Dovolená na Slovensku podražila, Češi radši jezdí do Itálie

Praha - České turisty už tolik netáhne dovolená na Slovensku, protože je vyjde dráž. Ještě v roce 2003 vycestovalo k našemu východnímu sousedovi 818 000 českých turistů, ovšem loni to už bylo jenom 496 000. Slovensko proto nakonec z druhého místa žebříčku nejoblíbenějších destinací českých turistů vytlačila Itálie, kam loni zavítalo 526 000 Čechů.

9 minut
Kde všude pocítí čeští turisté slabou korunu?
Zdroj: ČT24

Nižší zájem o Slovensko si hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek vysvětluje částečně tím, že východní soused přestal být pro Čechy levnější destinací. „K tomu samozřejmě přispělo i oslabení koruny formou intervencí ČNB,“ dodal. Nakonec proto Češi v zimě dali místo slovenských hor přednost Alpám.

Po listopadové intervenci České národní banky jsou na tom Češi v zahraničí hůře než před rokem a za své peníze si toho koupí méně, než byli zvyklí. Podle studie UniCredit Bank má jedna česká tisícikoruna při zahraniční dovolené průměrně hodnotu jen 855 korun.

Slabou korunu Češi nejvíce pocítí při dovolené ve Francii. Jedné tisícikoruně utracené tam by odpovídaly české útraty v hodnotě pouhých 610 korun. Podobné je to i v Rakousku a Německu. Naopak za své peníze si turisté nejvíce dopřejí v Bulharsku, kde má jedna česká tisícovka hodnotu téměř o čtvrtinu větší, než jsou lidé zvyklí z domova. Není to ale jen kurz koruny, co dovolenou letos prodraží. Některé destinace totiž proti loňsku výrazně zvedly své ceny.

Cestovní doklady a peníze
Zdroj: ISIFA/Thinkstock/iStockphoto

Česko dražší než Slovensko

Také Slovensko se poprvé v historii zařadilo mezi země, kde jsou ceny vyšší než v Česku. Kupní síla české koruny loni klesla u dovolené na Slovensku o šest procent. „Pozice Slovenska jako druhé nejlevnější destinace z roku 2003 se tak stala minulostí a čeští turisté nyní musejí počítat s tím, že je pobyt v zemi pod Tatrami vyjde dráž než v tuzemsku,“ dodal Sobíšek. 

Za posledních deset let si největší nárůsty počtu českých turistů připsalo Rakousko a Turecko. Zájem Čechů o cesty do zahraničí byl však v loňském roce pod tíhou dlouhotrvající recese a absence růstu mezd nejnižší od roku 2006. Češi loni uskutečnili necelých 4,2 milionu zahraničních cest, což bylo meziročně o čtyři procenta méně. A v porovnání s rekordním rokem 2008 to dokonce znamenalo snížení o 16 procent.

Levně je v Bulharsku nebo Egyptě

Kdo hledá levnější dovolenou, má na výběr ze tří destinací. Patří mezi ně Bulharsko, Turecko a Egypt, který zlevňuje nejvíc. V posledních dvou letech šli egyptští hoteliéři kvůli tamní politické situaci s cenou dolů až o čtvrtinu. Na turisty to ale příliš nezabírá. 

Jednoznačně nejoblíbenější dovolenkovou destinací zůstane i letos Chorvatsko, kam ročně míří zhruba 800 tisíc Čechů. Chorvatsko je přitom v čele žebříčku nejnavštěvovanějších zemí posledních 11 let. Výjimkou byl rok 2008, kdy bylo nejpopulárnější Slovensko.

