Praha – Exekuční nálepka zůstávala na 136 tuzemských hradech a zámcích kvůli neschopnosti pravomocného soudu své rozhodnutí naplnit, jak přiznal České televizi až po uveřejnění článku v Lidových novinách. Přitom již půl roku existuje rozhodnutí, které tento stav ruší, jenže i po měsících byla exekuce v katastru stále zapsána. Soud už našel vinice. Jde o dvě pracovnice obvodního soudu pro Prahu 1. Jedna dostane výpověď z práce, druhé sebere soud osobní ohodnocení. Exekuce již neplatí, byla zjednána náprava a příslušná soudkyně vydala rozhodnutí a exekuci zastavila.
Exekuce zrušena, Karlštejn i Hluboká mají zase čistý štít
Nejvýznamnější české hrady a zámky byly dlouho v exekuci. V katastru mělo tento cejch přiřazeno celkem 136 významných památek, mezi nimi například Karlštejn, Hluboká, unikátní Lednicko-valtický areál nebo zámek v Českém Krumlově, který spadá do světového kulturního dědictví UNESCO. Do exekuce se nejcennější české památky dostaly v březnu 2009 a mohl za to spor Národního památkového ústavu se soukromou firmou Protocol Service.
Tento poměrně běžný spor o pronájem zahrad Pražského hradu společnosti Protocol Service, který se vleče už od roku 2006 způsobil památkářům značné komplikace. Památkáři soudně žádali o vyklizení prostor od této společnosti. „Celou dobu to leželo na soudu pro Prahu 1 a nikdo s tím nic nedělal,“ uvedla právnička Národního památkového ústavu Sylva Podroužková.
Až v březnu 2009 vydal soud předběžné opatření, na základě kterého nemohou památkáři s Ledeburskou zahradou nakládat. Protocol Service na to zareagovala tím, že požádala o vymožení tohoto verdiktu exekucí. „Soud jí vyhověl a rozhodl, že se bude exekucí zabývat. Následně bylo na veškerém majetku Národního památkového ústavu vyznačeno nařízení exekuce,“ vysvětlila Podroužková. Soudní exekutor totiž nemá jak ovlivnit to, aby se zmíněný zápis objevil např. pouze u jedné nemovitosti.
Výběr památek v exekuci:
- Hrad Bezděz
- Hrad Bouzov
- Zámek Červená Lhota
- Hrad a zámek Český Krumlov (UNESCO)
- Zámek Duchcov
- Zámek Hluboká nad Vltavou
- Lednicko-valtický areál (UNESCO)
- Hrad Karlštejn
- Zámek Konopiště
- Hrad Křivoklát
- Zámek Litomyšl (UNESCO)
Exekuce památkářům způsobila problémy při získávání dotací
I když nehrozilo, že by stát o významné památky přišel, památkářům exekuce přesto život značně komplikovala. Kvůli ní měli totiž problém dostat dotace na opravy a provoz hradů a zámků, které ročně čítají stamiliony korun.
„V rámci všech dotačních titulů je jako jedna z podmínek uváděn doklad o tom, že majetek není exekuován,“ vysvětlila generální ředitelka památkového ústavu Naděžda Goryczková. Institucím, které dotace rozdělují, museli památkáři složitě vysvětlovat, že plomby na majetku jsou jen dočasné.
Firma, která se s památkáři soudí, původně vůbec nepočítala, že se její návrh může dotknout třeba i Lednicko-valtického areálu na jihu Moravy.