Euro je blízko nadhodnocení, zpevňování může podkopat unijní růst

Varšava - Podle ekonoma Mezinárodního měnového fondu Base Bakkera se v současnosti kurz eura pohybuje těsně pod nadhodnocenou úrovní. Navíc jeho další zpevňování by mohlo podkopat ekonomický růst v eurozóně. Euro dnes vystoupilo na hodnotu 1,4080 USD a na počátku října se dostal až na 1,4161 USD, což bylo maximum za osm a půl roku. Šéf francouzské centrální banky Christian Noyer minulý týden prohlásil, že označovat kurz eura za nadhodnocený je přílišným zjednodušením.

„Euro je na úrovni, kterou označujeme jako blízko nadhodnocení. Silnější euro znamená pomalejší ekonomický růst v eurozóně. Kdyby mělo dojít k dalšímu zhodnocování, byl by dopad větší, komentovat každodenní změny kurzu je však obtížné,“ uvedl dnes na tiskové konferenci ve Varšavě Bakker.

ekonom MMF Bas Bakker

„Za jinak nezměněných podmínek platí, že čím bude euro silnější, tím bude růst exportu nižší. Kurz eura je však samozřejmě jen jedním z faktorů a záleží i na tom, co se děje s globálním růstem a s oživováním americké ekonomiky.“

Za silným růstem eura v poslední době stojí i signály Evropské centrální banky, která je ochotna začít eliminovat měnovou stimulaci ekonomiky a normalizovat měnovou politiku. Naopak americká měna výrazně slábne, jelikož americká centrální banka má naproti tomu v úmyslu svou měnovou politiku v reakci na slábnutí ekonomiky dál uvolnit. Dnešní pokles dolaru byl reakcí na víkendové zasedání ministrů financí skupiny G20, které v oblasti korekce nynějšího směřování kurzů nedošlo ke shodě.