Italy děsí skandál s pančováním olivového oleje

Řím/Praha - Extra panenský italský olivový olej už není tak extra. Italští kontroloři totiž zjistili, že až čtyři z pěti prodaných lahví obsahují mnohem levnější a méně kvalitnější olej z oliv vypěstovaných v Řecku, Maroku nebo Tunisku. Italové si přitom na svém oleji velice zakládají. Doma ho má skoro každý. V obchodu s olivovým olejem ročně protočí pět miliard eur.

Italské noviny hovoří o skandálu s náhražkami tradičního olivového oleje jako o „olivové mafii“. „Prostě přidali trochu vysoce kvalitních oliv do těch levných a potom ho označili jako extra panenský - jako olej nejvyšší kvality,“ vysvětlil policista Giuseppe Vadala. Výrobci koupili levné olivy po 20 centech za kilo. Olej z nich pak ale prodávali jako kvalitní italský za čtyři eura. Jenže označení „extra panenský olivový olej“ může používat pouze výrobce, který splňuje přísná pravidla, a to jak při pěstování oliv, tak při jejich lisování.

„Neumíme si představit, jak bychom mohli produkovat olej za méně než 4 eura. Takže je jasné, že jde o podvod,“ tvrdí italský pěstitel oliv Massimo Gargano. Kontrolory na stopu olivové mafie přivedl ale také prudký nárůst dovozu olivového oleje ze zahraničí. Itálie každoročně vyveze 250 tisíc tun oleje. V roce 2010 ale dovoz překvapivě vzrostl o 100 tisíc tun. Kontroloři se proto začali ptát, kde dovezený olej skončil.

V levných olivách odhaleny pesticidy

V olivovém skandálu přitom nejde jen o samotnou kvalitu oleje, ale i o to, že levnější dovážené olivy se často stříkají postřikem, který obsahuje pesticidy. To může mít podle odborníků negativní vliv na lidské zdraví. „Riziko není akutní, to znamená nikdy ty koncentrace nejsou tak vysoké, abychom v reálném životě toto riziko potkali. Pak je tam riziko tzv. chronické, kdy dávky jsou sice nízké, ale když jsou dlouhodobé, tak to z hlediska zdraví není prospěšné,“ upozornila Jana Hajšlová z Vysoké školy chemicko-technologické.

Pančování olivového oleje je pro Italy to samé, jako kdyby v Čechách někdo šidil pivo. Na Apeninském poloostrově ho používají téměř denně. Skandál navíc může výrazně snížit zájem o italský olivový olej v celé Evropě a poškodit už tak těžce zkoušenou italskou ekonomiku. Například do Česka se dováží hned několik značek olivového oleje z Itálie.

Češi se prý dopadů olivového skandálu bát nemusí

Přední prodejci olivového oleje v Česku nicméně tvrdí, že není důvod k obavám. „Produkty, které prodáváme, osobně testujeme. A pokud výrobce má certifikaci a olej nám nechutná, nezdá se nám kvalitní, tak ho neodebíráme,“ podotkla mluvčí Wine Food Market Kateřina Čapounová. Také Státní zemědělská a potravinářská inspekce už o kauze pančovaných olejů ví a v nejbližších dnech připravuje kontroly v českých obchodech.

Itálie je po Španělsku druhým největším výrobcem olivového oleje v Evropě. S olivovou mafií se tak policie potýká poměrně často. A nejde o jediný případ, kdy byly tradiční místní výrobky nelegálně nahrazeny dovozem ze zahraničí. V zemi se prodávala třeba mozzarela ze Spojených států nebo prosciutto z východní Evropy.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Americký soud pozastavil platnost Trumpových takzvaných recipročních cel

Americký federální obchodní soud ve středu pozastavil platnost takzvaných recipročních cel, která prezident Donald Trump začátkem dubna uvalil na řadu zemí světa včetně Evropské unie, informují tiskové agentury. Administrativa šéfa Bílého domu se proti rozhodnutí odvolala.
před 6 mminutami

