Francouzům dochází dech, stávky v zemi utichají

Paříž – Všech 12 francouzských rafinerií, které byly v posledních týdnech blokovány, opět funguje. Jejich zaměstnanci se totiž rozhodli obnovit práci. Zásobování benzinem a naftou se tak pomalu obnovuje. Stávky nebo jiné protesty nebyly dopoledne hlášeny ani z jiných francouzských ekonomických sektorů. Vypadá to, že francouzská ekonomika opět začíná fungovat, jak má.

Ve čtvrtek se protestovalo málo, to odborům srazilo vaz

Francouzské odbory se začaly vzdávat poté, co se ve čtvrtek do protestních akcí namířených proti nepopulární důchodové reformě zapojilo mnohem méně lidí než v předchozích dnech. Demonstranti byli nespokojeni především s tím, že věková hranice pro odchod do důchodu se má zvýšit o dva roky. Ve středu však bez ohledu na protesty reformu schválil parlament. Vláda poté vyzvala odbory k respektování vůle zákonodárců.

Telefonát Jana Pokorného (zdroj: ČT24)

Kabinet ale nespokojeným Francouzům podal ruku. Nabídl totiž diskusi o dalších sociálních otázkách, především o zaměstnanosti mladých a starých obyvatel. Některé odbory na návrh již přistoupily, jiné se ještě rozhodují.

představitel jedné ze dvou nejmocnějších odborových centrál v zemi CFDT Mohamed Touis

„Naše odbory nevyhrály, ale ani nic neprohrály. Dokázaly mobilizovat skupiny obyvatel a veřejné mínění proti reformě, kterou považujeme stále za nespravedlivou.“

Odbory mají na vzpouru ještě dva týdny

I přes slábnoucí odpor se ale odbory nevzdávají. Už se nechaly slyšet, že na 6. listopadu chystají další den velkých protestů. Do té doby budou postupovat spíše menšími lokálními akcemi. Příkladem může být dnešní blokáda velkého logistického centra pro kamiony nedaleko Aix-en-Provence na jihu Francie.

Důchodová reforma navíc ještě nevstoupila v platnost. To se stane až 15. listopadu po podepsání prezidentem. Do té doby tedy ještě nespokojení Francouzi mají čas ukázat vládě svoji nespokojenost. Dráždí je především to, že vláda, a především prezident Nicolas Sarkozy, s odbory vůbec nekomunikují. Socialistická opozice celou věc také zdržuje. Dává totiž reformu ještě k posouzení ústavní radě, což je francouzská obdoba českého Ústavního soudu. Rada má rozhodnout, zda je zákon v souladu s ústavou.

Francouzi už dokázali, že protestovat umějí

Kromě organizace několika dní celostátních stávek a demonstrací vyzvaly odbory v polovině října ke stávkám a blokování skladů pohonných hmot, což takřka ochromilo francouzské hospodářství. Nedostatek pohonných hmot vyvolal finanční ztráty v řadě odvětví. Již ve čtvrtek mělo ale podle úřadů dostatek benzinu a nafty 85 procent čerpacích stanic.

Stávky ustávají, obyvatelé Toulouse už se netopí v odpadcích

Právě potíže s nedostatkem pohonných hmot umocňovaly několikatýdenní stávky na železnici, které podle všeho dnes již také ustaly. Ukončení stávek bylo hlášeno i z dalších sektorů a míst. Do práce se například vrátili po desítce dní popeláři v Toulouse na jihozápadě země.

Většina Francouzů podle průzkumů pokládá podobu důchodové reformy za nespravedlivou a podporovala protesty, ale současně krok vlády považuje za nezbytný. Kabinet při prosazování reformy varoval, že v důsledku stárnutí obyvatel a prohlubování státního deficitu by v příštích letech hrozilo zhroucení důchodového systému.