Nejoblíbenější zahraniční destinace
Zdroj: ČT24/UniCredit banka

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Na den reaktorovým fyzikem. Vysoké školy se v dětech snaží vzbudit zájem o jádro

Zejména kvůli plánované výstavbě jaderných bloků v Dukovanech a vývoji malých modulárních reaktorů bude Česko potřebovat další odborníky v jaderné energetice, kterých je už nyní nedostatek. Na situaci se snaží reagovat vysoké technické školy a nabízejí například nové studijní obory. Umožňují také středoškolákům vyzkoušet si v předstihu, zda by je práce v tomto sektoru zajímala.
před 19 hhodinami

Evropská banka pro obnovu a rozvoj zhoršila výhled růstu české ekonomiky

Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) opět zhoršila výhled růstu české ekonomiky, zdůvodňuje to zejména situací v Německu. Na letošní rok očekává růst hrubého domácího produktu (HDP) o 1,6 procenta, zatímco v únorovém výhledu počítala s růstem o 1,9 procenta, uvedla banka v aktualizovaném výhledu. Na příští rok počítá s růstem české ekonomiky o 2,2 procenta, což je o dvě desetiny procentního bodu méně, než čekala v únoru.
13. 5. 2025Aktualizováno13. 5. 2025

Čína a USA omezí výběr cel

Spojené státy a Čína se dohodly na výrazném snížení cel a na 90 dnů přeruší výběr většiny z nich. Po víkendovém jednání v Ženevě to v pondělí oznámil americký ministr financí Scott Bessent. Dohoda, která dle Bílého domu začne platit nejpozději 14. května, předpokládá, že základní clo bude činit deset procent. Američané ale ponechají v platnosti i dvacetiprocentní clo zavedené kvůli fentanylu. Čína by tak podle agentury Reuters měla u dovozu z USA vybírat desetiprocentní clo, zatímco USA u dovozu z Číny třicetiprocentní.
12. 5. 2025Aktualizováno12. 5. 2025

EK podle dopisu žádá Česko o odklad podpisu smlouvy na Dukovany

Evropská komise (EK) žádá Česko o odložení podpisu smlouvy o stavbě dvou nových jaderných bloků v elektrárně Dukovany. Vyplývá to z dopisu, který českému ministrovi průmyslu a obchodu Lukáši Vlčkovi (STAN) poslal místopředseda Komise Stéphane Séjourné. Premiér Petr Fiala (ODS) nicméně kontroval, že dopis není stanoviskem EK. Podle ministra Vlčka jde pouze o zdvořilostní dopis. Český eurokomisař Jozef Síkela (STAN) situaci okomentuje po úterním jednání se Séjourném.
12. 5. 2025Aktualizováno12. 5. 2025

Kondice důchodového systému se oproti loňsku lepší

Systém penzí byl další měsíc v lepší kondici než loni. V březnu skončil ve zhruba dvanáctimiliardovém mínusu, což je proti loňsku poloviční deficit. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) by příjmy a výdaje důchodového účtu mohly být vyrovnané už příští rok.
12. 5. 2025

Nájemné v obecních bytech roste, přesto se o ty volné hlásí i dvacet zájemců

V obecních bytech se zvyšují nájmy. Rostou hlavně kvůli inflaci, dražší jsou ale i opravy a údržba. Zájem o nájemní bydlení ale stoupá a městské jednotky patří k nejlevnějším variantám.
12. 5. 2025

Nejen vojáci či hasiči. Platy by letos mohly růst i celníkům a dozorcům

Výdělky bezpečnostních sborů by mohly vzrůst ještě v tomto roce. V případě, že by se vláda na zvýšení platů vojáků, policistů a hasičů dohodla, obdobně by měla zvednout i výplaty vězeňských dozorců a celníků, sdělili ČT ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a ředitel celní správy Marek Šimandl. Právě na celníky se přitom v současných rozpravách o platech bezpečnostních složek podle něj trochu zapomíná.
11. 5. 2025

Systém financování zdravotnictví se musí změnit, vyzývají ekonomové

Financování českého zdravotnictví je podle Hospodářské komory do budoucna neudržitelné. Odhaduje, že náklady veřejného zdravotního pojištění v roce 2040 přesáhnou bilion korun. Příjmy přitom porostou výrazně pomaleji. Důvodem je stárnutí populace. Ekonomové vyzývají politiky ke změnám.
11. 5. 2025
Načítání...