Trump způsobuje cly chaos, míní Švejnar

Americký prezident Donald Trump pozastavil padesátiprocentní cla na dovoz z Evropy, nejpozději 9. července se uvidí, co bude dál. Způsobuje obrovský chaos tím, že jednoho dne cla uvalí, druhý den je oddálí, pro některé země dá vyšší, pro některé nižší, uvedl v Interview ČT24 ekonom a profesor Kolumbijské univerzity v New Yorku Jan Švejnar. Cla budou mít podle něj velice silný negativní efekt na USA, protože se zvednou ceny a nastane inflace. V tomhle si myslím, že se Trump strašně přepočítává, dodal Švejnar. Pořad moderoval Daniel Takáč.
před 6 hhodinami

Liberty Ostrava chce koupit jediná firma, správce jedná o navýšení ceny

Závaznou nabídku na koupi zkrachovalé huti Liberty Ostrava podala jen společnost SPV Nova Hut. Jejím majitelem je někdejší ministr vnitra Martin Pecina, který deklaruje svou vůli podnik dál provozovat. Nabídnutá částka je ale podle insolvenčního správce Šimona Petáka příliš nízká. Proto chce, aby ji zájemce navýšil, řekl ve středu mluvčí insolvenčního správce Michal Štefl. Výši nabídky neupřesnil. Z jeho vyjádření ale vyplývá, že hrozí i ukončení provozu huti.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Tři dny před termínem není vybraná ani polovina sumy za daň z nemovitosti

Do termínu zaplacení vyměřené daně z nemovitých věcí zbývají už jen necelé tři dny. Na účet Finanční správy ale zatím přišlo jen 43 procent očekávané částky pro letošní rok. Ta se pohybuje kolem 23 miliard korun. Daň vyšší než pět tisíc korun mohou poplatníci uhradit ve dvou splátkách během roku. Více než devadesát procent lidí už daň platí bezhotovostně a dá se očekávat, že toto číslo letos ještě vzroste.
před 9 hhodinami

Podpis dohody k Dukovanům do konce mandátu vlády není jistý, připustil Fiala

Uzavření finální smlouvy o stavbě jaderných bloků v Dukovanech se do konce mandátu současné vlády možná nestihne. Záležet bude na rozhodování soudu. V rozhovoru na Radiožurnálu to v úterý připustil premiér Petr Fiala (ODS). Termín zprovoznění prvního reaktoru v roce 2036 ale podle něj zatím ohrožen není. Místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček označil finále tendru za neskutečnou blamáž a mezinárodní ostudu.
27. 5. 2025Aktualizováno27. 5. 2025

Kupka chce, aby se na železnici stavělo levněji, přizval proto španělské firmy

Česko podle serveru Zdopravy.cz staví úsek vysokorychlostní tratě mezi Brnem a Přerovem za vyšší cenu a uzpůsobený na nižší rychlost než jinde v Evropě. Snížení ceny si ministr dopravy Martin Kupka (ODS) slibuje od projektů PPP, které podle něj do tuzemska přivedou zahraniční kapitál i další nabídky. To dle něj povede k tomu, že se české firmy o zakázky „poperou v ostřejší konkurenci“. V Interview ČT24 Kupka řekl, že kvůli tomu do Česka přizval španělské firmy, aby mohly nastavit vlastní cenovou hladinu. Pořad moderoval Daniel Takáč.
27. 5. 2025

Důvěra v českou ekonomiku roste

Důvěra v českou ekonomiku letos v květnu stoupla oproti dubnu o 4,3 bodu na hodnotu 101 bodů. Důvěra po předchozím dubnovém poklesu rostla jak u podnikatelů, tak u spotřebitelů, hlásí Český statistický úřad (ČSÚ). Celková důvěra v hospodářství se v květnu zvýšila také meziročně, a to o 4,4 bodu. Podle některých analytiků ale nálady podnikatelů a spotřebitelů ovlivňuje hrozba uvalení amerických cel na dovozy z Evropské unie.
26. 5. 2025Aktualizováno26. 5. 2025

Trump souhlasil s odložením zvýšených cel pro EU

Americký prezident Donald Trump souhlasil se lhůtou pro odložení padesátiprocentního cla na dovoz z EU do 9. července, kterou navrhla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Uvedl to na své sociální síti Truth Social. Von der Leyenová v neděli s Trumpem telefonovala. Uvedla, že k dosažení dobré dohody chce EU čas do 9. července.
26. 5. 2025Aktualizováno26. 5. 2025
Načítání...