Domácnosti za teplo zaplatí o tisíce korun více - už příští rok

Praha – České domácnosti stíhá jedna rána za druhou. Nejprve šlo o zdražování elektřiny vinou boomu solárních elektráren. Tentokrát půjde o zdražení tepla. Lidové noviny totiž píšou, že od roku 2012 podraží teplo z ústředního topení, a to rovnou o desítky procent. Dotkne se to zhruba milionu domácností. U průměrné rodiny s ústředním topením a teplou vodou půjde o tisíce korun ročně. Za vším stojí nárůst cen hnědého uhlí.

Těžaři zdraží na dvojnásobek

Většině tepláren, které spalují hnědé uhlí, končí v příštím roce smlouvy s těžebními společnostmi. Jenže těžaři už nyní křičí, že je uhlí nedostatek a nové smlouvy nebudou bez zdražování. A ceny půjdou nahoru u všech tří těžebních společností. Například Czech Coal ceny zvedne minimálně na 70 korun za gigajoule, tedy dvojnásobek proti současnému stavu.

Rozhovor s Tomášem Drápelou a Jiřím Gavorem (zdroj: ČT24)

ředitel Czech Coalu pro vnější vztahy Radek Stavěl

„Naše cenová politika je založena na tržní tvorbě cen. Hnědé uhlí proto nabízíme za stále výhodnějších podmínek, než činí náklady na jeho možné substituty. V teplárenství jsou jimi především černé uhlí, zemní plyn a biomasa.“

Nové uhlí budou muset v příštím roce objednat například teplárny v Příbrami, Strakonicích nebo Žďáru nad Sázavou. Smlouva končí i teplárnám v Mělníce, které vytopí přibližně polovinu Prahy. Dlouhodobou smlouvu nemají ani Elektrárny Opatovice, které vyrábějí teplo pro Hradec Králové, Pardubice a Chrudim. Dodávky mají zajištěné jen do roku 2015.

Za vším stojí tvrzení těžařů, že uhlí je nedostatek. Tlačí tak na vládu, aby prolomila těžební limity. „Pokud by se uvolnily těžební limity, mělo by české teplárenství zdroje uhlí na dalších 50, možná až 70 let,“ tvrdí místopředseda teplárenského sdružení Tomáš Drápela. Lidové noviny ale píší, že po roce 2013 nemá Czech Coal prodaných sedm milionů z plánovaného objemu těžby 9,5 milionu tun ročně. Drápela ale v rozhovoru pro ČT řekl, že těžařské firmy opravdu nemají co nabídnout. Ani prolomení limitu by však podle analytika ENA Jiřího Gavora nepomohlo. Vyvolalo by totiž dlouhodobé spory, takže už je na toto řešení poměrně pozdě.

Když stát neprolomí limity, ať odvětví reguluje

generální ředitel Plzeňské teplárenské Tomáš Drápela

„Nechceme zbytečně vyrábět drahé teplo a cpát nepřiměřené zisky těžařským společnostem.“

Politici ale nemají v plánu blížící se katastrofě zabránit, stěžují si zástupci tepláren. Nepomohou ani prolomením limitů, ani jinak. „Dvacet let už o tom jednáme s vládou. Vždy nám bylo řečeno, že vědí, že je to palčivý problém, nicméně vždy se to zametlo pod koberec. Chceme znát jasné stanovisko, zda budeme mít z čeho vyrábět,“ stěžuje si Drápela.

„Uhlí, které je v zemi, nadále patří státu. Stát v podstatě privatizoval pouze těžební práva. Stát se pustil do tohoto byznysu tím, že v roce 91 v jisté euforii někdo namaloval v severních Čechách nějaké čáry, za kterými se prostě nesmí těžit. A tím pádem my si myslíme, že pokud tuto situaci způsobil stát, tak by se k ní měl postavit a ty těžební limity uvolnit tak, abychom my mohli se soukromými těžařskými společnostmi standardně jednat,“ dodává Drápela o horním zákoně. Vzápětí však dodal, že by stačilo i to, aby stát neměnil energetickou koncepci každé čtyři roky, ale jasně řekl, zda mají teplárny přejít na alternativní zdroje, nebo spoléhat na uhlí.

Změna technologií by teplo zdražila také

Těžařským společnostem nahrává i fakt, že převedení tepláren na spalování zemního plynu je problematické. Vyžaduje totiž miliardové investice, které by cenu tepla taktéž výrazně zvedly. Převod tepláren na spalovny černého uhlí by totiž bylo také extrémně drahé. Teplárny se nemohou obrátit ani na Severočeské doly. Uhlí totiž odtamtud míří především do elektráren společnosti ČEZ, která je vlastní. 

