Konec sovětské legendy – automobilka Moskvič definitivně zkrachovala

Moskva – Jeden ze symbolů ruských silnic v sovětské éře automobilka Moskvič definitivně zkrachovala. Završil se tak sedm let se vlekoucí bankrot. Věřitelé podle dnešního vydání listu Vedomosti získali 18 kopějek za každý rubl dluhu (přibližně 11 haléřů z 0,60 koruny). Podnik dlužil celkem 29 miliard rublů (17,2 miliardy korun), z toho 23 miliard ministerstvu financí. Dluh převážně vznikl úvěrem 625 milionů dolarů, které na konci osmdesátých let sovětská vláda poskytla na výstavbu nové motorárny. Zařízení sice bylo zakoupeno, ale na montáž chyběly peníze, a tak se po letech skladování už k ničemu nehodilo.

Výrobní linky automobilky se poprvé zastavily v polovině 90. let. Následovalo však ještě krátké znovuzrození, kdy automobilka pod novým vedením plánovala produkci luxusních vozů z dovážených součástek. Vznikly nové typy sedanů pojmenovaných po legendárních ruských vládcích Jurij Dolgorukij, Kníže Vladimir, Ivan Kalita a dokonce kupé Duet. Ačkoliv část vozů koupila moskevská radnice a starosta Jurij Lužkov jezdil v „Dolgorukém“, poptávka chyběla, protože Rusové už tou dobou dávali přednost autům z dovozu. V roce 2001 ze závodu vyjelo jen 810 aut, než se opět zastavil; výrobní kapacita přitom čítala 100 tisíc aut ročně.

Neuspěla snaha Moskvy podnik převzít, ani se nepodařilo nalézt zahraničního investora. V roce 2006 soud oficiálně vyhlásil bankrot. Během konkurzu se alespoň podařilo prodat hlavní aktiva: dva pozemky. Na jednom se nyní nalézá nový závod Avtoframos, kde se vyrábějí vozy koncernu Renault, zatímco projekt výstavby nákupního a podnikatelského centra na druhém pozemku je momentálně zmrazen.

Podle konkurzního správce Alexandra Ivanova se podařilo plně uspokojit nároky občanů ohledně náhrad za újmy na zdraví či nevyplacené výplaty, nároky ostatních věřitelů se podařilo uspokojit z 18 procent. Tím se dluhy považují za splacené.

Firma byla založena v roce 1930, kdy zahájila produkci modelu GAZ-A. Výroba slavných moskvičů byla spuštěna v roce 1947. V průběhu studené války nebývaly moskviče výjimkou ani na silnicích tehdejšího socialistického Československa.

Moskvič 2141
Zdroj: ČT24/Wikipedia