Když mateřská nestačí

Příbor - Babyboom v Česku pomalu nabírá na obrátkách a zároveň s tím je stále více mladých párů nuceno řešit otázku, jak si zajistit po dobu, kterou jeden z rodičů stráví na mateřské či rodičovské dovolené, dostatečný příjem. Jak snadné, či nesnadné je v tomto období nalézt práci a zda zaměstnavatel vyjde vstříc, či nikoliv, by mohlo být tématem široké diskuse. My se však dnes podíváme na některé otázky, které jsou s přivýdělkem při mateřské či rodičovské dovolené spojeny.

Jak přivýdělek ovlivní peněžitou pomoc v mateřství

U peněžité pomoci v mateřství je třeba mít na paměti, že jde o dávku nemocenského pojištění, která svým charakterem má nahradit příjem ze zaměstnání, které poživatel dávky nemůže vykonávat. Z toho vyplývá, že v době mateřské dovolené, kdy je peněžitá pomoc čerpána, nemůže rodič vykonávat zaměstnání, ze kterého tuto dávku právě čerpá. Totéž platí i pro podnikání. Je však možné vykonávat zaměstnání jiné, pro jiného zaměstnavatele, příp. na základě jiné pracovní smlouvy.

Přivýdělek a rodičovský příspěvek

Oproti tomu u rodičovského příspěvku je přivýdělek umožněn. Není omezena ani výše výdělku, který si rodič může vydělat, ani typ pracovní smlouvy, na základě které pracuje, či rozsah úvazku. Dovoleno je i navrátit se zpět do „bývalého“ zaměstnání a normálně v něm dále pracovat.

Jediné, co je zákonem regulováno, je možná docházka do předškolního zařízení. Pokud nechce rodič ztratit nárok na rodičovský příspěvek, mohou jeho děti mladší 3 let navštěvovat jesle či školku maximálně 5 dnů v měsíci (je jedno, na kolik hodin za den, ale pouze po 5 dnů v měsíci) a děti starší 3 let mohou do školky chodit buď maximálně 5 dnů v měsíci (na jakoukoliv dobu) nebo denně, ovšem maximálně na 4 hodiny. Obě formy docházky ovšem není možné vzájemně kombinovat.

V případě, že dítě navštěvuje některé z předškolních zařízení, musí rodiče úřadu státní sociální podpory, který rodičovský příspěvek vyplácí, dokládat formou písemného potvrzení ze školky, jak dlouho v předešlém měsíci dítě školku navštěvovalo.

Souběžné pracovní poměry

Pokud si rodiče v době rodičovské dovolené nemohou přivydělávat v současném zaměstnání, často hledají přivýdělek jinde. Jedná se pak o souběžné pracovní poměry. Zákoník práce umožňuje mít těchto souběžných poměrů neomezené množství, samozřejmě je třeba mít na paměti, aby bylo možné stihnout ve všech pracovat. Je tak zcela legální být v jednom zaměstnání na rodičovské dovolené a v druhém pracovat.

Rodičovský příspěvek a podnikání

Také podnikání při rodičovském výdělku není omezeno. Naopak to může být i výhodné, protože osoba samostatně výdělečně činná je po dobu podnikání při rodičovském příspěvku považována za podnikatele vykonávající vedlejší činnost, např. tedy při splnění určitých podmínek nemusí ani platit zálohy na zdravotní a sociální pojištění (což ovšem nezbavuje povinnosti podat roční přehled příjmů a dle potřeby zálohy uhradit), při výpočtu jiných dávek státní sociální podpory (např. přídavek na dítě) se započítává jiný minimální příjem apod. 

Na závěr lze konstatovat, že z právního hlediska jsou možnosti přivýdělku při mateřské a rodičovské dovolené v naší zemi dost široké. Snad se časem dočkáme i toho, že také zaměstnavatelé začnou více využívat této možnosti a nabídnou matkám a otcům na mateřské a rodičovské dovolené více možností zaměstnání a přivýdělku.

