Kopíroval, ale ne všechno - Samsung možná zaplatí nižší odškodné

New York - Americký odvolací soud potvrdil, že jihokorejský výrobce elektroniky Samsung Electronics nezákonně okopíroval některé patentované prvky telefonů iPhone amerického konkurenta Apple. V jednom z bodů se ale postavil na stranu Samsungu a nařídil nižšímu soudu, aby přehodnotil část odškodného ve výši 930 milionů dolarů (22,5 miliardy korun).

Odvolací soud v pozorně sledovaném procesu dospěl k závěru, že Apple nemůže požadovat odškodné za kopírování celkového vzhledu iPhonů. Odškodné by se tak mohlo snížit až o 382 milionů dolarů (zhruba devět miliard korun).
  
Někteří pozorovatelé podle agentury Reuters považují tento právní spor za snahu společnosti Apple omezit rozmach chytrých telefonů využívajících konkurenční operační systém Android. Ten funguje na mnoha smartphonech a používá jej mimo jiné i Samsung.

Samsung ve svém odvolání uvedl, že stanovené odškodné je příliš vysoké. Některé prvky, na jejichž kopírování si Apple stěžoval, označil za „základní“. Podle Applu se ale Samsung jen snaží bagatelizovat „nestoudné kopírování“ vzhledu iPhonů.

iPhone 6
Zdroj: ČTK/AP/Sun xinming

Samsung a Apple vedly zhruba tři roky po celém světě soudní spory, ve kterých se vzájemně obviňovaly z porušování patentů nutných pro výrobu chytrých telefonů a dalších mobilních zařízení. Loni v srpnu se podniky dohodly na ukončení patentových sporů ve všech zemích s výjimkou Spojených států.

Samsung se v roce 2012 stal největším výrobcem chytrých telefonů na světě. Z první příčky sesadil právě svého amerického rivala Apple. Právní bitvu mezi podniky v dubnu 2011 odstartoval Apple, když obvinil Samsung, že „otrocky“ kopíruje jeho přístroje iPhone a iPad.

Vydáno pod