Bankovní rada České národní banky bude pokračovat v režimu devizových intervencí s cílem udržet kurz koruny poblíž hodnoty 27 korun za euro. Zároveň rada ponechala úrokové sazby na historických minimech, informoval mluvčí centrální banky Tomáš Zimmermann.
Intervence pokračují. ČNB drží kurz na 27 korunách za euro
Základní úroková sazba činí 0,05 procenta. Devizové intervence spustila ČNB v listopadu 2013. Již před časem ČNB oznámila, že konec režimu devizových intervencí může přijít na přelomu roků 2016 a 2017. Zároveň ale centrální banka upozornila, že konec intervenčního režimu může zkomplikovat politika Evropské centrální banky. Ta nedávno dál snížila svou depozitní sazbu a prodloužila program nákupů dluhopisů.
Guvernér ovšem v této souvislosti uvedl, že ČNB může ukončit režim devizových intervencí dříve, než ECB ukončí program nákupu dluhopisů. „Náš měnový cyklus není synchronizovaný s ECB,“ uvedl Singer. Zároveň dodal, že konec kurzového závazku nebude znamenat, že by se kurz koruny začal neřízeně pohybovat. „Vždy jsme měli systém řízeného plovoucího kurzu, a i v tomto smyslu i po opuštění závazku zůstává princip zmírňování prudkých pohybů kurzu,“ dodal Singer.
Bankovní rada tak opět zopakovala, že závazek ohledně kurzu koruny považuje za jednostranný. To znamená, že ČNB nepřipustí posílení kurzu na úrovně, které by už nebylo možné interpretovat jako „poblíž hladiny 27 korun za euro“. Takovému posílení ČNB brání automatickými a potenciálně neomezenými intervencemi, tedy prodejem korun a nákupem cizích měn. Při oslabení koruny nad 27 korun za euro ČNB nechá kurz pohybovat podle nabídky a poptávky na devizovém trhu.
Podle dostupných statistik tak celkem za dva roky centrální banka intervenovala za zhruba 390 miliard korun.
Devizové intervence spustila ČNB kvůli obavě z deflace. Na trhu zpočátku centrální banka působila jen několik dnů a nakoupila devizy v hodnotě zhruba 200 miliard korun, tedy asi sedm miliard eur. Následně kurz nad 27 korunami za euro držel trh. Další intervence přišla letos v červenci, kdy ČNB nakoupila více než miliardu eur za zhruba 28 miliard korun. Poté v srpnu nakoupila za zhruba 100 miliard korun a v září za 63 miliard korun. V říjnu banka intervence na trhu neprováděla.
Rizika pro vývoj odhadovaný centrální bankou jsou podle Singera zhruba vyrovnaná. Mezi rizika, která by mohla tlumit růst cen, patří nižší domácí ceny potravin, cenový vývoj v zahraničí včetně poklesu cen ropy. Naopak mezi rizika ve směru růstu cen patří rychlejší než očekávaný růst mezd. Dalším faktorem může být skutečnost, že nedojde k očekávanému poklesu regulovaných cen zemního plynu a elektřiny pro domácnosti v příštím roce.
K poslednímu vývoji ekonomických indikátorů Singer poznamenal, že jejich vývoj ukazuje na pokračující robustní růst české ekonomiky.