Eurokomisařka: Obchodní dohodu s USA musíme stihnout ještě za Obamy

Praha - Vyjednávání dohody o volném obchodu (TTIP) mezi Evropskou unií a USA by mělo být hotové předtím, než prezident Barack Obama odejde z funkce, tedy do ledna 2017. Prohlásila to eurokomisařka pro obchodní politiku Cecilie Malmströmová po setkání s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD).

Česká vláda podle Sobotky očekává od uzavření dohody pozitivní dopady. „Slibujeme si od ní otevření možností z hlediska přístupu na trh v USA, zejména pro naše malé a střední firmy, protože pokud zmizí celní a administrativní bariéry, tak to bude znamenat odstranění těch překážek, které nyní malé firmy zdolávají jen těžko,“ konstatoval ministerský předseda.

„Současně ale platí, že chceme, aby vyjednávání byla vedena tak, aby nebyly opomenuty sociální, ekologické a kulturní aspekty, které s uzavřením smlouvy TTIP souvisí,“ zdůraznil Sobotka. Uvítal proto, že Brusel pokročil ve zveřejňování informací ohledně TTIP, stejně jako americká strana, která na své ambasádě v Praze umožnuje zájemcům přístup k dokumentaci. „Transparentnost je důležitá, aby s procesem nesouhlasily jen vlády, ale i občané.“

Také eurokomisařka je přesvědčena, že TTIP otevře nové příležitosti pro české firmy. „Tím, že se odstraní různé tarify, bude jednodušší přistupovat na nový trh, například pro tradiční české výrobky, jako je české sklo. Bude také dobré, že se nebudou zdvojovat jako dosud standardy a bude odstraněna administrativní duplicita,“ vysvětlila Malmströmová. Ujistila, že v souvislosti se zaváděním dohody nedojde k obávanému snižování standardů, například v oblasti zdravotnictví, ochrany přírody či spotřebitele.

„Dál bráníme naše bezpečnostní principy, nepovolíme žádné hovězí s hormony ani geneticky modifikované plodiny.“

Přečtěte si exkluzivní rozhovor, který dala eurokomisařka Malmströmová České televizi.

Členka Evropské komise nicméně přiznala, že jen velmi malá část dohody se nachází v takzvané konsolidované verzi, tedy ve verzi odsouhlasené oběma stranami. „Zatím vyjednáváme dva roky a zabýváme se zejména technickými otázkami. Věříme, že na podzim budeme schopni postoupit do další fáze vyjednávání, ve které se právě tento konsolidovaný text bude vytvářet.“

Zájmy Česka: zrušení cel a přístup k veřejným zakázkám

Česko v rámci vyjednávání dohody o volném obchodu mezi EU a USA podporuje hlavně kompletní zrušení cel na průmyslové výrobky. Největší přínos má mít dohoda označovaná jako Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP) pro tuzemský automobilový průmysl, strojírenský průmysl, farmacii a firmy podnikající ve zdravotnické technice.

„Přestože celní tarify jsou v průměru tři až čtyři procenta, v sektorech klíčových pro Česko, jako jsou automobilový průmysl, strojírenství, sklo, tam tarify dosahují 15 až 20 procent. Je to tedy věc, která se bude citlivě promítat do rozšíření možnosti obchodu s USA,“ uvedl náměstek ministra průmyslu Vladimír Bärtl. Zrušení cel by pocítili i spotřebitelé. Třeba u amerických oděvů nebo obuvi by při nákupu přes internet zaplatili zhruba o desetinu méně.

Protesty proti TTIP
Zdroj: ČT24/ČTK/DPA/Stefan Puchner

„Ale vůbec nejdůležitější je otázka veřejných zakázek, aby se k nim české firmy dostaly, protože dosud tomu brání americký zákon, který omezuje přístup subjektů z jiných zemí. Byli bychom taky rádi, kdyby to zahrnovalo i oblast energie a surovin, která by měla vést k uvolnění přístupu k energetickým zdrojům a vytvářet tlak na snižování cen,“ doplnil ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD).

Některé sektory v české ekonomice podle ministerstva nicméně potřebují více času na to, aby se připravily na americkou konkurenci. Jedná se zejména o energeticky náročná odvětví jako třeba chemický průmysl. „Tady budeme spolu s dalšími členskými zeměmi trvat na co nejdelších přechodných obdobích,“ ujistil náměstek Bärtl. V části dohody, která se týká práva a duševního vlastnictví, Česká republika prosazuje ochranu zeměpisného označení pro České pivo, Českobudějovické pivo a jeho varianty a Žatecký chmel.

Eurokomisařka také o transatlantické dohodě diskutovala s veřejností na Karlově univerzitě. Podívejte se ZDE na záznam její přednášky.

S některými obory opatrně, radí podnikatelé

Svaz průmyslu a dopravy i Hospodářská komora sice podporují přijetí dohody o transatlantickém obchodu, ale žádají, aby se k vybraným oblastem, jako jsou zemědělství a potravinářství, při vyjednávání přistupovalo opatrně. Podle europoslankyně Dity Charanzové (za ANO), která je zpravodajkou pro TTIP, bude právě zemědělství pro Evropu nejtěžší oblastí k nalezení kompromisu (Spojené státy to mají obdobně se zmíněnými veřejnými zakázkami).

