Krize drtí Maďarsko. Dopadne jako Island?

Miškovec/Budapešť - Ze středoevropských ekonomik zasáhla současná finanční krize nejvážněji Maďarsko. Už před krizí byl maďarský veřejný dluh značný, vláda se proto obávala, aby v zemi nenastal podobný scénář jako na Islandu: Dluhy krachujících bank kumulované s již tak velkým vládním dluhem přivedly ostrovní ekonomiku na pokraj krachu. Maďarsko proto požádalo Evropskou centrální banku o půjčku ve výši pěti miliard eur a premiér Ferenc Gyurcsány dokonce kvůli ekonomickým potížím svolal "národní summit".

Pod tlakem světové finanční krize ve střední Evropě nejvíce úpí Maďarsko. Akcie největší banky OTP se výrazně propadly a nakonec zkolaboval celý akciový trh. Forint propadl oproti většině měn o sedm procent a vláda změnila odhad ekonomického růstu o dvě procenta do minusu.

V kondici, v jaké se maďarská ekonomika nacházela, by zřejmě k vážným problémům vedly i menší otřesy. V roce 2007 totiž zaznamenal maďarský rozpočet schodek ve výši 5,5 procenta hrubého domácího produktu (HDP) a Evropská komise zahájila s Maďarskem řízení pro nadměrný schodek. Vládní dluh dosahoval 66 procent HDP a v letošním roce má ještě stoupat.

Zoltán Torok, ekonomický analytik Raiffeisenbank:

„Maďarsko je v regionu nejrizikovější zemí pro investory, nedůvěřují nám kvůli obrovskému státnímu deficitu. Doplácíme na to, že dlouhodobě žijeme na dluh.“


Žít na dluh si zvykla nejen vláda, ale i běžní občané. V současné době, kdy je získání úvěru čím dál těžší, v Maďarsku proto zavládla „blbá nálada“. Vlnu propouštění už spolu se svými dodavateli oznámily automobilky.


Finanční krize nahrává premiéru Gyurcsánymu, přestože je jeho vláda za její drastické dopady z velké části zodpovědná. „V časech krize lidé inklinují k vládě, od které čekají pomoc,“ vysvětluje politický analytik Zoltán Kiszely. Díky krizi proto současná vláda snáze prosadí rozpočet a zřejmě dovládne do roku 2010.

Maďarský premiér Ferenc Gyurcsány neprosadil nápad, aby parlament hlasoval o svém rozpuštění.
Zdroj: ČT24/ČTK

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Šest zemí včetně Česka vyzývá EU k zachování hybridních aut po roce 2035

Představitelé Itálie, České republiky, Slovenska, Polska, Maďarska a Bulharska vyzývají Evropskou unii, aby od roku 2035 nezakazovala hybridní automobily. Požadují rovněž zařazení biopaliv mezi paliva s nulovými emisemi. Informovala o tom v pátek agentura ANSA s odvoláním na dopis, který podle ní podepsal mimo jiné český premiér v demisi Petr Fiala (ODS).
před 4 hhodinami

ČSÚ: Maloobchodní tržby v Česku v říjnu meziročně stouply o 2,8 procenta

Maloobchodní tržby v Česku v říjnu opět meziročně vzrostly, bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel se zvýšily o 2,8 procenta. V září to bylo po revizi rovněž o 2,8 procenta. Meziměsíčně tržby v říjnu stouply o 0,4 procenta. Data na svém webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
před 5 hhodinami

Netflix se dohodl na převzetí části Warner Bros. Discovery za 72 miliard dolarů

Americký provozovatel streamovací platformy Netflix se domluvil na převzetí části mediální skupiny Warner Bros. Discovery za 72 miliard dolarů (asi 1,5 bilionu korun). Společnost to oznámila v tiskové zprávě. Netflix podle dohody získá filmová studia Warner Bros. a také streamingovou divizi, včetně konkurenční platformy HBO Max.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Němečtí poslanci schválili důchodový balík

Německý Spolkový sněm navzdory odporu části koaličních poslanců schválil vládní důchodový balík. Spor o něj v posledních týdnech vyvolal krizi ve vládě kancléře Friedricha Merze (CDU). Postavila se proti němu totiž část mladých poslanců vládní konzervativní unie CDU/CSU, podle kterých představují některá opatření balíku příliš velkou zátěž pro státní rozpočet a mladou generaci. Návrh nakonec prošel pohodlnou většinou hlasů, hlasovalo proti němu jen sedm vládních poslanců.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami
Načítání...