Finanční problémy Řecka jsou i problémem eurozóny

Atény - Podle řeckého ministra financí Jorgose Papakonstantina je problém předlužených veřejných financí Řecka zároveň problémem celé eurozóny. Ministr tuto tezi prohlásil na dnešní ekonomické konferenci v Aténách. Na řadě jsou podle něj Španělsko a Portugalsko. Jedním z možných řešení fiskální krize by mohly být společné emise státních dluhopisů zemí eurozóny, uvedl Papakonstantinu.

Evropskými finančními trhy a kurzem eura začal na konci loňského roku otřásat prudký růst řeckého rozpočtového deficitu a státního dluhu na těžko udržitelné úrovně. Poté začaly trhy spekulovat o odpadnutí Řecka z eurozóny a o nutnosti finanční sanace země jejími partnery. Finanční záchranu Evropská unie vylučuje a požaduje po Aténách razantní úspory. Návrhy na emise společných eurobondů ovšem odmítá řada zemí v čele s Německem.

Jorgos Papakonstantinu, řecký ministr financí

„Po Řecku jsou na řadě další země jako Španělsko a Portugalsko. Proto je problém Řecka i přes řecké zvláštnosti také problémem eurozóny.“

Podle řeckého premiéra Jorgos e Papandrea, který vyhrál říjnové volby se sliby zdanit bohaté a dávat více chudým, je země obětí bezprecedentního spekulativního útoku. Kvůli prudkému poklesu cen řeckých vládních dluhopisů se náklady země na nové výpůjčky drasticky zvýšily. „Země nemůže být ponechána na milost věřitelů a trhů,“ uvedl Papandreu. Dodal, že vysoká přirážka mezi výnosy řeckých a německých státních dluhopisů je zcela neodůvodněná a dusí ekonomiku. Výnosová přirážka dnes dosáhla téměř 3,5 procentního bodu proti 3,27 bodu v pondělí.

Další na řadě - Portugalsko, Itálie a Španělsko

Právě finanční problémy Řecka se staly zdrojem obav, že se nákaza bude šířit do dalších zemí eurozóny, které patří ke slabším článkům celého měnového bloku. Obavy budí zejména rovněž vysoce zadlužené jihoevropské země, mezi které patří Portugalsko, Itálie a Španělsko.

Také portugalský člen bankovní rady Evropské centrální banky Vitor Constancio dnes vyjádřil Obavy z hospodářského vývoje Portugalska. Podle něj se ekonomika země nachází „ve vážné a složité chvíli“. Prudce klesaly rovněž ceny portugalských dluhopisů v posledních týdnech po propuknutí řecké krize.

Itálie
Zdroj: ČT24/Wikipedia.org

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

EK by mohla brzy představit zmírnění zákazu spalovacích motorů, píše Reuters

Evropská komise by mohla 16. prosince zveřejnit balíček opatření na podporu automobilového průmyslu, uvedla agentura Reuters s odvoláním na informované zdroje. Jeho součástí by měla být i mírnější verze plánovaného zákazu spalovacích motorů od roku 2035.
před 1 hhodinou

Lyžování v Itálii se tuto zimu kvůli olympiádě citelně prodraží

V tuzemsku roste zájem o lyžování v Alpách. Letos se tam chystá o desetinu Čechů víc než loni, vyplývá z dat cestovních kanceláří a rezervačních platforem. Tuto sezonu si ale lyžaři budou muset připlatit. V době zimní olympiády, která v Itálii začíná 6. února, se v tamních střediscích zvýší ceny až na pětinásobky. Kvůli tomu se zvedá zájem i o menší lyžařské areály – a to i v sousedním Rakousku nebo ve Francii.
před 3 hhodinami

Čeští vědci by si měli více věřit, zaznělo v Událostech, komentářích z ekonomiky

České start-upy i zavedené společnosti vyvíjejí špičkové technologie, se kterými jsou úspěšné v tuzemsku i na mezinárodním poli. Stát se je snaží motivovat přímo prostřednictvím různých dotací, ale i nepřímo skrze daňové odpočty na výzkum a vývoj. Navzdory tomu se česká ekonomika v takzvaném indexu inovativnosti spíše propadá. O příčinách poklesu a možnostech zlepšení v Událostech, komentářích z ekonomiky debatovali výzkumnice z Technické univerzity Liberec Markéta Hujerová, výkonná ředitelka Czechitas Senta Čermáková a hlavní ekonom ČSOB Jan Bureš. Debatou provázely Vanda Kofroňová a Tereza Gleichová.
před 4 hhodinami

Šest zemí včetně Česka vyzývá EU k zachování hybridních aut po roce 2035

Představitelé Itálie, České republiky, Slovenska, Polska, Maďarska a Bulharska vyzývají Evropskou unii, aby od roku 2035 nezakazovala hybridní automobily. Požadují rovněž zařazení biopaliv mezi paliva s nulovými emisemi. Informovala o tom v pátek agentura ANSA s odvoláním na dopis, který podle ní podepsal mimo jiné český premiér v demisi Petr Fiala (ODS).
5. 12. 2025

ČSÚ: Maloobchodní tržby v Česku v říjnu meziročně stouply o 2,8 procenta

Maloobchodní tržby v Česku v říjnu opět meziročně vzrostly, bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel se zvýšily o 2,8 procenta. V září to bylo po revizi rovněž o 2,8 procenta. Meziměsíčně tržby v říjnu stouply o 0,4 procenta. Data na svém webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
5. 12. 2025

Netflix se dohodl na převzetí části Warner Bros. Discovery za 72 miliard dolarů

Americký provozovatel streamovací platformy Netflix se domluvil na převzetí části mediální skupiny Warner Bros. Discovery za 72 miliard dolarů (asi 1,5 bilionu korun). Společnost to oznámila v tiskové zprávě. Netflix podle dohody získá filmová studia Warner Bros. a také streamingovou divizi, včetně konkurenční platformy HBO Max.
5. 12. 2025Aktualizováno5. 12. 2025

Němečtí poslanci schválili důchodový balík

Německý Spolkový sněm navzdory odporu části koaličních poslanců schválil vládní důchodový balík. Spor o něj v posledních týdnech vyvolal krizi ve vládě kancléře Friedricha Merze (CDU). Postavila se proti němu totiž část mladých poslanců vládní konzervativní unie CDU/CSU, podle kterých představují některá opatření balíku příliš velkou zátěž pro státní rozpočet a mladou generaci. Návrh nakonec prošel pohodlnou většinou hlasů, hlasovalo proti němu jen sedm vládních poslanců.
5. 12. 2025Aktualizováno5. 12. 2025

ČSÚ: Maloobchodní tržby v Česku v říjnu meziročně stouply o 2,8 procenta

Maloobchodní tržby v Česku v říjnu opět meziročně vzrostly, bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel se zvýšily o 2,8 procenta. V září to bylo po revizi rovněž o 2,8 procenta. Meziměsíčně tržby v říjnu stouply o 0,4 procenta. Data na svém webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
5. 12. 2025
Načítání...