Leasing se loni rozjel, letos mu zřejmě spadne hřebínek

Praha - Leasingu se začíná opět dařit. Po rapidních propadech posledních let, kdy se objem leasingových obchodů ztenčil ze zhruba 135 miliard v roce 2007 na třetinu v roce 2009, zájem o leasing opět roste. Společnosti, které ho nabízejí, loni na leasing půjčily skoro 50 miliard korun, meziročně tedy o 3,5 procenta více. Informovala o tom Česká leasingová a finanční asociace. Naopak o 7,5 procent klesl objem poskytnutých spotřebitelských úvěrů. Letošek s tím ale možná zamíchá. Nový zákon o spotřebitelském úvěru totiž přistřihl leasingu pro běžné občany křídla.

„Obchody následují vývoj ekonomiky, pokles v roce 2009 byl zastaven,“ řekl ČT24 předseda představenstva leasingové asociace Jiří Matula. Letos by podle něj mělo být ještě líp. Usuzuje tak z velmi slibného vývoje ve čtvrtém čtvrtletí, který by se podle něj mohl protáhnout i do roku 2011. V posledním kvartále loňského roku vystoupal objem leasingu obchodů na 18,6 miliardy korun. To je proti předchozím čtvrtletím téměř dvojnásobek.

Jenže slibný vývoj by mohl nabourat nový zákon o spotřebitelském úvěru, který stejně jako u úvěrů dává klientům i u leasingu právo do čtrnácti dnů odstoupit od smlouvy. Protože ale auto nelze po čtrnácti dnech na rozdíl od peněz vrátit v původním stavu, hrozí právní spory mezi spotřebitelem a poskytovatelem leasingu. Většina velkých leasingových společností z obavy ze soudů proto přestala od ledna tento produktu běžným občanům nabízet. Na leasing tak dosáhnou jen podnikatelé.

Leasing tématem Ekonomiky ČT24 (zdroj: ČT24)

Táhl také faktoring – na rozdíl od úvěrů

Leasing nebyl jediným produktem, který po propadu vyvolaném finanční a hospodářskou krizí začal znovu nabírat na obrátkách. „Oživení ekonomiky vedlo k růstu poptávky u většiny nebankovních finančních produktů,“ podotkl Matula. Dařilo se tak i dalšímu zdroji financování pro firmy – faktoringu.

„Mnoho subjektů poznalo, že není dobré být závislý jen na jednom finančním domě, takže je vyšší zájem o faktoring,“ vysvětlila předsedkyně asociace faktoringových společností Jana Němečková.

Pokles zájmu naopak hlásí nebankovní společnosti poskytující spotřebitelské úvěry. Svým klientům půjčily dohromady 38 miliard korun – proti roku 2009 je to pokles o 7,5 procenta. Zhoršuje se také platební morálka spotřebitelů. „V roce 2010 pokračoval trend zhoršující se morálky ve splácení, došlo k nárůstu nesplacených pohledávek,“ upozornila místopředsedkyně představenstva leasingové a finanční asociace Blažena Valkošáková.

A lépe v oblasti spotřebitelských úvěrů podle ní nebude ani letos. „Kdyby došlo k mírnému nárůstu, byli bychom spokojeni,“ dodala. Spotřebitelské úvěry sice od ledna využívají běžní občané jako náhražku leasingu, kdo ale mohl, pořídil si nové auto už koncem loňského roku, o čemž svědčí výrazný nárůst objemu leasingu v posledním čtvrtletí roku 2010.

