Ledecká jako značka. Milionová prémie za medaili je jen začátek, hodnota šampionky míří do světové top třídy

Ester Ledecká – hvězda olympijských her. Závod v lyžařském super-G vyhrála i přes to, že její hlavní disciplínou je snowboarding. Za zlatou medaili dostane jeden a třičtvrtě milionu korun. To je však jen začátek. Mnohem více peněz ji může čekat díky podpisu smluv s novými sponzory. Jak uvádí David Trávníček, šéf Sport Invest Marketing, který sportovkyni zastupuje, jsou sami v týmu zvědaví, na jaké finální sumě se zastaví.

Jak roste hodnota Ester Ledecké?
Hodnotu obecně vyčíslujeme prostým součtem sponzorských spoluprací a jejich délek. My měli hodnotu Ester v hlavě, museli jsme ji však rádi přepočítat, protože po událostech z olympiády se stav věcí razantně mění. Sami jsme zvědaví, na jaké finální sumě se zastavíme.

Kam až může vystoupat, pokud to srovnáme třeba s fotbalovým brankářem Petrem Čechem a hokejistou Jaromírem Jágrem, kteří si za sezonu podle žebříčku časopisu Forbes vydělají 250 milionů, respektive 146,5 milionů korun?
Může se stát, že se Ester s těmito jmény ve smyslu marketingového zásahu bude moci srovnávat. Alpské lyžování je globální sportovní disciplínou s velkým potenciálem. Ester je navíc sněhovou obojživelnicí, která obě disciplíny dokáže kombinovat na té nejvyšší myslitelné úrovni.

Její aktuální příběh s lyžařským zlatem je pak naprosto unikátní. Především v zahraničních médiích, která obecně milují silné příběhy, se objevují titulky o největší senzaci olympijské historie, o fenomenální cestě sympatické holky z Prahy na Olymp. Samozřejmě, důležitý bude také výsledek snowboardového závodu, ale i bez něj je Ester suverénně jednou z hlavních tváří letošních Her. 

Jak se „připlácí“ za každou další medaili?
Marketingový či obchodní potenciál není jen otázkou počtu medailí. V případě Ester je tu aspekt překvapení a absolutně nečekaného úspěchu, což je samo o sobě silným marketingovým střelivem. Pak je tu již zmíněná síla alpského lyžování jakožto královské disciplíny zimní olympiády.

Zároveň se bavíme o praktické ukázce marketingového potenciálu sportovce v přímém přenosu, který mohla sledovat celá planeta. Emoce v cíli, úsměv a profesionalita během desítek rozhovorů, tisková konference s vtipem a spontánním potleskem novinářů, skvělá angličtina, nadšené a obdivné reakce osobností nejen ze světa lyžování. To jsou fakta, která si každý potenciální partner může velmi jednoduše nalézt a ověřit.

Nejlépe placení čeští sportovci (červenec 2016 – červen 2017)
Zdroj: ČTK

To, jak sportovec komunikuje, tedy výrazně jeho hodnotu zvyšuje?
Jedná se o velmi důležitý aspekt. V době sociálních sítí a rychlosti médií je každý výsledek sportovce sledován v přímém přenosu – stejně tak jako jeho chování, vyjádření, případné problémy či skandály. Cesty Petra Čecha či Martiny Sáblíkové, které máme tu čest také zastupovat, jsou vedle nezpochybnitelné sportovní výjimečnosti založeny na jejich image. Na absolutní profesionalitě, vstřícnosti k veřejnosti a to vše v dlouhodobém horizontu. U Ester to platí stejně – zcela výjimečná sportovkyně, která sportu dává absolutní maximum a provází ji silný příběh.

Jak velký potenciál představuje konkrétně lyžování jako sport?
Je to tradiční sport s globálním zásahem a velkou pozorností v ekonomicky silných zemích. Osobnosti alpského lyžování jako Lindsey Vonnová nebo Mikaela Shiffrinová jsou globálními sportovními hvězdami.

Za globální sportovní hvězdu můžete označit někoho, kdo je známý podle jména a rozpoznatelný podle tváře napříč více zeměmi, ideálně i kontinenty. Nemůžeme teď říct, že je Ester definitivně globální hvězdou, ale to, co se kolem ní teď děje, můžeme zcela jistě nazvat globální slávou. Teď s tímhle skvělým vkladem musíme společně s kolegy ve Sport Investu a Ester nadále pracovat: jak ve sportovní, tak v marketingové oblasti.

Kdo ze sportovců na české scéně je pro byznys zajímavý?
Mezi nejsilnější česká jména určitě patří Petr Čech, Jaromír Jágr, Martina Sáblíková, Karolína Plíšková s Petrou Kvitovou a bezesporu právě Ester Ledecká.

