Knihy se brzy stanou minulostí, elektronické čtečky jdou na dračku

Praha – Čtečky elektronických knih táhnou v zahraničí i v Česku. Loni se jich na světě prodalo přes 125 milionů. Největší internetové knihkupectví Amazon z nich do pěti let očekává příjmy skoro dvě miliardy dolarů. Obchod totiž už o loňských Vánocích prodal více elektronických knih než těch klasických. Zájem o čtečky navíc podporuje cenová válka, která se na trhu rozhořela s příchodem multifunkčního tabletu iPad. Nejlevnější čtečky tak lze pořídit už za cenu kolem 200 dolarů, tedy za méně než 4 300 korun.

iPad se začal prodávat před třemi měsíci. Ve Spojených státech už ale stihl rozpoutat cenovou přestřelku. Nook od výrobce Barnes & Noble zlevnil na 199 dolarů. Zareagoval i Amazon, který svůj Kindle prodává ještě o deset dolarů levněji. Nejlevnější iPad přitom vyjde na dvojnásobek. V blízké době se přitom dá očekávat další vyhrocení cenového boje, přibudou totiž další konkurenti. Své multimediální čtečky už ohlásily i asijské značky Acer a Asus. Tablet jménem Slate chce letos uvést na český trh i Hewlett Packard.

O čtečky roste zájem i v Česku, kde stojí od pěti do deseti tisíc korun. „Pozorujeme zvýšený zájem o čtečky elektronických knih. V letošním roce prodáváme až stovky kusů měsíčně. Naši zákazníci mají největší zájem o zařízení, která jsou multifunkční. Dá se tak říci, že nejprodávanější čtečkou elektronických knih je iPad,“ popsal situaci na českém trhu ředitel marketingu společnosti Alza Jan Samko.

Knihám odzvonilo, v módě jsou elektronické čtečky (zdroj: ČT24)

A jaká bude budoucnost čteček? Výrobci i prodejci předpokládají, že se budou prodávat stále více. Podle společnosti LG Display, která vyrábí displeje do čteček, naroste jen letos zájem o tato zařízení až o 78 procent. Ke slovu se dostanou také inovace. „Čtečky jako takové mají budoucnost v podobě multimediálních zařízení. Tipoval bych to na kombinaci současného iPadu a současných čteček elektronických knih, které používají takzvaný elektronický papír, ale na druhou stranu neumožňují přehrávání videí, nemají barevný displej, zato se dobře čtou na slunci,“ předpověděl odborník na informační technologie Jan Kužník.

Jaký je rozdíl mezi čtečkou a multifunkčními tablety?

Čtečky elektronických knih nemají běžný displej ale tzv. e-ink zobrazovač, který je černobílý a na první pohled může čtenáři připomínat papír. Výhodou zobrazovače je jeho dlouhá výdrž a dobrá čitelnost i na přímém slunci. V noci si na něj ovšem čtenář musí posvítit. Krom toho čtečky nedokáží přehrávat video.

Jak už název napovídá, multifunkční tablety, jako je třeba iPad, nabízí více funkcí než čtečky elektronických knih. Kromě toho, že si stejně jako na čtečce může jejich majitel pomocí nich přečíst knihu, může si na nich také přehrát třeba video či prohlédnout fotografie. Funkce navíc jsou ovšem vykoupeny kratší výdrží baterie. V porovnání se čtečkami jsou displeje tabletů hůře čitelné na slunci.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

„Nemocné“ Německo a špatná nálada jsou podle analytiků pro ekonomiku rizikem

Výzvou pro českou ekonomiku bude v tomto roce vývoj v Německu, ceny energií pro velké odběratele a nálada, již tvoří politici, uvedli analytici oslovení ČT24. Česká ekonomika vzrostla v loňském třetím čtvrtletí meziročně o 1,4 procenta. V porovnání s předchozím kvartálem byl hrubý domácí produkt (HDP) vyšší o půl procenta, vyplývá ze zpřesněných čísel Českého statistického úřadu (ČSÚ). U obou údajů statistici vylepšili svůj dřívější odhad o desetinu procentního bodu.
10:07Aktualizovánopřed 54 mminutami

Krátce zdražil, pak cena spadla. Trhy reagují na konec tranzitu plynu přes Ukrajinu

