Milán/Londýn - Itálie dnes na kapitálových trzích prodala další státní dluhopisy, tentokrát se splatností šest měsíců a dva roky. Podařilo se sice umístit celý nabízený objem deset miliard eur (asi 257 miliard Kč), u kratší splatnosti si ale trh řekl o výnos v průměru 6,504 procenta. Ještě asi před měsícem investorům stačil za stejné papíry průměrný roční výnos 3,535 procenta.
Itálie prodala dluhopisy, úroky byly ale nebezpečně vysoké
Ještě hůř dopadla aukce dvouletých bondů v objemu dvou miliard eur (asi 51,4 miliardy korun). Průměrný výnos vzrostl dokonce na rekordních 7,814 procenta, zatímco v minulé srovnatelné aukci zhruba před měsícem průměrný výnos dosáhl 4,628 procenta. „Nacenění je příšerné,“ prohlásil stratég banky ING Padhraic Garvey. „Cíl dnešního pokusu byl udělat práci a oni ji udělali, jenže to je na tom tak to jediné pozitivní,“ dodal.
Šéf německé Bundesbanky Jens Widmann se nicméně nedomnívá, že by vysoké výnosy z dluhopisů mohly Itálii ohrozit, není podle něj třeba mluvit o „konci světa“. Líčit Itálii jako zemi na pokraji bankrotu je podle něj chybné, protože "Italové si s úroky nad sedmi procenty
nějakou dobu poradí".
Výsledek aukce státních dluhopisů přesto svědčí o tom, že nová italská vláda technokratů pod vedením premiéra Maria Montiho má před sebou těžký úkol. Bude muset přesvědčit investory, že má jasnou strategii, jak zemi vyvést z vleklé krize a snížit zadlužení.
Investory zklamala i včerejší schůzka lídrů Německa, Itálie a Francie. Německá kancléřka Angela Merkelová totiž po jednání smetla ze stolu myšlenku vytvoření jednotných evropských dluhopisů. Německo se podobně jako Francie sice staví na stranu posílení fiskální unie v Evropě, avšak to trhy nejspíš jen tak neuklidní. „Přepsání evropských smluv je vždy během na dlouhou trať a Italové potřebují v následujících třech měsících upsat dluhopisy v hodnotě přes 200 miliard eur,“ podotkl hlavní ekonom Poštovní spořitelny Jan Bureš.
Itálie patří mezi nejzadluženější země eurozóny, její dluh vystoupal na 120 procent hrubého domácího produktu. Itálie s krizí intenzivně zápasí od počátku července.