Nejvyšší platy sportovců ve světě v roce 2017
Zdroj: Forbes.com
  • Ester Ledecká má strašně dobře odstartováno, protože zaujala média, to se nedá zaplatit žádným PR. A to samozřejmě nese tu její bublinu, kterou je potřeba využít. 
  • Má obrovskou výhodu také v tom, že je sama za sebe. Ona si buduje svoji značku, je to značka Ledecká. Když si budovali značku Jágr nebo Čech, tak byli součástí celku, byli součástí těch klubů, za které hrají.  
  • Navíc si myslím, že fotbal je určen pro trochu jiné konzumenty. Vždycky to bylo pivo, vždycky to byly produkty blízké těm dvěma sportům.
  • Bílé sporty, které reprezentuje Ester Ledecká, jsou zajímavější z hlediska marketingu.
  • Teď je strašně důležité, aby se nezranila, aby podávala výkony a samozřejmě aby lidé, kteří jsou v jejím týmu, jednali se správnými partnery v marketingu, protože ten byznys se z větší částí skrývá v tom, s kým navážete smlouvy a kdo vám bude plnit a koho budete reprezentovat – a to je práce už manažerů okolo. 
  • Musíte mít i trošku štěstí a já si troufám říct, že ona nakročila, co se týče toho finančního poměření, do kategorie set milionů korun.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Češi hledají způsoby, jak ušetřit za energie

Přestože ceny za energie v Česku klesají, domácnosti na nich chtějí nadále šetřit. Ukázal to aktuální průzkum Ipsos pro společnost ČEZ. Místo snižování spotřeby roste zájem o inovace a opatření, která přinášejí větší úspory, jako jsou třeba fotovoltaiky na střechách. Nějaká úsporná opatření realizovala podle průzkumu polovina domácností a ta druhá je má v plánu.
před 19 mminutami

Trump dal smartphonům a další elektronice výjimku z cel

Prezident Spojených států Donald Trump podle amerických médií udělil výjimku z nových cel na dovoz chytrých telefonů, počítačů nebo například čipů z Číny. Oznámil to úřad pro cla a ochranu hranic.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Celní bitva světových gigantů zasáhne v Číně i Hollywood

Americko-čínská obchodní válka má mnoho bitevních polí. Už léta čelí v Číně Hollywood tvrdé cenzuře. A nyní se chystá další omezení: sníží se roční počet povolených premiér.
před 15 hhodinami

Obavy z obchodní války USA a Číny dopadly na asijské burzy rozdílně

V atmosféře obav z obchodní války mezi USA a Čínou – v době, kdy si obě strany vůči sobě dál a dál zvyšují celní sazby – uzavřely akciové burzy v Asii a Pacifiku páteční obchodování se smíšenými výsledky. Nejvíce ztratil japonský index Nikkei 225, mírněji klesly i hlavní indexy jihokorejské a australské burzy. Naopak se dařilo trhům v čínském Hongkongu a Šanghaji a v Indii. Čína v pátek po uzavření obchodování oznámila zvýšení odvetných cel vůči USA. Tato zpráva pak srazila většinu evropských indexů do záporných hodnot.
11. 4. 2025Aktualizováno11. 4. 2025

Cla uvalená na Čínu mohou mít v USA velkou podporu voličů, míní Pondělíček

„Větší část Američanů je teď přesvědčena o tom, že na vzájemném obchodu vydělává především Čína,“ řekl v pořadu Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou amerikanista Jiří Pondělíček, podle kterého mohou mít vysoká cla, která americký prezident Donald Trump uvalil na Čínu, velkou podporu voličů. „Podle průzkumů veřejného mínění se obraz Číny u americké veřejnosti propadá,“ uvedl sinolog a orientalista Martin Hála, podle něhož je v současnosti pohled Američanů na Čínu negativní.
11. 4. 2025

Americké akcie se po středečním prudkém růstu vrátily k poklesu

Americké akcie se po středečním prudkém posílení vrátily k poklesu. Poté, co Bílý dům ve čtvrtek potvrdil, že celkové clo na dovoz z Číny činí 145 procent, tak akcie ještě více prohloubily ztráty z úvodu obchodování. Technologický index Nasdaq vykázal pokles o 4,31 procenta na 16 387,31 bodu. Širší index S&P 500 odepsal 3,46 procenta na 5268,05 bodu a Dow Jonesův index se snížil o 2,5 procenta na 39 593,66 bodu.
10. 4. 2025Aktualizováno10. 4. 2025

Evropské i asijské akcie stouply. Pomohlo jim Trumpovo pozastavení cel

Akciové burzy v Evropě během čtvrtečního obchodování výrazně posílily. Reagovaly na to, že americký prezident Donald Trump ve středu na devadesát dní pozastavil zvýšení amerických cel vůči většině zemí, s výjimkou Číny. Indexy přidaly tři až čtyři procenta. V zisku skončila také většina indexů v Asii. Hlavní index tokijské burzy Nikkei 225 přidal přes devět procent.
10. 4. 2025Aktualizováno10. 4. 2025

AI ovlivní víc než dvě pětiny pracovních míst v Česku, říká analýza

Pracovní trh v České republice projde v dalších letech zásadními změnami; hlavní vliv bude mít stále větší využívání takzvané generativní umělé inteligence (AI). Česká populace ale bude stárnout tak rychle, že k péči o seniory bude zapotřebí stále nových pracovních míst. A to by mělo dopady AI minimálně kompenzovat.
10. 4. 2025
Načítání...