Inflace v eurozóně i v celé EU v říjnu zpomalila, nejnižší je na Kypru

Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v eurozóně i v celé Evropské unii v říjnu zpomalilo ve srovnání se zářím o 0,1 procentního bodu. V zemích platících eurem inflace činila 1,4 procenta a v celé Unii 1,7 procenta. Vyplývá to z revidovaných údajů, které zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat.

Ve srovnání s loňským říjnem však inflace výrazně zrychlila. V říjnu 2016 inflace v obou regionech činila 0,5 procenta. K růstu cen v eurozóně nejvíce přispěla doprava, ubytovací služby a ceny mléka, sýra a vajec. Naopak inflaci brzdily ceny v telekomunikacích a za oblečení.

Nejnižší byla inflace na Kypru, kde činila 0,4 procenta. V Irsku, Řecku a Finsku dosáhla 0,5 procenta. Naopak v Litvě činila 4,2 procenta a v Estonsku čtyři procenta. Oproti září se inflace snížila ve 14 zemích EU a zrychlila v devíti. Ve zbývajících se nezměnila.

Dlouhodobým cílem Evropské centrální banky (ECB) je inflace mírně pod dvěma procenty. Banka se snaží růst hospodářství i cen podporovat nízkými úrokovými sazbami a rozsáhlými nákupy dluhopisů. V říjnu ECB učinila první krok ze zrušení mimořádně uvolněné měnové politiky, když oznámila, že od ledna sníží měsíční objem nákupů dluhopisů na 30 miliard eur (767 miliard korun) z nynějších 60 miliard eur. V nákupech ale bude pokračovat nejméně do konce září příštího roku, a pokud si to vyžádá situace, tak ještě déle.

V Česku inflace zrychlila

V Česku naopak v říjnu inflace prudce zrychluje, když se vyšplhala na své pětileté maximum. Spotřebitelské ceny v říjnu meziročně vzrostly o 2,9 procenta, vliv měly na prvním místě ceny potravin, především zelenina, ovoce a vejce. Právě ceny zeleniny přešly z cenového poklesu v růst o 10,4 procenta.

Nejvýraznější nárůst ale stále vykazuje máslo, v říjnu bylo meziročně dražší o 50,7 procenta. Podle analytiků však už další výrazné zdražování nepřijde, inflace tak pravděpodobně dosáhla vrcholu. Růst cen táhly potraviny, máslo zdražilo oproti loňsku o polovinu.