Krize z roku 2008 – opakujeme stejné chyby, říkají experti

Praha - V roce 2008 zasáhl Spojené státy největší krach v amerických dějinách. Díky obrovskému nárůstu cen nemovitostí a následnému prasknutí bubliny zkrachovala banka Lehman Brothers. Američané si napůjčovali velké obnosy peněz na stavbu svých příbytků, které však přestali být schopni splácet. Důsledky této události se rozlily po celých Spojených státech a Evropě – začala tuhá finanční krize. Poučil se z toho svět? Odpověď hledali experti na ekonomii na tiskové konferenci 5 let od pádu Lehman Brothers, která se konala na VŠE v Praze.

Kořeny problému je možné najít již v letech 2005 a 2006, kdy vrcholí růst americké ekonomiky. Mezi lidmi je dost peněz, firmám se daří. Ve velkém se nakupují nemovitosti, jejichž cena tím ale roste. Začínají se objevovat případy, kdy lidé nejsou schopni splácet – s masivním růstem ceny nemovitostí jich přibývá a pro banky to znamená velký problém – z dluhů se stávají nedobytné pohledávky. V roce 2007 klesá burza. Banky mají problémy, některé krachují a 15. září stejný osud potkává i obrovskou americkou banku Lehman Brothers.

Lehman Brothers

  • Založena 1850 v New Yorku.
  • Přes 26 tisíc zaměstnanců.
  • Investiční a privátní bankovnictví.

Krize zasáhla vyspělý svět, nikoli však celý svět. Od roku 2008 prudce narostly půjčky MMF vyspělým zemím (až 85 procent všech peněz MMF). Problém evropské krize po pádu Lehman Brothers se týká hlavně eurozóny.

Videa z konference naleznete ZDE

VOLNÉ K POUŽITÍ!
Zdroj: ISIFA/Thinkstock/iStockphoto

Poučili jsme se z krize?

„Znovu opakujeme stejné chyby. Ve špatných časech vytváříme instituce, které v těch dobrých nerušíme – v dobrých časech šlapem na plyn, ve špatných moc na brzdu. To vytváří procykličnost,“ řekl viceguvernér ČNB Mojmír Hampl. Vytváření stále nových a nových institucí, které mají regulovat určitou část ekonomiky, potvrdil i Ivo Strejček, poslanec Evropského parlamentu. „Legislativní reakce Bruselu na krizi je záplava nových regulací,“ prohlásil.

Lidé mají iluzi, že finanční instituce jsou bezpečné, že při ukládání peněz nedochází k hazardu. Je třeba si uvědomit, že finanční sektor nebude nikdy stoprocentně odolný. „Toto není poslední krize,“ dodal Hampl.

Rizikem je i fakt, že expanzivní monetární politika nekoresponduje s vývojem reálné ekonomiky. Ekonomika díky tomu rychle roste, mezi lidmi je dost peněz – peněžní zásoba roste rychleji než samotné HDP – to vytváří finanční bubliny. „Toto počínání vyvolává nedůvěru mezi finančními institucemi, což vede k zamrznutí mezibankovního trhu. Na banky a jejich výkonnost to má obrovský vliv. Neměly by být udělovány licence bankám, které jsou příliš velké na to, aby zkrachovaly a jejich konec by vyvolal světovou krizi,“ doplnil na konferenci děkan Národohospodářské fakulty VŠE Miroslav Ševčík. Příčinou současných krizí jsou podle něj selhání státních autorit.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Čína a USA omezí výběr cel

Spojené státy a Čína se dohodly na výrazném snížení cel a na 90 dnů přeruší výběr většiny z nich. Po víkendovém jednání v Ženevě to v pondělí oznámil americký ministr financí Scott Bessent. Dohoda, která dle Bílého domu začne platit nejpozději 14. května, předpokládá, že základní clo bude činit deset procent. Američané ale ponechají v platnosti i dvacetiprocentní clo zavedené kvůli fentanylu. Čína by tak podle agentury Reuters měla u dovozu z USA vybírat desetiprocentní clo, zatímco USA u dovozu z Číny třicetiprocentní.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

EK podle dopisu žádá Česko o odklad podpisu smlouvy na Dukovany

Evropská komise (EK) žádá Česko o odložení podpisu smlouvy o stavbě dvou nových jaderných bloků v elektrárně Dukovany. Vyplývá to z dopisu, který českému ministrovi průmyslu a obchodu Lukáši Vlčkovi (STAN) poslal místopředseda Komise Stéphane Séjourné. Premiér Petr Fiala (ODS) nicméně kontroval, že dopis není stanoviskem EK. Podle ministra Vlčka jde pouze o zdvořilostní dopis. Český eurokomisař Jozef Síkela (STAN) situaci okomentuje po úterním jednání se Séjourném.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Kondice důchodového systému se oproti loňsku lepší

Systém penzí byl další měsíc v lepší kondici než loni. V březnu skončil ve zhruba dvanáctimiliardovém mínusu, což je proti loňsku poloviční deficit. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) by příjmy a výdaje důchodového účtu mohly být vyrovnané už příští rok.
před 23 hhodinami

Nájemné v obecních bytech roste, přesto se o ty volné hlásí i dvacet zájemců

V obecních bytech se zvyšují nájmy. Rostou hlavně kvůli inflaci, dražší jsou ale i opravy a údržba. Zájem o nájemní bydlení ale stoupá a městské jednotky patří k nejlevnějším variantám.
včera v 05:30

Nejen vojáci či hasiči. Platy by letos mohly růst i celníkům a dozorcům

Výdělky bezpečnostních sborů by mohly vzrůst ještě v tomto roce. V případě, že by se vláda na zvýšení platů vojáků, policistů a hasičů dohodla, obdobně by měla zvednout i výplaty vězeňských dozorců a celníků, sdělili ČT ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a ředitel celní správy Marek Šimandl. Právě na celníky se přitom v současných rozpravách o platech bezpečnostních složek podle něj trochu zapomíná.
11. 5. 2025

Systém financování zdravotnictví se musí změnit, vyzývají ekonomové

Financování českého zdravotnictví je podle Hospodářské komory do budoucna neudržitelné. Odhaduje, že náklady veřejného zdravotního pojištění v roce 2040 přesáhnou bilion korun. Příjmy přitom porostou výrazně pomaleji. Důvodem je stárnutí populace. Ekonomové vyzývají politiky ke změnám.
11. 5. 2025

Zůstatky na obecních účtech dál rostou. Investujte víc, nabádají vysocí politici

Obce a města dál navyšují zůstatky na účtech. Ke konci čtvrtletí tam měly spolu s kraji uloženo rekordních více než 550 miliard korun. Suma přitom podle ministerstva financí dál poroste. Řada celostátních politiků proto své kolegy na komunální úrovni vyzývá k větším investicím. Pomoci jim v tom má i spolupráce v rámci společenství obcí. Institut funguje od loňského ledna.
10. 5. 2025

Růst tržeb obchodníků meziročně zrychlil

Tržby v českém maloobchodě bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel v březnu mírně zrychlily meziroční růst na 3,4 procenta po únorovém revidovaném zvýšení o 3,2 procenta. V meziměsíčním srovnání stouply o 0,6 procenta, informoval Český statistický úřad (ČSÚ). K meziročnímu růstu podle statistiků stejně jako o měsíc dřív nejvíc přispěl internetový prodej a prodej pohonných hmot. Tržby za služby se oproti stejnému období loni zvýšily o tři procenta.
9. 5. 2025Aktualizováno9. 5. 2025
Načítání...