Důvěra v českou ekonomiku je nejsilnější od června 2008

Důvěra v českou ekonomiku v lednu stoupla a je nejsilnější od června 2008. Spotřebitelé byli ještě o něco optimističtější než podnikatelé. Mezi podnikateli se důvěra zvýšila v průmyslu, stavebnictví i obchodě, ve vybraných odvětvích služeb stoupla jen mírně, informoval Český statistický úřad.

Důvěra v českou ekonomiku v lednu stoupla proti prosinci o 1,9 bodu na 98,4 a je nejsilnější od června 2008. A zároveň rostla i v meziročním srovnání.  „Důvěra spotřebitelů je na novém maximu, podnikatelé pak hlásí nejsilnější optimismus za uplynulých pět let,“ komentoval čísla analytik Generali Investments Radomír Jáč. Růst důvěry byl patrný ve všech sledovaných částech ekonomiky a z tohoto pohledu šlo o nejvyšší růst důvěry od září 2013, doplnil analytik ING Bank Jakub Seidler.

Pro českou ekonomiku jsou podle Jáče dobrou zprávou jak nízké ceny komodit v čele s cenami ropy, tak pokračující hospodářský růst v eurozóně, s níž je tuzemská ekonomika silně provázána. Vše je umocněno prorůstovým nastavením měnové politiky ČNB a taktéž rozpočtové politiky české vlády, podotkl.

obrázek
Zdroj: ČT24

Lidé méně spoří a jsou ochotní více utrácet

Mezi podnikateli se indikátor důvěry proti loňskému prosinci zvýšil o 1,7 bodu na hodnotu 96. Z jednotlivých podnikatelských oblastí nejvíce, o 2,5 bodu, stoupla důvěra v průmyslu. V případě spotřebitelů se ukazatel důvěry zvýšil o 2,6 bodu na 110. 

„Pokud firmy vidí, že se jejich finanční výsledky zlepšují, že poptávka po jejich produkci roste, tak jsou ochotny investovat. V posledních třech letech vidíme, že chuť investovat ze strany firem permanentně roste,“ uvedl ekonom ČSOB Petr Dufek.

Dufek: V posledních třech letech vidíme, že chuť investovat ze strany firem permanentně roste (zdroj: ČT24)

Lidé se pak podle Dufka mnohem méně obávají případného zhoršení jejich ekonomické situace, jsou méně ochotní spořit a naproti tomu povolnější utrácet. Tento trend jednoznačně koresponduje s dosavadním příznivým vývojem na trhu práce, kde soustavně klesá nezaměstnanost a konečně se začínají i zvyšovat mzdy, dodal. 

Statistici v průzkumu zjišťují, jak podnikatelé a spotřebitelé odhadují budoucí vývoj své ekonomické situace.