Kůrovec nahlodává Lesy ČR. Zisk se jim propadl ze tří miliard na 70 milionů

Státnímu podniku Lesy České republiky (LČR) loni propadl čistý zisk na 70 milionů korun ze 3,08 miliardy korun v roce 2017. Důvodem byl výrazný pokles cen dřeva způsobený kůrovcovou kalamitou. Nízké ceny dřeva se odrazily v poklesu tržeb, ačkoli těžba dřeva vzrostla, uvedla mluvčí podniku Eva Jouklová.

Podniku patří téměř polovina lesů v zemi. Mezi lety 2010 až 2017 se roční zisky Lesů ČR pohybovaly v řádech miliard korun, předtím byly většinou ve stovkách milionů korun.

„Vzhledem k nezbytné těžbě kůrovcového dříví a k loňskému zákazu úmyslné těžby smrku a borovice podnik těží a obchoduje převážně kůrovcové dříví s nižším zpeněžením,“ uvedla mluvčí k loňskému hospodaření. Dodala, že propad cen dřeva se pohyboval v desítkách procent.

Tržby podniku loni klesly o 25 procent na 7,6 miliardy korun z předloňských 10,16 miliardy korun. Těžba dřeva loni vzrostla o třetinu na 10,7 milionu metrů krychlových po 8,05 milionu metrů krychlových v roce 2018. V růstu se projevily velké kalamitní těžby, kdy se lesníci snaží dřevo napadené kůrovcem dostat z lesa co nejrychleji.

  • Kalamita trvá už čtvrtým rokem a nedaří se ji zastavit.
  • V roce 2018 se vytěžilo 11,9 milionu kubíků napadeného dříví. Dalších nejméně šest kubíků zůstalo ležet v lesích, jak odhadovali odborníci. A to přesto, že se oproti předchozímu roku kácelo loni dvojnásobně – a mnohem více než při známé kalamitě na Šumavě v roce 2007.
  • Nejvíce zasaženou lokalitou je okres Bruntál. Jen tam evidují lesníci přes milion kubíků dřeva s kůrovcem. Šíří se ale hlavně jihozápadním směrem a čím dál víc škodí na jižní Moravě, jihu Čech i v Plzeňském kraji.
  • Kalamita zasáhla nejen smrky, i když ty převažují. Kvůli dlouhodobému suchu i vinou častých vichřic, působením hub a hmyzu už chřadnou i některé porosty borovic, modřínů a jedlí.
  • Zdroj: ČT24

Přes loňský pokles zisku podnik na konci roku 2018 odvedl do státního rozpočtu 2,5 miliardy korun, jak loni v říjnu schválila vláda. Od roku 2013, kdy tak podnik učinil poprvé, státu z Lesů ČR odešlo 31,87 miliardy korun.

Lesy ČR již dříve nevyloučily, že by kvůli poklesu výnosů mohly pro své financování využít i úvěr, což dosud nebylo. „Podnik má u bank vyjednánu možnost čerpání kontokorentních úvěrů až do souhrnné výše 1,5 miliardy korun. Dosud čerpání úvěru nevyužil,“ uvedla Jouklová.

Hlavním dílem se na loňském zvýšení těžby podílelo dříví napadené kůrovcem, jehož těžba loni vzrostla dvojnásobně na šest milionů metrů krychlových. Dalších 3,2 milionu metrů krychlových tvořila nahodilá těžba z větrných a jiných živelních kalamit. Letos podnik očekává další nárůst těžby dřeva k úrovni 12 milionů metrů krychlových.

Nejvíce lesy pod náporem sucha a hmyzích škůdců podle Lesů ČR chřadnou na severní Moravě, Vysočině, Znojemsku, Domažlicku či Vodňansku. Kůrovcové těžby rostou i letos. Za první tři měsíce letošního roku bylo v lesích Lesů ČR vytěženo 1,4 milionu metrů krychlových kůrovcového dříví, meziročně zhruba třikrát více.

„Ke zpracování kalamitního dříví využíváme v současné době všechny dělníky na našich lesních závodech, tedy asi 750 osob. Na kalamitních lesních správách, tedy například na severní Moravě a na Vysočině, zapojujeme aktuálně do ochrany lesa více než 350 vlastních zaměstnanců dělnických profesí,“ uvedla mluvčí. Hlavní část těžby však leží na firmách, které si podnik vybírá prostřednictvím tendrů.

Lesům ČR patří 1198 tisíc hektarů lesů, což je 45 procent všech lesů v Česku.

Načítání...