Konkurence obvinila ČEZ, případ šetří ÚOHS

Praha – Český energetický gigant ČEZ porušil při výběru makléře pojištění dostavby Temelína zákon o veřejných zakázkách. Takové obvinění konkurence nyní šetří Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Pojišťovací makléř, který měl společnosti ČEZ zanalyzovat rizika dostavby Temelína a navrhnout vhodnou formu pojištění, tak zatím smlouvu neuzavře. Předběžné opatření antimonopolního úřadu totiž podpis smlouvy znemožňuje, ČEZ to respektuje, i když obvinění pokládá s odvoláním na mluvčí společnosti Evu Novákovou. Informuje o tom dnešní vydání E15.

ČEZ ve výběrovém řízení vybral konsorcium vedené britskou společností Willis. Podle listu si zahraniční pojišťováci stěžují, že české firmy při najímání makléřů používají trik, když počítají s tím, že makléři dostanou odměnu nebo její část až od pojišťovny, kterou pro svého klienta vyberou. Americká makléřská společnost AON tvrdí, že právě takový trik umožnil společnosti ČEZ vyhlásit podlimitní veřejnou zakázku a vybírat pouze z pěti oslovených uchazečů. Provize pro makléře by se podle AON měla pohybovat na úrovni kolem sto šedesáti milionů korun, strop pro podlimitní veřejné zakázky ale činí deset milionů.

ČEZ obvinění striktně odmítá. „V podmínkách výběrového řízení bylo jasně sděleno, že odměnou pro makléře bude fixní výše provize od klienta, a makléř nebude čerpat jiné provize ze strany pojišťovny. Tato varianta nám zajistí kontrolu nad náklady, a proto podmínky výběru i budoucí smlouva vylučují formu odměny od třetích stran - pojišťoven,“ upřesnila pro list Nováková.

Energetická společnost původně oslovila americké firmy AON a Marsh, britské společnosti Jardin Lloyd Thompson a Willis, i tuzemskou Renomii. ČEZ by měl na rady makléře získat jistotu, že investice do dostavby ve výši několik stovek miliard bude bezpečná.

Stavba třetího a čtvrtého bloku Temelína má být hotova nejpozději v roce 2025. O dostavbu Temelína se uchází americká společnost Westinghouse, francouzská Areva a česko-ruské konsorcium firem Škoda JS, Atomstrojexport a Gidropress. Uchazeči by měli příští rok podat nabídky a v roce 2013 by mělo být rozhodnuto o vítězi.