Island schválil zákon o splacení zahraničních dluhů bank

Reykjavík - Islandský parlament dnes schválil zákon, který upravuje splacení dluhu přes pět miliard dolarů (asi 89 miliard Kč) vůči Británii a Nizozemsku. Dluhy vznikly ztrátami vkladů klientů zkrachovalých islandských bank v těchto zemích. Zákon sice přispěje k uvolnění zahraniční pomoci pro islandskou ekonomiku, mezi domácím obyvatelstvem je však vysoce nepopulární a mohl by ohrozit i plány vlády na vstup do Evropské unie.

Parlament schválil vládní návrh, který předpokládá, že oběma zemím budou peníze z vkladů splaceny během 15 let. Poslanci však prosadili dodatek, který omezuje splácení v závislosti na velikosti islandského hrubého domácího produktu. Zákon byl schválen mírně nadpoloviční většinou zákonodárců.

Vláda sjednala s Británií a Nizozemskem dohodu o vkladech v červnu. Zákon označovaný podle názvu inkriminovaných zahraničních účtů „Icesave“ však vzbudil mezi Islanďany velkou nevoli. Převládá strach, že ekonomika stále otřesená těžkou finanční krizí nyní kvůli nutnosti vyplácet velké sumy peněz do zahraničí zcela zbankrotuje.

Islanďané nemohou věřit, že musí platit za chyby soukromých bank na zahraničních trzích, kde je měly kontrolovat tamní vlády, zejména když mnoho z nich krize ožebračila. Zlost mají zvláště na Británii, která loni proti Islandu použila zákon proti terorismu, aby zabavila islandská aktiva, a tím si vynutila splacení vkladů. Islandská vláda tvrdila, že neměla jinou možnost než otázku dluhu takto vyřešit, pokud si chtěla zajistit další finanční pomoc. Hněv Islanďanů však zřejmě jen tak neskončí a předpokládá se, že odpůrci vstupu do EU budou chtít této dohody využít.

Závazky Islandu vznikly kvůli krachu přední islandské banky Landsbankin, která v zahraničí nabízela vysokoúročené účty „Icesave“. Své peníze na těchto účtech v Británii a Nizozemsku ztratilo asi 400 000 vkladatelů. Vlády obou zemí nakonec ztracené peníze vkladatelů pokryly, po Islandu však žádají splacení. Island tak bude muset Británii odevzdat peníze v hodnotě až čtyř procent ročního výkonu své ekonomiky. Nizozemsku do 15 let předá celkovou sumu odpovídající asi dvěma procentům HDP.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Firmy mohou opět získat úvěr se státní zárukou

Malé a střední firmy mohou po téměř dvouleté pauze znovu získat úvěr se státní zárukou. Peníze lze využít na provozní i investiční výdaje. Ministerstvo průmyslu a obchodu na program Národní záruka vyčlenilo 578 milionů korun, což umožní poskytnout až pět miliard. Resort očekává, že si je rozdělí zhruba tisíc podnikatelů. Žádosti přijímá Národní rozvojová banka. Ta v minulosti poskytla záruky v objemu padesáti miliard korun.
před 8 hhodinami

Schillerová chce stihnout legislativu k EET v příštím roce

Nová ministryně financí Alena Schillerová (ANO) již vytvořila na resortu pracovní skupinu pro zavedení elektronické evidence tržeb (EET). Vyjádřila se tak v pořadu Týden v politice moderovaném Martinem Šnajdrem. Součástí připravovaného zákona má být také daňový balíček, který bude mimo jiné obsahovat osvobození spropitného od daní a pojistného, snížení DPH na nealko nápoje ve stravovacích službách nebo studentské a manželské slevy. Podle ministryně je reálné, aby se nezbytné legislativní změny stihly během roku 2026, zpracovaný legislativní text by chtěla mít do konce února, v říjnu by měl navázat pilotní projekt. Schillerová také znovu připustila, že schodek rozpočtu na příští rok by mohl být vyšší, než s jakým počítal návrh připravený předchozím kabinetem Petra Fialy (ODS).
před 15 hhodinami

Německá armáda koupí pistole od České zbrojovky

Česká zbrojovka, výrobce ručních palných zbraní, získala zakázku u německé armády, bundeswehr si vybral její pistoli jako svou novou služební zbraň. Uherskobrodská firma informovala, že zakázku získala v mezinárodním tendru a uspěla před několika globálními konkurenty. Cenu ani rozsah zakázky neuvedla.
19. 12. 2025

Inspekce: Prodej alkoholu nezletilým je na vánočních trzích nejčastějším prohřeškem

Desítky kontrol na vánočních trzích naplánovala před koncem roku Česká obchodní inspekce. Zaměřuje se při nich hlavně na prodej alkoholu nezletilým, který je podle inspektorů nejčastějším problémem, ale i na poctivost stánkařů.
18. 12. 2025

Nebude to hned, ale chceme k tomu směřovat, řekl Mach o vyrovnaném rozpočtu

Vláda hnutí ANO, SPD a Motoristů chce směřovat k vyrovnanému rozpočtu, zdůraznil ve čtvrtečním Interview ČT24 budoucí náměstek na ministerstvu financí Petr Mach (SPD). Cíle lze podle něj navíc dosáhnout bez zvyšování daní.
18. 12. 2025

ČNB ponechala základní úrokovou sazbu beze změny

Bankovní rada České národní banky (ČNB) ponechala základní úrokovou sazbu beze změny na 3,5 procentech. Informoval o tom ředitel odboru komunikace ČNB Jakub Holas. Finanční trh stabilitu úrokových sazeb očekával.
18. 12. 2025Aktualizováno18. 12. 2025

Europoslanci schválili postupný zákaz dovozu ruského plynu

Evropský parlament (EP) ve středu ve Štrasburku schválil zákaz dovozu ruského plynu do Evropy nejpozději do podzimu roku 2027. Nařízení se týká zkapalněného zemního plynu (LNG), jehož dovoz by měl skončit nejpozději k 1. lednu 2027, i dovozu potrubního plynu, kdy je nejzazší termín za určitých podmínek 1. listopadu téhož roku.
17. 12. 2025Aktualizováno17. 12. 2025

Spotřeba uhlí bude letos rekordní, předpovídá agentura IEA

Spotřeba uhlí bude letos opět rekordní, proti loňsku se zvýší o půl procenta a dosáhne 8,85 miliardy tun. Částečně je to způsobeno politikou vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ve svém výhledu o vývoji poptávky po tomto palivu to píše Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Spalování uhlí je přitom jedním z největších zdrojů skleníkových plynů, které významně přispívají ke změně klimatu.
17. 12. 2025
Načítání...