Koruna prolomila hranici 23,50 za euro; dolar je za méně než 15 korun

Praha - Česká koruna dnes v podvečer poprvé v historii prolomila hladinu 23,50 koruny za euro a posílila na nový rekord 23,47 Kč/EUR. Proti dolaru byla na 14,99 Kč/USD. Optimismus panuje na všech středo- a východoevropských trzích. Zisky připisují investoři na forexových trzích zlotého, forintu nebo slovenské koruny. Analytici prorokují sice další posilování, centrální bankéři ale nevidí za raketovým růstem hodnot těchto měn fundamentální kořeny a dle jejich vyjádření se měnové reakce nečekají.

Koruna zpevnila podle hlavního ekonoma společnosti Next Finance Vladimíra Pikory bez jakýchkoliv relevantních domácích zpráv. Posilování se zastavilo před psychologickou hladinou 23,50 Kč/EUR, které se už podle něj mnozí spekulanti zalekli. „Hráči nyní váhají: Nastal již čas vybírání tučných zisků nebo se vyplatí ještě vyčkávat a svést se na vlně?“, uvedl.

Jenže netrvalo ani hodinu a „jízda na vlně“ pokračovala. Riskovat ztráty ze spekulací se mnohým podle Pikory vyplatí, protože jen za poslední měsíc koruna posílila o 4,5 procenta a za poslední rok o 18 procent. „Jedná se o nafouknutou bublinu, která musí dříve či později splasknout,“ uvedl. Centrální bankéři proto zůstávají v klidu. A to nejen v ČR, ale i v okolních zemích. Polský zlotý rovněž láme jeden rekord za druhým a nikoho to moc nevzrušuje. Směřuje k hodnotě 3,30 zlotých za euro.

Polský zlotý za poslední rok posílil k euru o 12,5 procenta a přesto polští
centrální bankéři dnes vyslali trhu jasný vzkaz, že intervenovat nebudou,„ uvedl Pikora. A “dobrá nálada" je podle něho v celé střední Evropě. Maďarský forint posílil za poslední tři měsíce o 9,4 procenta. Slovenská koruna po revalvaci již přešlapuje na místě, ale oproti loňskému roku je silnější o 9,9 procenta. 
   

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Od ledna stoupnou živnostníkům odvody, vzrostou i daně z tabáku a alkoholu

Daňové změny a úprava odvodů od ledna dopadnou hlavně na živnostníky. Minimální sociální odvody se jim mají dočasně zvýšit o 960 korun a zdravotní o zhruba 160 korun měsíčně. Důvodem je především úsporný balíček, který v minulém volebním období prosadil kabinet Petra Fialy (ODS). Koalice ANO, SPD a Motoristů chce růst poslaneckým návrhem zpomalit se zpětnou platností. Od ledna platí také změny u paušální daně a vzroste i spotřební daň na tabák a alkohol.
před 8 hhodinami

Rusko prodloužilo zákaz vývozu benzinu do konce února

Ruská vláda prodloužila dočasný zákaz exportu benzinu do 28. února 2026 pro všechny vývozce včetně části výrobců. Moskva zároveň do konce února prodloužila zákaz vývozu nafty a námořního paliva. Zákaz se však nevztahuje na přímé výrobce ropných produktů, informovala v sobotu ruská státní agentura Interfax s odvoláním na tiskovou službu vlády.
před 15 hhodinami

Nákup a provoz F-35 projdou koaličním auditem, řekla Schillerová

Smlouvy na nákup a provoz 24 nadzvukových letounů F-35 za zhruba 150 miliard i dosavadní platby projdou koaličním auditem. ČT to sdělila vicepremiérka a ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Reagovala tím i na ministra obrany a jeho slova ze sociálních sítí SPD. Jaromír Zůna řekl, že jeho resort udělá analýzu i s možností výpovědi smlouvy. S tou ale hnutí ANO nesouhlasí. Další z vicepremiérů Karel Havlíček (ANO) už dřív řekl, že nákup F-35 je rozhodnutou věcí.
26. 12. 2025

Ekonomika si podle expertů příští rok udrží růst, inflace mírně zvolní

Česká ekonomika si v příštím roce udrží rychlý růst, když se hrubý domácí produkt (HDP) zvýší o dvě až 2,5 procenta. Inflace se dál přiblíží k dvouprocentnímu cíli České národní banky (ČNB). Růst nominálních mezd překoná tempo růstu spotřebitelských cen, zvýší se tedy i reálné příjmy domácností. Nezaměstnanost mírně vzroste, přesto bude nadále patřit mezi nejnižší v Evropské unii. Vyplývá to z výsledků pravidelného průzkumu ministerstva financí na základě prognóz patnácti tuzemských odborných institucí a odhadů analytiků.
26. 12. 2025

Letošní rozpočet směřuje k překročení naplánovaného schodku

Stát letos velmi pravděpodobně nedodrží schodek rozpočtu, který předchozí vláda naplánovala na 241 miliard korun. Deficit byl totiž už před vánočními svátky téměř 275 miliard. Z nejnovějších dat ministerstva financí to zjistila ČT. S dodržením plánovaného schodku už nepočítá ani nová ministryně financí Alena Schillerová (ANO) ani nejsilnější opoziční strana ODS, ze které je předchozí šéf resortu.
25. 12. 2025

Benzin je nejlevnější za více než čtyři roky

Benzin v Česku je nyní nejlevnější za více než čtyři roky. Od minulého týdne cena Naturalu 95 klesla o 41 haléřů na průměrných 33,35 koruny za litr. Nižší byla naposledy v červenci 2021. O více než čtyřicet haléřů zlevnila za týden také nafta, prodává se v průměru za 32,62 koruny za litr. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje.
25. 12. 2025

Cena zlata znovu pokořila rekord

Cena zlata ve středu poprvé překročila 4500 dolarů (92 600 korun) za troyskou unci (31,1 gramu), na rekordu je i cena stříbra a platiny. Poptávku po drahých kovech zvyšuje podle analytiků zejména očekávané další snižování základních úrokových sazeb ve Spojených státech.
24. 12. 2025

Zájem o revizi letadel v tuzemsku roste, aerolinky přicházejí z celého světa

Zájem o revizi letadel v tuzemsku roste. V hangárech na pražské Ruzyni servisuje své stroje víc než desítka aerolinek z celého světa. Během dekády se jejich počet zdvojnásobil. I proto tam hledají nové zaměstnance. Lidí ve specializovaných profesích je ale málo.
24. 12. 2025
Načítání...