Finanční krize se přelévá do dalších sektorů, Škoda Auto kvůli ní omezí výrobu

Mladá Boleslav/Praha - Z výrobní linky největší české automobilky Škoda Auto sjede méně aut, než se původně plánovalo. Omezení se dotkne všech provozů s výjimkou výroby nového superbu. Automobilka tímto krokem reaguje na krizi světového finančního sektoru. Bankrot zároveň vyhlásila společnost Bohemia Crystalex Trading (BCT). Česko tak pociťuje první dopady světové ekonomické krize.

„Důsledky finanční krize zanechávají na evropském trhu negativní stopy. Jako největší exportér v Česku se nebudeme moci těmto negativním vlivům, navíc posíleným silnou korunou, vyhnout. Proto reagujeme omezením výroby,“ vysvětlil mluvčí firmy Škoda Auto Jaroslav Černý.

Omezení výroby bude zatím podle dohody vedení automobilky s odbory pouze dvoudenní. Provoz v automobilce zasáhne v pátek 26. září a 31. října. Celkem se vyrobí zhruba o 2500 aut méně.

V obou dnech se v továrně zcela zastaví výroba všech modelů kromě nového superbu. Kolika lidí se omezení provozu dotkne, zatím není jasné. „Bude se to posuzovat případ od případu. Někdo třeba nebude moci pracovat vůbec, protože mu nepojede výrobní linka, někteří však budou třeba ve skladech nebo jinde,“ uzavřel Černý.

Krize zřejmě zhorší již tak těžkou situaci českých průmyslníků

Hospodářská komora se domnívá, že finanční krize putující světem způsobí další komplikace průmyslovým podnikům, zejména textilkám, obuvníkům a sklárnám, na které již v uplynulých měsících těžce doléhalo zdražování energií, požadavky na růst platů a silná koruna. „V krajních případech to může vést i k jejich krachu a ukončení činnosti,“ obává se důsledků další rány prezident hospodářské komory Petr Kužel.

Jeho slova se rychle potvrzují. Městský soud v Praze dnes totiž zahájil na žádost vedení společnosti Bohemia Crystalex Trading (BCT) insolvenční řízení. Kvůli dluhům už minulý týden ČEZ na hodinu zastavil všem podnikům BCT dodávky elektrické energie. Podle mluvčího Karla Samce chybí skupině provozní kapitál. Do problémů ji dostala silná koruna, která loni a letos připravila skupinu o miliardu na tržbách. „Kvůli krizi na finančních trzích se navíc nepodařilo restrukturalizovat zhruba čtyřmiliardový úvěr ani dohodnout vstup silného investora,“ dodal Samec.

Problémy finančního sektoru trápí svět již více než rok. Po zdánlivém uklidnění situace v průběhu letošního léta přišel další propad minulý týden, kdy ohlásilo vážné finanční problémy několik velkých amerických bank a akciové trhy zahájily strmý pokles.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Dřevostavby bude možné stavět vyšší

Až osm podlaží místo čtyř budou moct mít dřevostavby od 1. srpna. Začne platit nová norma, která umožní stavět čistě dřevěné domy do osmnácti metrů a do dvaceti dvou a půl metru s nehořlavou, třeba železobetonovou spodní částí. Teď směly dřevostavby být maximálně dvanáctimetrové. Úprava normy by měla zrychlit výstavbu u bytových nebo kancelářských staveb.
před 2 hhodinami

Evropská protiopatření by Američany určitě bolela, míní Horská

„Je to zhruba jedna pětina celkového exportu zboží do Ameriky. (...) Není to malá částka a je to něco, co by určitě američtí spotřebitelé pocítili a bolelo by je to,“ řekla v Interview ČT24 s moderátorem Danielem Takáčem poradkyně premiéra Petra Fialy (ODS) a hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská v souvislosti s předschváleným protiopatřením na americké zboží v hodnotě 93 miliard eur (2,3 bilionu korun). Opatření vejdou v platnost v případě, že se USA a EU nedohodnou, jednání s americkou administrativou ale dosud neskončila.
před 13 hhodinami

Deště dál komplikují žně. Regenerativní pole zkouší vyzrát na klima

Časté přeháňky i vytrvalejší deště v posledních dnech komplikují farmářům sklizeň obilí a řepky. Na jižní Moravě je zatím sklizena jen zhruba třetina ploch. Každý další déšť navíc snižuje kvalitu obilí. V celém Česku zemědělci zatím sklidili necelých třináct procent jimi osetých polí, zlomek proti loňsku. Farmáři na Královéhradecku se na klimatickou změnu snaží vyzrát. Regenerativní pole se zaměřují na obnovu a oživení půdy.
před 13 hhodinami

Vyrovnejte obchodní deficit, můžeme omezit dovoz, pohrozila v Pekingu šéfka EK

Unijní představitelé během čtvrtečního summitu s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem vyzvali k vyváženějším obchodním vztahům. Jestliže Peking situaci nevyváží, tak Evropská unie může snížit svou míru otevřenosti vůči čínskému dovozu, naznačila šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. K zachování spolupráce a otevřenosti vyzval také čínský prezident Si Ťin-pching. Evropská delegace jednala i s čínským premiérem Li Čchiangem.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Pražská burza poprvé ve své historii zavřela nad hranicí 2200 bodů

Pražská burza ve čtvrtek poprvé ve své historii zavřela nad hranicí 2200 bodů. Index PX posílil o 0,46 procenta na 2202,81 bodu a zhruba o deset bodů tak vylepšil své dosavadní maximum z 21. května letošního roku. K růstu mu pomohly především akcie Erste Bank, které přidaly více než tři procenta. Vyplývá to z údajů burzovního webu.
před 14 hhodinami

KHNP představila firmám podmínky pro zapojení do dostavby Dukovan

Přípravy stavby nových jaderných bloků v Dukovanech pokračují podle plánu, nadále platí i závazek šedesátiprocentního postupného zapojení českých firem do projektu, uvedl na semináři korejské společnosti KHNP v Praze ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN). Korejci při semináři představili zástupcům téměř stovky tuzemských firem podmínky pro zapojení do výstavby. České firmy zajistí práce na geologickém průzkumu, který v Dukovanech začne v příštím týdnu.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Bez dohody uvalí EU na USA cla ve výši 93 miliard eur, schválily unijní státy

Zástupci členských států EU podpořili protiopatření na americké zboží v hodnotě 93 miliard eur (2,3 bilionu korun). Odvetná cla by mohla být uvalena, jestliže se Unii nepodaří dosáhnout obchodní dohody s USA. Jednání s americkou administrativou dosud neskončila, v případě jejich neúspěchu zavedou Spojené státy od 1. srpna třicetiprocentní cla na zboží z EU. Protiopatření ze strany Unie by pak měla začít platit zčásti od 7. srpna, zčásti o měsíc později.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

Vyšší mýto dle Mátla zaplatí dva kilometry nové dálnice. Pocítí to zákazníci, varují dopravci

Vláda schválila zvýšení mýtných poplatků pro nákladní auta od začátku příštího roku. Náklady se promítnou do cen, varoval v Událostech, komentářích prezident Sdružení automobilových dopravců Česmad Bohemia Josef Melzer. Šéf Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Radek Mátl řekl, že jde o určité navýšení rozpočtu, ale už nyní se podle něj staví dálnice rychleji než v přechozích letech.
před 21 hhodinami
Načítání...