Jak jíme, kvalitně, nebo levně?

Praha – Stát na jedné straně tvrdí, že chce bojovat proti nekvalitním potravinám v českých obchodech, na straně druhé ale připravuje opatření, která mohou situaci ještě zhoršit. Ať už jde o míň peněz do kontrol kvality, nebo zvyšování DPH na potraviny. Podle odborníků jedí přitom Češi nekvalitně především proto, že chtějí ušetřit a neumějí se ozvat.

Na tuzemské pulty se dostanou i potraviny, které by si na západě nikdo prodávat nedovolil – mají jiné složení a jsou méně kvalitní. Příští rok může být ještě hůř, protože bude pokračovat zdražování. 

Petr Havel, agrární analytik: „Je to jednoznačně znevýhodnění našich výrobců a našich spotřebitelů. Následkem toho bude, že spotřebitel se bude snažit co nejvíc potravin koupit mimo území ČR.“ 

Michal Hašek, místopředseda ČSSD: „Ti lidé, kteří mají hlouběji do kapsy, budou zase vyhledávat levnější, ale to také bohužel znamená méně kvalitní potraviny.“


A je otázka, jestli u většiny příští rok vyhraje kvalita, nebo cena. 

Zájmem Potravinářské komory podle jejího ředitele Miroslava Tomana je, aby se na pult vůbec nedostávalo zboží, které tam nemá co dělat. „Aby řetězce neprodávaly zboží, které by si doma na ten pult vůbec nedovolily dát.“ 

Podle odborníků se musí Češi naučit se ozvat a také umět si kvalitní a dobré potraviny vybrat. Jenže kvůli seškrtání rozpočtů by nově mohly chybět i peníze na kontroly kvality. „Pokud dojde ke snížení rozpočtu kontrolních orgánů, tedy potravinářské inspekce nebo státní veterinární správy, tak je otázka, jestli budou mít sílu to kontrolovat,“ dodal Toman v dnešních Otázkách Václava Moravce. Petr Bendl, ministr zemědělství, v tomtéž diskusním pořadu vyjádřil přesvědčení, že na kontroly je peněz dost, nemá prý jiné informace. 

Reportáž Barbory Straňákové (zdroj: ČT24)

Jedním z navrhovaných opatření, jak kvalitu prodávaného jídla zlepšit a zároveň i zabojovat s obezitou, je tzv. hranolková daň. Sladké a smažené jídlo by bylo vícenásobně dražší než třeba zelenina. Zatím si ale příliš sympatií politiků nezískala.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

V Česku se loni vyrobilo rekordních 1,453 milionu aut

Výroba osobních aut v Česku v předchozím roce vzrostla meziročně o 3,9 procenta na rekordních 1,453 milionu vozů. Produkce elektrických aut naopak klesla o 16 procent na 151 162 elektromobilů a plug-in hybridů. Více než 93 procent vyrobených automobilů firmy vyvezly. Export vozidel tak v meziročním srovnání zaznamenal 4,5procentní nárůst, oznámilo Sdružení automobilového průmyslu.
13:25Aktualizovánopřed 28 mminutami

Výroba elektřiny v Česku dál klesá, oslabují hlavně uhelné elektrárny

České energetické zdroje loni vyprodukovaly 68,7 terawatthodiny elektřiny, což je meziročně o čtyři procenta méně. Důvodem tohoto trendu je především nižší produkce uhelných elektráren, vyplývá ze zprávy oborového webu oEnergetice.cz za rok 2024. Loňská výroba byla podle propočtů ČTK nejnižší přibližně od roku 2001.
před 4 hhodinami

Žadatelé dostanou peníze předem, řekl Hladík k Nové zelené úsporám

Zásadní novinkou programu Nová zelená úsporám pro energeticky úsporné renovace domů je, že žadatelé dostanou peníze předem. Řekl to ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL), který spolu s ředitelem Státního fondu životního prostředí ČR Petrem Valdmanem upravený program představil na výstavě Infotherma, jež v pondělí začala v Ostravě. Ohlásili rovněž první výzvu v oblasti takzvaných zelených plynů Greengas určenou pro výrobu vodíku v elektrolyzéru.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Česko a Vietnam uzavřely strategické partnerství, chtějí zintenzivnit obchod

Posílení obchodních vztahů, ale také užší spolupráci ve vědě a výzkumu mezi Českem a Vietnamem si slibují premiér Petr Fiala (ODS) a jeho vietnamský protějšek Pham Minh Chinhem od strategického partnerství, na které obě země povýšily své vzájemné vztahy. Politici to oznámili v pondělí po jednání ve Strakově akademii.
před 23 hhodinami

Lyžařské pobyty v zahraničí podražily, přesto je o ně velký zájem

Zimní pobyty na horách v zahraničí letos meziročně podražily až o desetinu. Přesto jsou na dobu jarních prázdnin téměř vyprodané. Potvrzují to cestovní kanceláře. Hlavní důvod, proč každým rokem jezdí především do Alp a Vysokých Tater čím dál víc Čechů, je jistota sněhu. Jen v Rakousku by jich letos měly trávit volno skoro dva miliony. Cestovat letecky začínají i do vzdálenějších oblastí, jako je Turecko nebo Bulharsko, kde je levněji.
včera v 06:30

Až dvě třetiny potravin a drogerie nakoupí Češi ve slevách

Až pětašedesát procent potravin a drogerie nakoupí Češi ve slevách. I když se chuť utrácet zákazníkům pomalu vrací, u řady věcí stále ceny pečlivě sledují. Ne všechny nabídky jsou ale skutečně výhodné. Špatný výpočet akční ceny je jedním z nejčastějších pochybení při kontrolách.
19. 1. 2025

Kala: NKÚ s kontrolou vynakládání peněz na digitalizaci stavebního řízení počká

Nejvyšší kontrolní úřad se zatím nebude zabývat vynakládáním prostředků ministerstva pro místní rozvoj na digitalizaci stavebního řízení. Jeho prezident Miloslav Kala to řekl v Otázkách Václava Moravce. Avizováno je podle něj šetření Evropské komise, forenzní audit nového ministra pro místní rozvoj Petra Kulhánka (STAN) a je také podáno několik trestních oznámení. NKÚ má kontrolu připravenou, ale chce s ní počkat.
19. 1. 2025

Rozpočet 2025 bude nutné dle opozice předělat. Není to reálné, podotkl Jurečka

Opozice považuje rozpočet na letošní rok za nerealisticky sestavený a míní, že ho bude nutné předělat. Vláda podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) ale nebude muset zákon o státním rozpočtu měnit. Řekl to v Otázkách Václava Moravce. Kabinet letos počítá se schodkem 241 miliard, zhruba o třicet miliard nižším než byl loňský deficit.
19. 1. 2025
Načítání...