Klaus smetl ze stolu „superúřad“ práce

Praha - Prezident Václav Klaus udělil veto koaličnímu zákonu, který reorganizuje úřady práce. Podle návrhu by místo desítek úřadů se stovkami poboček vzniklo ředitelství a pracoviště v krajích a v pověřených obcích. Ovšem podle prezidenta je předloha nedomyšlená a posiluje byrokracii, uvedl dnes jeho mluvčí Radim Ochvat. Nyní se zákon vrací do sněmovny, která může přehlasovat prezidentovo veto.

Nová struktura nebude podle Klause účelnější a pružnější, ale složitější. Také předpokládané úspory pokládá prezident za fikci. „Zkušenosti s vytvářením nových úřadů nás již mnohokrát přesvědčily o opaku,“ zdůraznil. Klaus soudí, že důvody přijetí zákona jsou „spíše zájmové než věcné“.

Václav Klaus

„Zákon vytváří další nový centrální úřad, tím posiluje byrokracii, s čímž se nemohu ztotožnit.“

Proti zákonu se postavil i Senát

Navíc zákon o úřadu práce vetoval už Senát, přičemž sněmovna jej hlasy koaličních poslanců přehlasovala. O osudu předlohy koaličních poslanců rozhodne dolní komora na schůzi, která začne 15. března. Zákon má platit od dubna.

Podobně jako senátoři i Klaus vyčítá předloze řadu chyb a stejně jako levicoví poslanci poukazuje na nestandardní postup jejího předložení. Původně to byl vládní návrh, nakonec byl ale předložen skupinou koaličních poslanců a vyhnul se tím obvyklému připomínkovému řízení. Prezident také podotkl, že k současné struktuře úřadů nebyly vážnější výhrady a její změna by měla korunovat plánovanou transformaci politiky zaměstnanosti, nikoli ji zahajovat.

Podle ministerstva práce a sociálních věcí, v jehož čele stojí Jaromír Drábek z TOP 09, nová struktura přinese už v prvním roce úsporu asi 180 milionů korun. Úřady jsou podle ministerstva na změnu připraveny a budou moci využít stovky úředníků na kontrolu nelegální práce. Předkladatelé argumentovali rovněž sjednocením rozhodování úřadů.

Ovšem dle kritiků předloha vzdaluje služby lidem. Senátor ČSSD a olomoucký hejtman Martin Tesařík dokonce vyzval Klause, aby předlohu vetoval a zabránil „realizaci této evidentně špatně připravené reformy“.

Nyní existuje 77 samostatných úřadů práce s 250 pracovišti zaměřenými na zaměstnanost a se zhruba 400 pobočkami státní sociální podpory. Podle návrhu zákona vznikne pražské ředitelství úřadu práce, 14 krajských poboček a kontaktní pracoviště ve 226 pověřených obcích.

Úřad práce
Zdroj: ČT24