Miliardář Andrej Babiš vzdal boj s polskou PKN Orlen

Praha – Miliardář a majitel holdingu Agrofert Andrej Babiš vzdal boj s polskou ropnou firmou PKN Orlen. Neodvolal se totiž proti rozhodnutí poslední arbitráže, kterou prohrál. „Proti tomu prostě nebylo odvolání,“ sdělil nejnovějšímu vydání časopisu Týden, které vyjde v pondělí, Babiš. Definitivně tak skončil jeden z největších firemních sporů minulé dekády.

Spor začal již v roce 2003, kdy se Babiš se státním koncernem PKN Orlen dohodl, že se budou společně podílet na privatizaci petrochemického holdingu Unipetrol. Za podporu PKN Orlen měl mít Babiš možnost koupit kontrolní balíky v dceřiných firmách Unipetrolu - Kaučuku, Agrobohemii, Aliachemu, Paramu a Chemopetrolu. Poláci ale smlouvy nedodrželi.

Miliardář reagoval tím, že na PKN Orlen podal čtyři arbitrážní žaloby, z nichž v poslední požadoval celkové odškodnění téměř 20 miliard korun. Soud mu na konci loňského léta nedal za pravdu, ale Babiš se chystal verdikt napadnout, což nakonec neučinil. Uspěl pouze ve třetí arbitráži, kdy mu v roce 2009 musel PKN Orlen vyplatit za porušení smluv přibližně 2,45 miliardy korun.

Poláci zradili oba své partnery

Polákům se podařilo v roce 2005 zprivatizovat 63 procent Unipetrolu za 14,7 miliardy korun. Ve vítězném konsorciu byl s PKN Orlen Babiš a americká ropná společnost Conoco. Poláci se ale nakonec rozhodli oba partnery zradit a raději riskovat soudy, než prodat za dohodnuté ceny slíbené společnosti. Jejich hodnota totiž během ekonomického růstu výrazně vzrostla. Jednou už sice Babiš Unipetrol vlastnil. Vyhrál jej totiž sám v první privatizaci firmy již v roce 2001 za 11 miliard korun. Později ale od smlouvy odstoupil.

Andrej Babiš:

„Měl bych to za 11 miliard korun a s výkupem drobných akcionářů za 15 miliard - a nazdar. Z dnešního pohledu se mi to už zdá levné.“

Agrofert Holding patří k největším firmám v ČR a neustále roste. Naposledy mu Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS)povolil ovládnutí Mlékárny Hlinsko. Agrofert již vlastní olomouckou mlékárnu Olma. Agrofert je jedničkou tuzemského zemědělsko-potravinářského sektoru. Předloni koupil svého největšího konkurenta v oboru, podnik Agropol Group. Nedávno převzetím firem skupiny Wotan vstoupil také do oblasti lesnictví, těžby a zpracování dřeva.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Firmy vyhlížejí, zda Trump zavede další cla. Část by mohla přesunout výrobu

Řada českých podniků po nástupu Donalda Trumpa do Bílého domu už předpokládá, že dojde k uvalení nových cel, případně zvýšení těch aktuálně platných. Pro evropskou ekonomiku by to podle nich byl problém. Některé firmy pak přiznávají, že by v takovém případě přemístily výrobu právě do Spojených států.
před 22 mminutami

Trump bude chtít Americe vrátit ztracený respekt, říká Topolánek

Nový americký prezident Donald Trump bude chtít podle bývalého předsedy vlády Mirka Topolánka vrátit Spojeným státům částečně ztracený respekt. „Amerika ten respekt částečně ztratila za Baracka Obamy a nepochybně i za Joea Bidena,“ sdělil Topolánek v Interview ČT24. Trump podle něho určitě neopustí svoji základní myšlenku, kterou je heslo „America first“. To, co nový prezident USA říká, je podle bývalého českého premiéra třeba brát velmi vážně. „Trump je člověk z byznysu, je významně transakční a je to dobrý vyjednávač,“ míní Topolánek.
před 1 hhodinou

Polské nábytkářství zažívá krizi, sektor opustily desetitisíce lidí

Polský nábytkářský sektor, jeden z největších na celém světě, čelí hluboké krizi. Jen vloni ho muselo opustit dvacet tisíc zaměstnanců. Na vině jsou vysoký kurz zlotého, ceny energií, ale také obcházení evropských sankcí ze strany ruských firem.
před 13 hhodinami

Lidí v exekuci nadále ubývá

Počet lidí v exekuci loni meziročně klesl o více než třicet tisíc. Loni tak bylo zatíženo exekucí přibližně 615 tisíc lidí. Vyplývá to z nejnovějších dat Institutu prevence a řešení předlužení. Dlužníků přitom ubývá dlouhodobě. Hlavními důvody snižujícího se množství exekucí jsou postupné právní úpravy a proces oddlužení, díky kterému se každý rok zbaví exekuce desítky tisíc lidí.
před 14 hhodinami

Podnikatelé prezidenta Trumpa obklopují z oportunismu, míní Koubský

Vztah nového amerického prezidenta Donalda Trumpa a miliardáře Elona Muska, který povede úřad pro efektivitu, komentoval v pořadu 90' ČT24 redaktor Deníku N Petr Koubský. Podle něj je vztah obou mužů těžko odhadnutelný, protože oba jsou velmi nepředvídatelní, rychle se rozhodují a „často velmi zvláštně.“ Trumpovo obklopení podnikateli z technologického světa Koubský vnímá jako jejich snahu zajistit si přízeň vlády kvůli státním zakázkám.
před 14 hhodinami

Senátoři by tento týden mohli vrátit sněmovně až tři vládní předlohy

Přestože má koalice v horní komoře jasnou většinu, senátoři by mohli tento týden vrátit sněmovně až tři vládní předlohy. Konkrétně jde o úpravy energetického a vysokoškolského zákona a také o další normy pro ukrajinské uprchlíky. Výhrady v rozhovorech pro ČT připustily všechny senátorské kluby.
před 23 hhodinami

V Česku se loni vyrobilo rekordních 1,453 milionu aut

Výroba osobních aut v Česku v předchozím roce vzrostla meziročně o 3,9 procenta na rekordních 1,453 milionu vozů. Produkce elektrických aut naopak klesla o 16 procent na 151 162 elektromobilů a plug-in hybridů. Více než 93 procent vyrobených automobilů firmy vyvezly. Export vozidel tak v meziročním srovnání zaznamenal 4,5procentní nárůst, oznámilo Sdružení automobilového průmyslu.
včeraAktualizovánovčera v 13:45

Výroba elektřiny v Česku dál klesá, oslabují hlavně uhelné elektrárny

České energetické zdroje loni vyprodukovaly 68,7 terawatthodiny elektřiny, což je meziročně o čtyři procenta méně. Důvodem tohoto trendu je především nižší produkce uhelných elektráren, vyplývá ze zprávy oborových webů oEnergetice.cz a Ušetřeno.cz za rok 2024. Loňská výroba byla podle propočtů ČTK nejnižší přibližně od roku 2001.
včera v 09:26
Načítání...