Farmáře v okolí najde web i „chytrá aplikace“

Praha - V Česku přibývá různých webů a mobilních aplikací, které informují o nejbližších farmách nabízejících k prodeji vlastí výpěstky či výrobky. Nově je například majitelům chytrých telefonů s operačním systémem Android k dispozici aplikace, která pomůže najít domácí farmy v okolí. Navazuje tak na webové stránky ceskebiopotraviny.cz obsahující kontakty na zhruba čtyři stovky drobných zemědělců. Zájemcům o tyto produkty pomáhá také například projekt Cesta vejce k vám nebo služba Najdi si svého farmáře.

Nová mobilní aplikace vznikla v rámci ekologického Hnutí Duha. Zájemci ji naleznou v mobilním obchodě Google Play. Po vyhledání aktuální polohy uživatele se na mapě zobrazí všichni nejbližší prodejci nebo jen ti, kteří nabízejí požadovaný produkt.

„Díky naší mobilní aplikaci adresáře farmářů a novému spotřebitelskému webu může být pro každého zase o kousek snazší žít zdravěji a šetrněji k přírodě. Svého nejbližšího místního farmáře si od nynějška můžete najít kdykoli a kdekoli,“ říká Klára Havlová z Hnutí Duha.

Adresář nenabízí kontakty pouze na biofarmy, ale i na statky nehospodařící v systému ekologického zemědělství. Jedná se však o menší farmáře, kteří hospodaří odpovědně k přírodě a nabízejí své produkty jak přímo ze dvora, tak pravidelně ve městě na trzích či prostřednictvím takzvaných bedýnkových systémů.

Na stránkách projektu Cesta vejce k vám si lidé mohou najít nejbližšího chovatele slepic prodávajcí domácí vejce. Jejich cena se pohybuje mezi třemi až čtyřmi korunami. Chuť je podle chovatelů s těmi z obchodu nesrovnatelná.

Chytré telefony najdou farmáře z okolí (zdroj: ČT24)

Jak nakupovat místní potraviny a celkově „ozelenit“ svůj životní styl, zjistí spotřebitelé také na nověm webu hnutí www.spotrebitel.hnutiduha.cz. Nový web podle Havlové nabízí informace o tom, jak celkově zlepšit svůj životní styl tak, aby byl šetrnější k přírodě i peněžence. „Žít zdravě a odpovědně je totiž mnohem snazší, než si většinou lidé myslí. Šetří to zdraví, nervy, peníze - a samozřejmě i přírodu,“ podotkla.

Odborníci se shodují, že mezi hlavní důvody pro preferenci lokálních potravin patří jejich větší čerstvost oproti produktům dováženým z daleka. Například ovoce nebo zelenina se kvůli následné přepravě sklízejí v nezralém stavu a chemicky se ošetřují. Z chuťového i zdravotního hlediska proto podle expertů za místními výpěstky zaostávají.

Nákupem regionálních potravin podpoří lidé potravináře a zemědělce ze svého okolí, což může pozitivně ovlivňovat zaměstnanost v kraji. Nezanedbatelné je i ekologické hledisko, protože doprava zboží na velké vzdálenosti zatěžuje životní prostředí.