Hušák zůstává v čele Sazky

Praha – Dosavadní šéf největší loterijní společnosti Sazka Aleš Hušák zůstává ve své funkci. Ponechal ho tam insolvenční správce zadlužené firmy Josef Cupka. Hušák ale musí plnit úkoly, které mu Cupka zadá. Dnes večer však ještě Hušák jedná sám za sebe. Do O2 areny, která Sazku uvrhla do problémů, zve na své náklady zaměstnance na jídlo, pití a muziku.

Cupka a Hušák jsou profesionálové a budou spolupracovat

Insolvenční správce dnes odpoledne navštívil Sazku, seznámil se s jejím stavem a poté jednal s Hušákem o dalším postupu. S dosavadním šéfem společnosti se Cupka podle mluvčího Sazky Jana Tuny dohodl na principech spolupráce. Oba se shodli na tom, že jsou profesionály, kteří se při své práci budou vzájemně respektovat.

Hušák zůstává v čele Sazky (zdroj: ČT24)

V dalších krocích bude Cupka zjišťovat míru destrukce Sazky. „Hlavní současnou prioritou správce je zajištění dostatečného množství peněz na běžný provoz firmy, přesvědčit dosavadní odborníky v Sazce, že firma má budoucnost a využít jejich profesionálních znalostí ke stabilizování a postupné obnově standardního fungování loterijní společnosti, a tím získat zpět důvěru sázejících,“ dodala Cupkova mluvčí Lenka Tichá.

„I během konkurzu platí stanovy firmy, podle nich může generálního ředitele odvolat jen valná hromada Sazky,“ řekl Cupka. Na valné hromadě má však největší slovo Český svaz tělesné výchovy (ČSTV), jehož zástupci Hušáka stále podporují. Dnešní valná hromada, která schválila účetní uzávěrku za loňský rok s čistým ziskem 1,4 miliardy korun, o personálních otázkách nejednala. O zaměstnancích Sazky a majetku společnosti však rozhoduje Cupka.

Cupka ustavil tým, který mu s konkurzem pomůže

Mluvčí Sazky Jan Tuna o Hušákovi a Cupkovi:

„Jsou si totiž vědomi, že celý spor o národní loterii je teprve na začátku a do jeho uzavření je pro činnost společnosti a její další budoucnost nezbytná vzájemná spolupráce při každodenních záležitostech týkajících se provozu Sazky. I nadále platí, že se Sazka proti rozhodnutí Městského soudu v Praze odvolá.“

Šéfem Cupkova týmu, který bude pomáhat obnovit provoz Sazky, bude podle Tiché bývalý generální ředitel slovenské Fortuny Marek Biely. V týmu je i bývalý místopředseda představenstva Sazky a prezident Autoklubu ČR Roman Ječmínek, který by měl vysvětlit technické záležitosti, dodala.

Sazku z vedení společnosti podle Tuny ke konci května opouští ředitelka právního odboru Markéta Štěrbová, ředitel dispečinku Pavel Volf a ředitel technické divize Jiří Hosnedl. Nikdo z nich nedostal výpověď, odcházejí prý na základě vlastního rozhodnutí. Celkový počet odcházejících zaměstnanců je podle něj v řádu jednotek procent. Sazka má celkem přes 400 zaměstnanců.

Hájek prý do Sazky vnese rozum

Marek Hájek:

„Do výkonného výboru ČSTV jsem vstoupil s ideou pracovat pro sport. To nemělo se Sazkou nic společného. Nejsem kariérista. Okolnosti, které vyvstaly, jsou realitou a mám jediný cíl - zachránit, co se dá. Šance jsou malé, musíme se snažit udělat maximum, aby se nám podařilo z minima vytěžit maximum.“

V pondělí rezignoval na post místopředsedy představenstva Sazky Tomáš Král, místopředseda ČSTV a šéf hokejového svazu, a jeho místo by měl nahradit Marek Hájek, člen vedení ČSTV a šéf svazu extrémních sportů. „Co změna přinese? Nevím, měla by přinést rozum,“ konstatoval člen výkonného výboru ČSTV Ivo Kaderka. Král byl prý považován za spojence Hušáka, zatímco Hájek patří do opačného tábora a mohl by v představenstvu tlačit na Hušákův odchod z čela Sazky. Představenstvo Sazky má nyní ale jen pět členů. Chybí v něm nejen Král, ale i Ječmínek, kterého odvolala před dvěma týdny na Hušákův popud valná hromada Sazky.

V O2 areně se dnes bude slavit za Hušákovy peníze

Generální ředitel Sazky Hušák na dnešní večer sezval dopisem zaměstnance firmy do O2 areny. „Zvu zaměstnance celého koncernu. Program je poněkud jednodušší na rozdíl od minulých let, ale jídla i pití a muziky bude dost. A až odejdeme, tak odejdeme,“ uvedl podle serveru Novinky.cz Hušák v dopise. Podle mluvčího společnosti Jana Tuny Hušák večírek platí „ze svých osobních zdrojů“.

Sazka se dostala do konkurzu kvůli problémům se splácením výstavby multifunkční haly O2 arena. Oprávnění nakládat s majetkem firmy přešlo na Cupku, který vyzval všechny věřitele firmy, aby do středy podali nabídky na poskytnutí peněz nutných k zajištění chodu společnosti. Již v pondělí večer zaslala loterijní společnost Fortuna oficiální nabídku dvě až 2,5 miliardy korun na získání loterijního byznysu Sazky. Cena by závisela na aktuálním stavu aktiv firmy. „S insolvenčním správcem nabídce intenzívně jednáme, jako jeden z největších věřitelů považujeme zajištění řádného fungování Sazky za prvořadou prioritu,“ uvedl mluvčí PPF Alexej Bechtin.