Tomáš Drápela: dovoz nepřipadá v úvahu kvůli ceně a logistice

„Třeba v Plzni se v zimě denně spálí dva vlaky uhlí po 27 vagonech.“

Gavor tvrdí, že jedinou variantou je, aby se už provozovatelé tepláren na výše zmíněné změny začali připravovat. Jsou podle něho nevyhnutelné. Jako příklad uvádí právě Drápelu, který podle něho dělá, co může. Na Plzeňsku byl nedávno zprovozněn největší zdroj na biomasu v celém regionu.

Část zdrojů využije biomasu, část přejde na plyn, malá část se s tím nevypořádá a skončí, myslí si Gavor. „Podle mého názoru ta poptávka po uhlí bude částečně klesat i přirozeným vývojem. V průběhu uplynulých dvou let se poptávka po uhlí snížila o čtyři miliony tun, aniž to vyvolalo nějaké problémy na trhu,“ dodává analytik.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Žadatelé dostanou peníze předem, řekl Hladík k Nové zelené úsporám

Zásadní novinkou programu Nová zelená úsporám pro energeticky úsporné renovace domů je, že žadatelé dostanou peníze předem. Řekl to ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL), který spolu s ředitelem Státního fondu životního prostředí ČR Petrem Valdmanem upravený program představil na výstavě Infotherma, jež v pondělí začala v Ostravě. Ohlásili rovněž první výzvu v oblasti takzvaných zelených plynů Greengas určenou pro výrobu vodíku v elektrolyzéru.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Česko a Vietnam uzavřely strategické partnerství, chtějí zintenzivnit obchod

Posílení obchodních vztahů, ale také užší spolupráci ve vědě a výzkumu mezi Českem a Vietnamem si slibují premiér Petr Fiala (ODS) a jeho vietnamský protějšek Pham Minh Chinhem od strategického partnerství, na které obě země povýšily své vzájemné vztahy. Politici to oznámili v pondělí po jednání ve Strakově akademii.
před 9 hhodinami

Lyžařské pobyty v zahraničí podražily, přesto je o ně velký zájem

Zimní pobyty na horách v zahraničí letos meziročně podražily až o desetinu. Přesto jsou na dobu jarních prázdnin téměř vyprodané. Potvrzují to cestovní kanceláře. Hlavní důvod, proč každým rokem jezdí především do Alp a Vysokých Tater čím dál víc Čechů, je jistota sněhu. Jen v Rakousku by jich letos měly trávit volno skoro dva miliony. Cestovat letecky začínají i do vzdálenějších oblastí, jako je Turecko nebo Bulharsko, kde je levněji.
před 18 hhodinami

Až dvě třetiny potravin a drogerie nakoupí Češi ve slevách

Až pětašedesát procent potravin a drogerie nakoupí Češi ve slevách. I když se chuť utrácet zákazníkům pomalu vrací, u řady věcí stále ceny pečlivě sledují. Ne všechny nabídky jsou ale skutečně výhodné. Špatný výpočet akční ceny je jedním z nejčastějších pochybení při kontrolách.
19. 1. 2025

Kala: NKÚ s kontrolou vynakládání peněz na digitalizaci stavebního řízení počká

Nejvyšší kontrolní úřad se zatím nebude zabývat vynakládáním prostředků ministerstva pro místní rozvoj na digitalizaci stavebního řízení. Jeho prezident Miloslav Kala to řekl v Otázkách Václava Moravce. Avizováno je podle něj šetření Evropské komise, forenzní audit nového ministra pro místní rozvoj Petra Kulhánka (STAN) a je také podáno několik trestních oznámení. NKÚ má kontrolu připravenou, ale chce s ní počkat.
19. 1. 2025

Rozpočet 2025 bude nutné dle opozice předělat. Není to reálné, podotkl Jurečka

Opozice považuje rozpočet na letošní rok za nerealisticky sestavený a míní, že ho bude nutné předělat. Vláda podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) ale nebude muset zákon o státním rozpočtu měnit. Řekl to v Otázkách Václava Moravce. Kabinet letos počítá se schodkem 241 miliard, zhruba o třicet miliard nižším než byl loňský deficit.
19. 1. 2025

TikTok obnovil služby v USA po Trumpově slibu zrušení zákazu

Čínská sociální síť TikTok začala obnovovat své služby ve Spojených státech. Reaguje tak na prohlášení zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa, že po svém pondělním nástupu do úřadu vydá nařízení, které umožní fungování TikToku. Síť v USA přerušila provoz v sobotu večer místního času a uživatelé dostali zprávu, že aplikaci kvůli zákazu nelze používat.
19. 1. 2025Aktualizováno19. 1. 2025

Kontejnery na papír jsou plné použitých krabic z e-shopů

Použitých krabic v modrých kontejnerech rychle přibývá. Je to především kvůli oblibě lidí nakupovat v e-shopech. Snížit množství obalů mají od příštího roku nová unijní pravidla.
19. 1. 2025
Načítání...