O TTIP diskutují zástupci Evropské komise s americkou stranou od loňského roku. Smlouva by měla odstranit zbývající překážky v obchodování mezi oběma stranami Atlantiku a vytvořit největší zónu volného obchodu na světě. Její zastánci tvrdí, že oběma stranám přinese zrychlení hospodářského růstu a miliony pracovních míst (už teď tvoří byznys mezi Evropskou unií a Spojenými státy skoro třetinu světového obchodu).

Proti dohodě mají však námitky některé země osmadvacítky a řada aktivistů i lobbistických skupin. Kritici tvrdí, že Evropa bude v zájmu smluv muset ustoupit ze svých standardů chránících spotřebitele, životní prostředí nebo sociální výdobytky. Toho se obávají třeba odboráři. „Amerika má daleko tvrdší postoje vůči zaměstnancům než Evropská unie. Americké firmy budou jednoznačně tlačit k tomu, aby Evropa rozvolnila pracovní trh,“ varoval předseda Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek. Podle odpůrců tak smlouva omezí demokratická práva Evropanů a koncerny budou mít ještě větší vliv na vznik zákonů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Na nepedagogy a neinvestiční výdaje dostanou obce a kraje jedenáct miliard

Na financování nepedagogických pracovníků a na takzvané ostatní neinvestiční výdaje dostanou obce a kraje letos jedenáct miliard korun. Peníze, které by za třetinu roku vydával na placení nepedagogů stát, převede v plné výši do rozpočtů měst, obcí a krajů. Po jednání vlády to řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Zřizovatelé by měli nepedagogy, například školníky, uklízečky či kuchařky, platit od září 2025. Záměr převést financování na zřizovatele kritizovaly v minulém týdnu školské odbory, proti se postavilo dříve i Sdružení místních samospráv.
před 23 mminutami

Opozice předvede obstrukční kolečko, ale projde to, říká k hádkám o platy expert

Pokud by prošel koaliční návrh na růst platů ústavních činitelů o téměř sedm procent, soudcům by platy reálně klesly, míní prezident Soudcovské unie ČR Libor Vávra. Přesto by výpočet výdělků politiků od těch soudcovských neodděloval. Jiní hosté ve vysílání ČT24 naopak o této možnosti hovořili. Politický analytik Lukáš Jelínek se například domnívá, že některý z návrhů navzdory „povinnému obstrukčnímu kolečku“ opozice nakonec projde.
15:44Aktualizovánopřed 31 mminutami

Omezení vývozu čipů z USA není definitivní, věří české úřady

Iniciativa aktuální americké administrativy k omezení vývozu čipů pro umělou inteligenci (AI) podle premiéra Petra Fialy (ODS) nepřináší nic definitivního. Také podle ministerstva zahraničí je nařízení teprve ve fázi připomínek a schvalování. Regulace bude předmětem politických jednání vysokých českých představitelů ve Washingtonu v následujících týdnech, sdělil mluvčí ministerstva Daniel Drake. Ve středu USA zpřísnily i omezení týkající se pokročilých počítačových polovodičů.
14:25Aktualizovánopřed 38 mminutami

Banky poskytly loni hypotéky za 275 miliard

Banky a stavební spořitelny poskytly loni hypoteční úvěry za 275 miliard korun, což je meziroční nárůst o 83 procent. Nové úvěry bez refinancování stouply stejným tempem na 228 miliard korun. Úrokové sazby v prosinci pokračovaly v poklesu a snížily se z 4,85 na 4,80 procenta, vyplývá ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a stavební spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
06:27Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Zájem o domácí fotovoltaiky opadl téměř o polovinu

Zájem domácností o fotovoltaiku loni propadl. Snížil se zhruba na polovinu. I proto, že klesly i ceny elektřiny a dotace. Ani letos sektor nečeká lepší výsledky, stát chce podporu opět omezit. Přibývá ale firemních instalací i větších solárních parků. Česko by tak mohlo splnit plány na podíl elektřiny ze slunce.
před 11 hhodinami

Bloomberg: USA omezí vývoz AI čipů, Česko má být v druhořadé skupině s Afrikou

Spojené státy možná už od pátku omezí vývoz čipů v oblasti umělé inteligence (AI), aby tato vysoce pokročilá technologie zůstala mimo dosah Ruska a Číny. V úterý o tom informovala agentura Bloomberg. Regulace se bude týkat i České republiky, zatímco například západní část Evropské unie bude mít podmínky volnější, což kritizovala Evropská komise. Největší omezení se budou týkat Ruska, Číny nebo Íránu s Venezuelou.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Na železnici se rekordně modernizovalo

České dráhy loni rekordně modernizovaly a zprovoznily skoro sto padesát nových vlaků a lokomotiv. Slibují větší komfort při cestování po železnici. Letos chtějí nasadit další na dálkové i regionální spoje. Budou taky testovat rychlejší připojení k internetu. Miliardy korun do nových souprav a lepšího vybavení investují kromě státní společnosti i soukromí dopravci.
před 21 hhodinami

Česko zvládne při výpadcích ruské ropy přejít na zásobování západní cestou

Česká republika je nově připravená přejít v případě výpadků ruské ropy z ropovodu Družba na plné zásobování západní cestou ropovody TAL a IKL. Řekli to premiér Petr Fiala (ODS) a generální ředitel Mero ČR Jaroslav Pantůček v Centrálním tankovišti ropy Nelahozeves. Nadále platí, že se má Česko od ruské ropy odstřihnout v polovině letošního roku, jak vláda oznámila loni v červnu.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami
Načítání...