  • Mateřská školka autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/1/97/9629.jpg
  • Daňové přiznání autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/2/151/15007.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Automobilky očekávají složitý rok

Nadcházející rok bude výzvou pro automobilový průmysl, který je důležitou součástí tuzemské ekonomiky. Některé společnosti v rozhovorech pro Českou televizi připouštějí, že vyrobí méně vozů než letos, nebo že jejich produkce bude stagnovat.
před 6 hhodinami

Nadešlo období slev. Hlídejte si cenovky, nabádá policie

S koncem vánočního období jsou spojené všemožné slevy v obchodech. K opatrnosti při nákupech ale nabádá třeba policie nebo ministerstvo průmyslu a obchodu. Označení slev totiž podléhá přísným pravidlům, na jejichž dodržování dohlíží inspektoři. Jenom v prvním čtvrtletí tohoto roku inspekce zjistila v souvislosti se slevami porušení předpisů téměř u čtyřiceti procent kontrolovaných prodejců. Povánoční výprodeje na některé druhy zboží nabídne asi 85 procent e-shopů a zhruba 70 procent kamenných prodejen.
včera v 10:30

Jednotná jízdenka v Německu podraží

Síťová jízdenka umožňující neomezené cestování veřejnou dopravou po celém Německu bude platit i v roce 2025. Její měsíční cena ale podraží ze 49 na 58 eur, tedy v přepočtu na 1500 korun. Silně dotovaná permanentka Deutschlandticket má za cíl zatraktivnit veřejnou a ekologickou dopravu.
včera v 07:05

Zaměstnanci si po dohodě sami rozvrhnou pracovní dobu

Nový rok přinese několik změn pro zaměstnance. Od ledna si například budou moct sami rozvrhovat pracovní dobu, pokud se na tom dohodnou se zaměstnavatelem. Další úpravy pracovních předpisů chce ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) prosadit nejpozději do poloviny příštího roku. Odbory i opozice u připravovaných změn kritizují možné prodloužení zkušebních lhůt pro nové zaměstnance.
včera v 06:00

Nová přenosná elektronika už musí mít v EU jednotný nabíjecí port

Od této soboty musí mít veškerá nová přenosná elektronika prodávaná na unijním trhu jednotný nabíjecí port USB-C. Jde o mobilní telefony, tablety, fotoaparáty, sluchátka, herní konzole či další přenosné elektronické přístroje. Pro notebooky bude povinnost platit od dubna 2026. Evropský parlament přijal příslušnou legislativu v říjnu 2022.
28. 12. 2024

Fico pohrozil Ukrajině zastavením dodávek elektřiny, pokud přeruší tranzit plynu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer) pohrozil Ukrajině odvetnými opatřeními, včetně zastavení dodávek elektřiny, pokud Kyjev po Novém roce zastaví tranzit ruského zemního plynu na Slovensko. Uvedl to v pátečním příspěvku na sociální síti.
27. 12. 2024Aktualizováno27. 12. 2024

ČR je po letech blízko splnění slibu, výdaje na obranu už jsou u dvou procent HDP

Česko pár dní před koncem roku prakticky splnilo závazek vůči NATO dát na obranu dvě procenta HDP. Ministerstvo obrany letos utratilo 158 miliard korun, což v tuto chvíli vychází na 1,98 procenta plánovaného hrubého domácího produktu. Z nových čísel o plnění státního rozpočtu to zjistila Česká televize. Stát by tak alianční slib splnil poprvé po devatenácti letech.
26. 12. 2024

Výrobcům autobusů se v Česku daří

Tuzemští výrobci autobusů hlásí, že je o jejich stroje zájem – a to včetně těch elektrických. Aktuálně sice zažívají mírný pokles odbytu, do budoucna ale považují své vyhlídky za slušné. Většina produkce míří do zahraničí, oproti loňsku se ale zvedl i domácí odbyt.
25. 12. 2024
Načítání...