklady na jeho stavbu a provoz mají podle dřívějších informací dosáhnout zhruba 111 miliard korun. Nyní se vyhořelé palivo z jaderných bloků ukládá do meziskladů přímo v areálech elektráren.
Slovák je přesvědčen, že v komunikaci s obcemi jeho úřad pokročil. Odvolání ho „trochu překvapilo“, s ministryní vůbec nemluvil. „Dostal jsem prostě papír, paní ministryně se může rozhodnout jakkoli, kdykoli, jsem pouze jmenován,“ řekl. Poté, co platforma proti úložišti kritizovala zamýšlené zúžení lokalit, očekával, že „doba bude komplikovaná“.
Slovák dále řekl, že ministryně poslala na SÚRAO minulý týden kontrolu. Podle předběžných výsledků chyby ze strany SÚRAO kontroloři nezjistili. „Tento týden ještě dokončují hodnocení. Ministerstvo dostalo veškeré podklady, které byly potřeba pro zúžení lokalit, proběhla oponentura, potvrdila, že náš přístup je dostatečně podložený,“ řekl Slovák.