Nebankovní společnosti často fungují jako poslední možnost pro klienty, kterým by banky už nepůjčily. Krize, která zvýšila množství exekucí i osobních bankrotů, nicméně i do jejich podnikání přinesla obezřetnost a přísnější podmínky kladené na klienty. Objem půjčených finančních prostředků proto v minulých letech klesl.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Žadatelé dostanou peníze předem, řekl Hladík k Nové zelené úsporám

Zásadní novinkou programu Nová zelená úsporám pro energeticky úsporné renovace domů je, že žadatelé dostanou peníze předem. Řekl to ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL), který spolu s ředitelem Státního fondu životního prostředí ČR Petrem Valdmanem upravený program představil na výstavě Infotherma, jež v pondělí začala v Ostravě. Ohlásili rovněž první výzvu v oblasti takzvaných zelených plynů Greengas určenou pro výrobu vodíku v elektrolyzéru.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Česko a Vietnam uzavřely strategické partnerství, chtějí zintenzivnit obchod

Posílení obchodních vztahů, ale také užší spolupráci ve vědě a výzkumu mezi Českem a Vietnamem si slibují premiér Petr Fiala (ODS) a jeho vietnamský protějšek Pham Minh Chinhem od strategického partnerství, na které obě země povýšily své vzájemné vztahy. Politici to oznámili v pondělí po jednání ve Strakově akademii.
před 10 hhodinami

Lyžařské pobyty v zahraničí podražily, přesto je o ně velký zájem

Zimní pobyty na horách v zahraničí letos meziročně podražily až o desetinu. Přesto jsou na dobu jarních prázdnin téměř vyprodané. Potvrzují to cestovní kanceláře. Hlavní důvod, proč každým rokem jezdí především do Alp a Vysokých Tater čím dál víc Čechů, je jistota sněhu. Jen v Rakousku by jich letos měly trávit volno skoro dva miliony. Cestovat letecky začínají i do vzdálenějších oblastí, jako je Turecko nebo Bulharsko, kde je levněji.
před 18 hhodinami

Až dvě třetiny potravin a drogerie nakoupí Češi ve slevách

Až pětašedesát procent potravin a drogerie nakoupí Češi ve slevách. I když se chuť utrácet zákazníkům pomalu vrací, u řady věcí stále ceny pečlivě sledují. Ne všechny nabídky jsou ale skutečně výhodné. Špatný výpočet akční ceny je jedním z nejčastějších pochybení při kontrolách.
19. 1. 2025

Kala: NKÚ s kontrolou vynakládání peněz na digitalizaci stavebního řízení počká

Nejvyšší kontrolní úřad se zatím nebude zabývat vynakládáním prostředků ministerstva pro místní rozvoj na digitalizaci stavebního řízení. Jeho prezident Miloslav Kala to řekl v Otázkách Václava Moravce. Avizováno je podle něj šetření Evropské komise, forenzní audit nového ministra pro místní rozvoj Petra Kulhánka (STAN) a je také podáno několik trestních oznámení. NKÚ má kontrolu připravenou, ale chce s ní počkat.
19. 1. 2025

Rozpočet 2025 bude nutné dle opozice předělat. Není to reálné, podotkl Jurečka

Opozice považuje rozpočet na letošní rok za nerealisticky sestavený a míní, že ho bude nutné předělat. Vláda podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) ale nebude muset zákon o státním rozpočtu měnit. Řekl to v Otázkách Václava Moravce. Kabinet letos počítá se schodkem 241 miliard, zhruba o třicet miliard nižším než byl loňský deficit.
19. 1. 2025

TikTok obnovil služby v USA po Trumpově slibu zrušení zákazu

Čínská sociální síť TikTok začala obnovovat své služby ve Spojených státech. Reaguje tak na prohlášení zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa, že po svém pondělním nástupu do úřadu vydá nařízení, které umožní fungování TikToku. Síť v USA přerušila provoz v sobotu večer místního času a uživatelé dostali zprávu, že aplikaci kvůli zákazu nelze používat.
19. 1. 2025Aktualizováno19. 1. 2025

Kontejnery na papír jsou plné použitých krabic z e-shopů

Použitých krabic v modrých kontejnerech rychle přibývá. Je to především kvůli oblibě lidí nakupovat v e-shopech. Snížit množství obalů mají od příštího roku nová unijní pravidla.
19. 1. 2025
Načítání...