Plyn ve čtvrtek na evropském trhu mírně zdražil. Obchodníci mohli poprvé reagovat na zastavení dodávek z Ruska přes Ukrajinu. Cena suroviny se krátce dostala na nejvyšší hodnoty skoro za dva roky, pak se ale vrátila k loňskému průměru. České zásoby jsou podle zmocněnce pro energetickou bezpečnost dostatečné a plošné zdražování plynu pro domácnosti analytici neočekávají. Menší část odběratelů ale cenový výkyv přesto zasáhnout může.
před 8 hhodinami

Zástupci vládních stran a opozice mluvili o volebním roku, EU i válce na Ukrajině

Svět vkročil do roku 2025. Česko v něm čekají na podzim sněmovní volby, hned zkraje roku je například naplánována inaugurace Donalda Trumpa do úřadu prezidenta USA. Bude jím už podruhé. O domácích i zahraničních otázkách debatovali ve speciálním formátu Událostí, komentářů ve čtvrtek večer zástupci vládních stran i opozičních uskupení. Pozvání přijali Eva Decroix (ODS), Matěj Ondřej Havel (TOP 09), Eduard Hulicius (KDU-ČSL), Aleš Juchelka (ANO), David Smoljak (STAN), Zdeněk Hřib (Piráti) a Radek Koten (SPD).
před 16 hhodinami

Vláda zavedení eura do voleb řešit neplánuje, ANO a SPD ani po nich

Prezident Petr Pavel oživil svým novoročním projevem debatu o možném přijetí eura. Vláda další kroky v této oblasti ale do konce tohoto volebního období neplánuje. A opoziční hnutí ANO a SPD téma zavedení eura nechtějí otevírat ani po sněmovních volbách.
před 19 hhodinami

Dotace na fotovoltaiku se vrátí v únoru, podpora ale bude nižší než dosud

Lidé se budou od února moci znovu ucházet o dotaci pro fotovoltaiku na rodinné domy z Nové zelené úsporám. Podpora má být ale nižší než dosud. Místo 160 tisíc korun to bude nově 30 procent z celkové investice – tedy sto až 120 tisíc. Žadatel přitom nesmí vlastnit víc než dvě nemovitosti. Subvenci lze navýšit o bonusy. Komora obnovitelných zdrojů energie usiluje o úpravy podmínek programu. Základní dotaci chce navýšit alespoň na 130 tisíc, jinak předpokládá pokles zájmu.
před 20 hhodinami

Kišiněv: Odstavení od ruského plynu je šancí na sjednocení s Podněstřím

Efektivní řízení následků přerušení dodávek ruského plynu do Moldavska a separatistického Podněstří by mohlo vytvořit šanci na sjednocení země, prohlásil místopředseda moldavské vlády Oleg Serebrjan, kterého citovala moldavská i ruská média. V Podněstří, kde žije přibližně 450 tisíc lidí, jsou od Nového roku přerušeny dodávky tepla a teplé vody do domácností. Podle agentury Reuters jsou výpadky způsobeny přerušením dodávek ruského plynu do střední a východní Evropy přes Ukrajinu. Krok si ve čtvrtek vynutil uzavření všech průmyslových podniků v Podněstří – kromě výrobců potravin.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami

Plísně, sucho, škůdci. Změny klimatu ohrožují pěstování kávy v Keni

Změny klimatu ohrožují budoucnost pěstování kávy v Keni, ta místní přitom patří k nejlepším druhům na světě. Kávovníky jsou velmi citlivé na teplotní změny, a jsou tak i náchylnější na plísně a jiné infekce, které ničí sklizeň kávových zrn. To ztěžuje práci tisícům farmářů a dělníků, kteří si za den vydělají sotva přes dva dolary (48 korun). Do budoucna však hrozí, že o toto zaměstnání přijdou úplně.
včera v 08:51

Drobní podnikatelé si nově připlatí na odvodech

Drobným podnikatelům, kuřákům nebo konzumentům tvrdého alkoholu od 1. ledna stouply odvody. Téměř 400 tisíc živnostníků s minimálním sociálním pojištěním zaplatí měsíčně na povinných zálohách o 907 korun více než dosud. Stát díky zvýšení vyměřovacího základu plánuje letos vybrat o čtyři a půl miliardy více.
včera v 06:00
Načítání...