Ministerstvo obrany se chce zbavit staré Ruzyně

Praha - Ministerstvo obrany stále usiluje o prodej staré části ruzyňského letiště, terminálu Jih. Důvodem je prý nadbytečnost a nedostatek peněz na případnou rekonstrukci. Původně mělo k prodeji dojít již loni, nicméně se pak ukázalo, že stát areál potřebuje kvůli českému předsednictví Evropské unii. Nový termín prodeje byl proto stanovený na konec letošního roku, politici napříč politickým spektrem se však překvapivě shodují a jsou proti.

„V současné době s blížícím se koncem předsednictví připravujeme skutečně proces prodeje terminálu Jih,“ uvádí Jiří Král, ředitel sekce správy majetku na ministerstvu obrany. Plán rezortu současného ministra Martina Bartáka počítá s tím, že objekt prodá za částku kolem 200 milionů korun jedinému zájemci. Tím je akciová společnost Letiště Praha. Celý areál by pak měl být privatizován jako celek, což je jeden z důvodů nesouhlasu napříč celou politickou scénou.

Nesouhlas vychází z obou stran politického spektra 

Nahrávám video
Reportáž Roberta Maleckého
Zdroj: ČT24

„Není dobře, když by vláda, která k tomu nemá mandát, učinila jakýkoli nevratný krok k tomu, aby například část starého ruzyňského letiště byla připravena k privatizaci,“ tvrdí poslanec ČSSD a člen výboru pro bezpečnost Jeroným Tejc. Pražský senátor Tomáš Kladívko (ODS), člen senátního výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost pak poukazuje na finanční stránku transakce.

Senátor Tomáš Kladívko:

„Letadla tam (státní návštěvy) dále budou přistávat, to znamená, že jestli to armáda udělá, bude muset platit za ty prostory nějaký nájem a bude tam muset vynakládat peníze daleko vyšší, než které tam dělá teď.“


Na výhrady ze strany politiků ministerstvo reagovat nechce, prý mu to nepřísluší a situaci posuzuje výhradně z ekonomického hlediska. Terminál prý již tolik nevyužije a na případnou rekonstrukci nemá peníze. „Nemůžeme si dovolit spravovat majetek, který nepotřebujeme,“ argumentuje Král. Podle zákona by teď měla armáda objekt letiště nabídnout k využití ostatním státním institucím. K tomu ale nejspíše nedojde, jelikož vláda jí totiž může svým rozhodnutím udělit výjimku. Té ministerstvo hodlá využít.

Staré ruzyňské letiště bylo do provozu uvedeno v roce 1937, tehdy jako nejmodernější v Evropě. I po více než 70 letech stále slouží k přijímání letů nejvyšší státní důležitosti, naposledy zde tak přistával například současný americký prezident Barack Obama.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Trump oznámil zvýšení cel na auta dovážená z EU

Spojené státy zvýší cla na dovoz osobních a nákladních aut ze zemí Evropské unie na 25 procent, oznámil v pátek pozdě odpoledne SELČ na sociální síti Truth Social americký prezident Donald Trump s tím, že opatření začne platit příští týden. Sedmadvacítka podle něj neplní obchodní dohodu. Šéf Bílého domu dodal, že pokud budou auta vyráběna v továrnách na území USA, nebudou se na ně tarify vztahovat.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Juchelka chce upravit superdávku. Změny mají cílit třeba na samoživitelky

Novou superdávku čekají další změny. Po schváleném odkladu pro současné příjemce podpor chce ministr práce a sociálních věcí Aleš Juchelka (ANO) představit ještě úpravy systému. Podle šéfa resortu se totiž ukázalo, že návrh nepočítal se všemi potřebnými. Mimo nově definovanou pomoc státu zůstaly třeba některé samoživitelky. Ministerstvo se ale chce zaměřit také na situaci pěstounských rodin. Celý balík opatření plánuje vláda představit do konce května.
před 15 hhodinami

Ropa zlevňuje po zprávách o novém návrhu Íránu na jednání s USA

Ceny ropy se v pátek výrazně snižují po zprávách, že Írán zaslal Spojeným státům další návrh na jednání o ukončení války. Severomořská ropa Brent kolem 16:20 SELČ vykazovala pokles o více než tři procenta a pohybovala se v těsné blízkosti 107 dolarů (asi 2225 korun) za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) ve stejnou dobu ztrácela téměř pět procent a sestoupila pod sto dolarů za barel.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Začala prozatímně platit dohoda mezi EU a skupinou Mercosur

Od půlnoci začala prozatímně platit obchodní dohoda mezi Evropskou unií a skupinou jihoamerických zemí Mercosur. Vyjednávání o ní trvalo přes čtvrt století a Evropská komise se rozhodla využít své pravomoci začít ujednání uplatňovat, ačkoliv ho ještě neschválil Evropský parlament. Dohodu v minulosti silně kritizovali zemědělci a její uplatňování před dokončením ratifikace kritizovala například Francie.
před 21 hhodinami

Finsko zprovoznilo první lithiový důl v Evropě. Těženou rudu rovnou i zpracuje

Finsko uvedlo do provozu první lithiový důl na kontinentu. Závod je výjimečný i v tom, že se klíčová surovina pro současnou elektroniku na jednom místě nejen těží, ale rovnou zpracovává pro použití do baterií. Zdejší produkce má pokrýt asi desetinu současné poptávky v Evropě, která je jinak zcela závislá na dovozu.
před 21 hhodinami

VideoHosté Událostí, komentářů debatovali o stavebním zákoně

Vláda Andreje Babiše (ANO) si od nového stavebního zákona slibuje, že rozhýbe stavební trh. Opozice tvrdí, že je ušitý horkou jehlou a způsobí víc škody než užitku. „Ten zákon napsali developeři, a to ještě developeři pražští. (...) Máme tady zákon, který ne, že ruší razítka, ale vypíná kontrolu veřejných zájmů. (...) Národní památkový úřad si ani nesáhne na ty chráněné zóny,“ řekl v Událostech, komentářích moderovaných Lukášem Dolanským exministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti). „Neřešíme jenom problémy Prahy,“ oponovala poslankyně Zuzana Ožanová (ANO). „To, že se snažíme, aby bylo nějakým způsobem (k dispozici) bydlení, aby se rozrůstal bytový fond a aby lidé měli kde bydlet, to je pravda. Ale to jen jedna z drobných věcí, jsou tam (ve stavebním zákoně) i další,“ dodala.
před 21 hhodinami

Potřebujeme naučit mladé lidi jezdit veřejnou dopravou, míní Bednárik

Potřebujeme mladé lidi naučit jezdit veřejnou dopravou, řekl ve čtvrtečním Interview ČT24 ministr dopravy Ivan Bednárik (za SPD) v souvislosti s avizovanými slevami na jízdné od nového roku. Podle něj nejde o rozhazování peněz. Lidé bez těchto opatření budou jezdit častěji autem a spotřebovávat více paliva, míní. Vyjádřil se i k rozestavěným dálnicím. Prioritou je dle ministra dostavět dálnici D35. Pořad moderoval Jiří Václavek.
včera v 07:00

EK chce změnit pravidla fúzí, aby vznikali silní konkurenti firem z USA a Číny

Evropská komise (EK) plánuje přepracovat pravidla pro fúze. Chce odstranit některé překážky bránící vzniku velkých lokálních firem schopných konkurovat velkým podnikům ze Spojených států a Číny. Byla by to první zásadní revize politiky fúzí a akvizic za dvacet let, upozornila agentura Bloomberg.
30. 4. 2026
Načítání...