Maloobchodní tržby se loni mírně zvedly

Praha - V roce 2010 tržby v tuzemském maloobchodě včetně motoristického odvětví meziročně vzrostly o jedno procento, a to po 4,3procentním poklesu v roce předloňském. Podle Českého statistického úřadu měly loni na celkový vývoj vliv především vyšší tržby v motoristickém segmentu. V prosinci pak sezonně očištěné tržby v maloobchodě včetně prodeje a oprav motorových vozidel klesly meziměsíčně o 2,1 procenta a meziročně o 1,3 procenta.

Meziročně klesly tržby v maloobchodě včetně prodeje pohonných hmot v roce 2010 o 1,1 procenta, přičemž vyšší úrovně ve srovnání s předchozím rokem dosáhly pouze v měsících březnu, červnu, září a listopadu. Podle statistiků byl pokles prodeje pohonných hmot o 5,8 procenta ovlivněn poměrně vysokým meziročním růstem cen, který byl nastartován v prosinci 2009. Tržby za nepotravinářské zboží loni klesly o 0,7 procenta, za potraviny vzrostly o 0,2 procenta.

ČSÚ

„Po propadu tržeb v roce 2009 se trh s motorovými vozidly včetně oprav oživil a v roce 2010 se tržby meziročně zvýšily o 6,6 procenta, úrovně roku 2008 však nedosáhly. Vývoj byl ovlivněn zejména zvýšením tržeb za prodej motorových vozidel včetně náhradních dílů o 8,4 procenta, naopak za opravy tržby klesly o 2,4 procenta.“

Prosinec byl slabší

Tržby v maloobchodě včetně prodeje a oprav motorových vozidel se loni v prosinci po očištění o sezonní vlivy, kalendářní a pracovní dny snížily reálně meziměsíčně o 2,1 procenta a meziročně o 1,3 procenta. Po očištění pouze o vliv pracovních dnů činil pokles 1,9 procenta. Sezonně neočištěné tržby klesly meziročně o 0,2 procenta, jelikož loni v prosinci bylo o jeden pracovní den více než ve stejném měsíci 2009. Největší podíl na meziročním poklesu měl prodej v maloobchodě, naopak ke zmírnění poklesu přispěl vývoj v motoristickém segmentu.

V prosinci 2010 se tržby snížily ve většině sortimentních skupin prodejen. Kromě prodeje pohonných hmot se rovněž snížil prodej výrobků pro domácnost ve specializovaných prodejnách o 5,8 procenta, méně se utržilo také v nespecializovaných prodejnách s převahou nepotravinářského zboží, a to o 4,2 procenta. Za potraviny ve specializovaných prodejnách klesly tržby o 3,8 procenta, za farmaceutické, zdravotnické a kosmetické zboží se snížily o 2,3 procenta a o 0,5 procenta pak komunikační zařízení.

Prosincové tržby se nespecializovaným prodejnám s převahou potravin snížily o 1,1 procenta, přičemž podnikům se 100 a více zaměstnanci, kam patří zejména obchodní řetězce, naopak tržby vzrostly o 0,4 procenta. Podle ČSÚ se zájem spotřebitelů soustředil na nákupy prostřednictvím internetu nebo zásilkové služby (růst o 16,3 procenta), textilu a obuvi (zvýšení o 2,7 procenta) a výrobků pro kulturu a rekreaci (růst o 1,7 procenta).

Nákup
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Města začala utrácet peníze vrácené po krachu Sberbank

Radnice začínají utrácet první miliony, které získaly zpět po krachu Sberbank. Peníze jim sice vrátil insolvenční správce už před rokem, ale soutěžení nových zakázek pak trvalo měsíce. Přes dvě miliardy měl u banky například Kraj Vysočina. Stejně jako ostatní dostal zpět 95 procent.
před 6 hhodinami

Elektromobily táhnou jen s podporou státu

Krize evropského průmyslu těžce dopadá zejména na elektromobily. Zájemců sice na starém kontinentě ubývá, existují ale i výjimky jako Česko či severské země. Prodej tam ale silně ovlivňují pobídky či daňové úlevy, kterými se státy snaží elektromobilitu podporovat.
včera v 07:25

Náš deficit byl vždy menší než plánovaný, říká Stanjura. Schillerová vytýká schodku doping

Nejlepší deficit od pandemie, ale zároveň pátý nejhlubší od vzniku Česka. Vláda loni hospodařila se schodkem 271,4 miliardy korun. „Vždy jsme měli menší deficit, než bylo v plánu,“ poznamenal v pořadu Události, komentáře ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Kritice opozice se nevyhnul. Bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO) vytýká nárůst provozních výdajů, místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Jan Hrnčíř (SPD) zase „vysávání peněz“ ze státních podniků.
6. 1. 2025

Reportéři ČT mapovali český odběr ruského plynu

Od nového roku přestala Ukrajina pouštět ruský plyn do Evropy. Přestože si Česko vybudovalo nezávislost skrze cestu k západnímu plynu, ten levnější ruský se od října 2023 začal potichu vracet. V posledních měsících jej Česko odebíralo téměř ze sta procent. Peníze za ropu bude země ještě půl roku posílat do Ruska, pak začne čerpat pouze ze západu. Za necelé tři roky otevřené války proti Ukrajině získala Moskva z Česka za tyto suroviny zhruba 315 miliard korun, to je o sto miliard více než za stejně dlouhou dobu před invazí. Pro Reportéry ČT natáčel Michael Fiala.
6. 1. 2025

Cena daňově nejvýhodnější stravenky vzrostla, příspěvek ale bývá nižší

Daňově nejvýhodnější stravenka má letos hodnotu 225 korun. Proti loňsku je to o čtrnáct korun více. Většina zaměstnavatelů ale poskytuje na oběd nižší příspěvek, zpravidla kolem 140 korun. Polední menu přitom v loňském roce mírně zdražila na 194 korun.
6. 1. 2025

Stoupá počet samoodečtů. Podle dodavatelů energií je na ně ideální doba

Počet provedených samoodečtů energií – tedy elektřiny a plynu – stoupá. Podle některých dodavatelů je k tomu právě teď ideální doba. Od ledna totiž řadě zákazníků energie zlevnily a změnila se také cena regulované složky. Samoodečet ale není povinný. Spotřebu ke konci roku případně dodavatel odhadne.
6. 1. 2025

Státní rozpočet loni skončil ve schodku 271,4 miliardy korun

Státní rozpočet loni skončil ve schodku 271,4 miliardy korun, oznámil resort financí. Návrh rozpočtu na loňský rok počítal původně se schodkem 252 miliard korun, v říjnu ale sněmovna plánovaný deficit zvýšila o třicet miliard kvůli dopadům zářijových povodní. Státní dluh ke konci roku 2024 vzrostl na 3,365 bilionu korun, o rok dřív byl 3,111 bilionu.
6. 1. 2025Aktualizováno6. 1. 2025

Ceny energií zřejmě budou letos dál klesat

Průměrné ceny energií podle regulačního úřadu i ministerstva průmyslu letos dál klesnou. Důvodem je příznivý vývoj na trzích. Ten pozitivně upravil ceníky dodavatelů už minulý rok. Tak výraznou vlnu zlevňování jako loni ale už společnosti neočekávají. Ceny tak zůstanou výše než před energetickou krizí.
6. 1. 2025
Načítání...